Neler Yeni

Rehber Logitech G PRO X için EQ Rehberi

Merhaba. Yaklaşık 2 yıl önce almış bulunduğum Logitech G PRO'yu, 7 ay önce satmıştım. Kullandığım süreç boyunca kulaklığı tam performans kullanamamıştım, çünkü o zamanlar biraz kulaklık konusunda amatördüm ve stok halde kullanıp iyi bir kulaklıkmış algısına kapılmıştım kendi kendime. Daha sonra ise maddi sıkıntıdan dolayı G PRO'yu satmıştım. 7 aylık süreçte farklı farklı kulaklıklar deneme şansım oldu ve hiçbirisinden memnun kalmayıp en son dönüp dolaşıp G PRO X aldım. Şimdi de yıllar öncesinde yapmamış olduğum ama şimdi yapmış olduğum detaylı ekolayzer ile elde ettiğim performansı, öncesi ve sonrası olarak karşılaştırarak sizinle paylaşacağım.

Not: Logitech G PRO 2nd Gen ile G PRO X, tamamen aynı sürücüye sahip ve aynı tunea sahip iki kulaklık. Sadece G PRO X'te Blue VO!CE mikrofon var, telefon için ayrı kablo var, taşıma çantası var ve stok deri pade ilave olarak kumaş pad de bulunuyor. Yani elinizde G PRO 2nd Gen var ise, bu ayarları siz de yapabilirsiniz.

Boom3D ve G HUB Ekolayzer Ayarlamaları
Öncelikle ben bu ayarları Boom3D üzerinden yaptım, ancak siz farklı ekolayzer programlarıyla da yapabilirsiniz. 27 liraya Steam üzerinden satın alabilirsiniz.

G HUB üzerinden sadece 80 Hz'yi değiştirdim. Diğer 4 frekans, 0 olarak duruyor. 80'i ise +6 dB yaptım. Bass seviyorsanız 7-8 yapabilirsiniz, 8'in üstünü sadece belirli müziklerde tavsiye ediyorum, onun dışında tavsiye etmiyorum. Muddy Bass (Bulanık Bas) oluyor çünkü öyle yaparsanız.

1683307657640.png

Boom3D üzerinden yapmış olduğum ayarlar ise bu şekilde;

1683307678099.png

Sırasıyla frekansları yazayım, çünkü hepsinin tek tek üstüne geldiğinizde gözüküyor sadece. Böyle toplu şekildeyken gözükmüyor.

Low-Bass
20 Hz:
+3.1 dB
25 Hz: +3.2 dB
32 Hz: +3.1dB
40 Hz: +3.1 dB
50 Hz: +3.6 dB
Mid-Bass
63 Hz:
+5.1 dB
80 Hz: 0 dB
100 Hz: -2 dB
High-Bass
125 Hz:
-3 dB
160 Hz: -3 dB
200 Hz: -2 dB
250 Hz: -0,5 dB
Low-Mid
315 Hz:
-2.1 dB
400 Hz: +4 dB
500 Hz: +3.2 dB
Mid-Mid
630 Hz:
+3.2 dB
800 Hz: +4 dB
1 kHz: +4 dB
High-Mid
1.2 kHz:
+2.3 dB
1.6 kHz: +1.5 dB
2 kHz: +4.5 dB
Low-Treble
2.5 kHz:
+2.5 dB
3.1 kHz: +5 dB
4 kHz: +6 dB
5 kHz: +5 dB
Mid-Treble
6.3 kHz:
+4.2 dB
8 kHz: +6.5 dB
10 kHz: +6.5 dB
High-Treble
12 kHz:
+2.4 dB
16 kHz: +8 dB
20 kHz: +0.5 dB

Referans Aldığım Kaynak: Crinacle
Kulaklığı aldığınızda hiçbir ayar yapmadan kafanıza geçirdiğinizde verdiği ses performansı bu şekilde. Tabii bu çizelgenin 100 dB'ye göre olduğunu hatırlatmakta fayda var. 100 dB'deki çizelgeyi referans alarak yukarıdaki ayarlamaları yaptım. Tabii ki Windows sesini 100 yapınca 100 dB veriyor anlamına gelmiyor ancak ben öyleymiş gibi baz alarak yaptım. Yani bu paylaştığım ayarları eğer Windows sesini %100 kullanmıyorsanız düşürebilirsiniz. Çünkü ses arttırdıkça frekanslarda bozulmalar olduğu kadar ses azalttıkça frekansta bozulmalar da azalır. Örneğin %100 seste 2 kHz'yi 10 dB arttırdıysam %70 seste 2 kHz'yi 5-6 dB arttırmanız yetecektir.

1683307769245.png

Sonuç: Öncesi mi daha iyi, sonrası mı?
Bariz bir şekilde sonraki halinin daha iyi olduğunu söyleyebilirim. EQ sonrası halinden sonra EQ'suz halini dinleyince bazı seslerin üstünün fazlaca örtülü olduğunu fark ettim ve oldukça rahatsız ediciydi. Tabii ses fazlasıyla öznel bir alan, dolayısıyla bu paylaştığım ayarlar hoşunuza gitmemiş olabilir ama stok haline göre bariz bir şekilde daha iyi olduğunu anlayacaksınız. Üzerinde oynamalar yaparak kendinize uygun hale getirebilirsiniz.​

ARTIK FAN DEĞİLİM

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,593
İsim
Bilal Tepe
Hazır olanları kullaniyorum ben sound 3.0 çok ta memnunum bunu da denicem 👉👈

Top Bottom