Neler Yeni

Laptop'umun termal macununu değiştirdim bir şey değişmedi

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
514
İsim
Ahmet Yıldırım
Laptop'un bakımını 1.5 yıldır yapmamıştım. Çok ısınıyordu ısındığı için de performansını kısıyordu. Ben de bakım yapma kararı aldım. Bayağı bir toz kir kıl falan çıktı (Küçük sinek ölüsü bile vardı). Temizleme yaptım sonra termal macunları kontrol ettim tamamen kurumuştu. Termal macunu sürdüm az da değil çok da değil. Tam ayarında sürdüğümü düşünüyorum. Sürüp plastikle yaydım sonra kapattım. Format atmadım. Boşta ortalama 65 derecede çalışıyor. Fanlar ortalama 3700 rpm'de çalışıyor. Format atsam düzelir mi bilmiyorum ama çok üzülüyorum. (Laptop : Hp Omen Sürdüğüm termal macun : Zalman Zm-Stc8)

Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Reşit Akalın
Bence bir bilgisayarcıya ver o bakım yapsın cünkü fanları sökecek içini temizleyecek felan daha sağlıklı olur

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
514
İsim
Ahmet Yıldırım
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Ghosty

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
yavuz gonzalez
Bakır bloğu komple söküp temizlemen lazım muhtemelen

Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Efe Kaba
bu model laptop zaten sıcak çalışır muhtemel olarak 3070 ve i7 10870h var ama yanlışlıkla termal padleri bozmuş olabilirsin veya düzgün sürmemiş olabilirsin vsvs veya mx6 gibi bir termal macun uygulamayı deneyebilirsin işlemleri yapmadan önce bataryayı sökmeyi unutma
Mesaj otomatik birleştirildi:

laptopın tam modelini verirsen bakayım termal dizaynına

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
514
İsim
Ahmet Yıldırım
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Temizlemekle bitmiyor. Fanların içine de kır doluyor. Çıkarırsan görürsün sünger gibi birikmiştir
Komple söküp temizledim fanların içinde kur kalmadığına eminim.
Bakır bloğu komple söküp temizlemen lazım muhtemelen
Kankam sökmeden nasıl macun değiştireceğim. Söküp temizledim.
bu model laptop zaten sıcak çalışır muhtemel olarak 3070 ve i7 10870h var ama yanlışlıkla termal padleri bozmuş olabilirsin veya düzgün sürmemiş olabilirsin vsvs veya mx6 gibi bir termal macun uygulamayı deneyebilirsin işlemleri yapmadan önce bataryayı sökmeyi unutma
Mesaj otomatik birleştirildi:

laptopın tam modelini verirsen bakayım termal dizaynına
Eskiden çok ısınmiyordu diye hatırlıyorum. Eko modda işlemci 36-37 derece çalışıyor balenced modda 65 ortalama. Bilgisayarı sökerken hiç zarar görmedi ternal pedler. Sadece macun tamamen kurumuştu onu yeniledim. Tam model hp omen 15 ek1014nt

Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Efe Kaba
dakika 1.35 dostm zaten kötü bir termal tasarıma sahip ve özellikle o yüzden 100w ekran kartı koymuşlar
oyunlardada şu videolardaki sıcaklıklarda dolanıyorsa sıkıntı yok diye düşünüyorum.

Era.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
157
İsim
Serkan Barındık
Dostum çok üzülmene gerek yok illaki düzelir. Bence bi servise ver derim.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,630
İsim
Orkun
Bence daha kaliteli bir macun kullanmalısın. MX-6 önerebilirim. Bir de bu tarz gaming laptoplarda termal pedler olur bakır boruların altında vs. bazı parçaların üzerine yapışık şekilde gelir. Bunlar da zamanla yıpranıyor özelliğini kaybediyor. Bunları da değiştirebilirsin. Bir diğer tavsiyemde, sen normal sürüp yaydırarak ayarında sürdüğünü düşünebilirsin ama ince bir tabaka olduysa bakır bloğu oturttuğunda etrafa o baskıyla biraz daha yayıldığından bazen boşluklar oluşabiliyor, bende hep yıllarca plastik bir şey yardımıyla yaydırarak sürdüm ama en etkilisinin ortaya mercimek tanesi gibi nokta şeklinde sürüp bakır bloğu oturtarak kendi baskısıyla yaydırmak olduğunu sonradan öğrendim. Her yere eşit şekilde yayıyor.

Top Bottom