Neler Yeni

İnceleme Rampage Comfort RGW9

Merhaba. Bugün sizlere, bir arkadaşımdan edindiğim Rampage Comfort RGW9 kulaklığın incelemesini yapacağım. İncelemeye başlamadan önce belirtmek istediğim bir şey var. Sizden isteğim, konuyu Rampage önyargısıyla okumayın. Zaten marka gözetmeksizin kötü bir ürünü markası kaliteli de olsa dandik de olsa belirtiyorum. İncelememi okudukça zaten o ürünün iyi/kötü olup olmadığını anlayacaksınız.​

Tasarım ve Konfor
Comfort ismiyle geçen bir kulaklık. Dolayısıyla akla ilk gelen şey mükemmel rahat olması olur. İsminin hakkını veriyor mu? Çoğunlukla verdiğini söyleyebilirim.

Kafa bandı oldukça yumuşak, 4-5 saatlik kullanım sonrası kafamda bir ağrı hissetmedim.

Mikrofonu sökülemiyor ancak yukarı kaydırılabiliyor, yani sökülemese de işiniz olmadığında yukarı kaydırıp görüş hizanızdan çekebiliyorsunuz.

Kulak padleri yumuşak ancak içi biraz bana dar geldi önceki kulaklıklarıma (G PRO X, Sharkoon ER3) göre. Kulağımı içine aldı ama biraz daha büyük olsa kulak memem girmeyebilirdi belki. Bu yönden bir eksi verebilirim ama ortalama büyüklükte bir kulağınız varsa sorun olmayacaktır.

Mikrofonunun konumlandırmasını sevmedim. Şu yüzden sevmedim, en alçak konumuna dahi çekseniz monitöre bakarken çok az miktar mikrofonu görüyorsunuz. Çok eğip bükerseniz gözükmüyor tabii ama eğip büktüğünüz yerdeki malzeme çok iyi olmadığından eski haline geri geliyor. Çok pür dikkat oyun oynayan birisi iseniz rahatsız etmeyecektir.

Kulaklığın yükseklik ayarlama yerinde metal kullanmışlar, sert plastik değil. O yüzden çok öyle kırılacakmış izlenimi vermiyor. Ancak kulaklığı kafama takarken açmaya-germeye biraz korktum diyebilirim. Çünkü çok esnek bir kulaklık değil. Zorlarsanız kırılabilir, o yüzden dikkatli kullanmakta fayda var.

1681994072257-png.1747740

1681994258072-png.1747752

Bağlantı ve Ses/Mikrofon Kontrolü
Kulaklığın kablosu üzerinde mikrofon sesi arttırma/azaltma, hoparlör sesi arttırma/azaltma ve mikrofon açma/kapatma butonları yer alan bir kontrolcü bizi karşılıyor. Kontrolcünün üzerinde bir adet de Rampage logosu bulunan buton bulunuyor, bu buton da kulaklıktaki ışığı açmaya yarıyor.

Kulaklığın bağlantısı USB ile sağlanıyor. 3.5mm ucu yok, direkt native bir şekilde USB.

1681992524371-png.1747686

Ses Kalitesi
Stok halde kulağınıza takıp müzik açtığınız an ilk söyleyeceğiniz şey "Bass nerede?" sorusu olacaktır. Çünkü bu ürünün stok halinde bana kalırsa ciddi bir bass eksiği var. Ama bu durumun oyuncu kulaklığı olmasından kaynaklandığını düşündüm, çünkü oyuncu kulaklıkları, "footsteps (adım sesleri)" rahat duyulabilmesi açısından mid-tiz eğilimli bir shape tunelanarak piyasaya sunuluyor.

Ben Boom 3D kullanıyorum. Steam'den satın alabilirsiniz. Denemek isterseniz 1 ay demo hakkı sunuyor, deneyebilirsiniz. Deneyip memnun kalırsanız 27 TL'ye satın alabilirsiniz.
https://store.steampowered.com/app/1071100/Boom_3D/

Ben şu şekil EQ kullanıyorum.

1681992777542-png.1747699

Tam sayısal değer isteyenler için;
32 Hz: +4 dB
63 Hz: +12 dB
125 Hz: +4 dB
250 Hz: -1.5 dB
500 Hz: +1 dB
1 kHz: +4 dB
2 kHz: +2.5 dB
4 kHz: +5 dB
8 kHz: +4 dB
16 kHz: +7 dB

Yaptığım EQ grafiğine bakacak olursanız kulaklığın ne yönünün eksik olduğunu söyleyeyim kısacası: Mid-Bass eksiği var. Low-Bass ve High-Bass'ı arttırmayı Mid-Bass kadar gerekli bulmadım. Ufak miktar arttırıp devam ettim. Ama Mid-Bass profili gerçekten kötü olduğu için sonuna kadar açtım ve normalde EQ profillerinde bir ayarı çok köklerseniz ses belirgin bir şekilde kötüleşir, ancak bu kulaklıkta Mid-Bass'ı köklediğimde aksine daha iyi olduğunu fark ettim :)

Not: Aşağıdaki değerlendirmelerimi Boom 3D programında yapmış olduğum EQ ayarına göre yapacağım.​

Bass
Temiz bir bass profiline sahip, üstü pek örtülü değil. EQ sonrası bass performansı hiç fena değil. Ama öyle tabii ki bir G PRO X kalitesi beklemeyin. Kendi standartlarınca oldukça iyi.

K/POP, EDM, Phonk gibi türlerden müzikler ile test ettim bass kalitesini. Kullandığım müzik platformu ise Spotify düz versiyon. Bu tür müzikleri dinliyorsanız, dinlerken zevk alacağınızı düşünüyorum.

Bass performansı iyi. Bir puanlama yapacak olursak 6.5/10 verebilirim.

Bass için kullandığım müzikler: Minelli-Rampampam, Freddie Dredd-Limbo, BLACKPINK Shut Down, BLACKPINK Pink Venom, INTERWORLD METAMORPHOSIS.​

Mid
Midleri oldukça güzel. Çoğu kulaklıkta zaten midler iyi olur, dandik kulaklıklarda bile. Çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Podcast vs. dinlerken tertemiz bir ses sunuyor.

Mid performansı güzel. Bir puanlama yapacak olursak 7.5/10 verebilirim.​

Tiz
Açıkçası ben biraz tiz sesleri severim ama bazıları sevmez. O yüzden buna yorum yapmak zor, bu sebeple 4K-8K-16K frekanslarında kendinize göre oynama yaparsınız. Benim EQ grafiğimdeki gibi yaparsanız S-T gibi sesler birazcık hışırdama yapıyor. Biraz hışırtılı olmasını istedim, çünkü aksi takdirde çok yalın ve sıkıcı bir tiz performansı sunuyor. En azından benim denediğim kadarıyla öyle. Ama tiz seslerden hoşlanmıyorsanız dediğim frekanslarda azaltma yaparak tabii ki bu S-T seslerindeki ufak hışırtıyı silebilirsiniz.

Tiz performansı iyi. Bir puanlama yapacak olursak 6/10 verebilirim.​

Ses Yüksekliği
Windows sesi %100 ve kulaklık sesi %100 olacak şekilde günlük kullanıyorum. Stok haldeki ses seviyesi de yüksek zaten, bir de üstüne Boom 3D açınca ses yüksekliği iyice fazla oluyor. Ben Windows sesini ve kulaklık sesini çok arttırıp azaltmayı sevmiyorum, kullandığım programlarda kendi içlerindeki ses ayarını yapıyorum. Mesela YouTube'da ortalama %20-30 seviyelerinde video izliyorum. CS:GO'da volume 0.4 ile oynamak yeterli geliyor, fazlası biraz baş ağrısı yapıyor.

Ses Yüksekliği iyi. Bir puanlama yapacak olursak 8/10 verebilirim.​

Mikrofon Testi
Windows'un Ses Kaydedicisi üzerinden kaydettiğim ses bu şekilde;
Kıyaslama yapabilmeniz açısından ER3'ün de Windows Ses Kaydedicisi üzerinde sunmuş olduğu mikrofon sesini paylaşıyorum;
Discord'daki sesimin çok daha iyi olduğunu arkadaşlarım tarafından onların söylemesiyle öğrendim. Yani bu Ses Kaydedicisi'nde duyduğunuz sesten daha iyi bir ses veriyor mikrofonu. Mikrofonuna herhangi bir ayar yapmadım, stok halde çalışıyor.

Mikrofon performansı güzel. Bir puanlama yapacak olursak 8/10 verebilirim.​

Artıları/Eksileri/Nötr Kısımları
Artıları;
  • Mikrofon kalitesi güzel.​
  • Midleri güzel.​
  • Kontrolcüsü pek çok fonksiyona olanak sağlıyor, işlevsel bir kontrolcü.​
  • Kafa bandı oldukça rahat.​
  • Kulak padleri yumuşak.​
  • USB ile bağlanıyor olması, kötü bir ses yongasına sahip bir anakart kullansanız dahi sorun teşkil etmiyor.​
  • Kablosu dolanmıyor.​
  • Ses kasma olarak güzel. CS:GO oynarken rahatlıkla sesleri duyabiliyorum.​
  • Mikrofonu yukarı kaydırabiliyorsunuz.​
Eksileri;
  • Stok haldeki bass performansı kötü.​
  • Kulak padleri biraz daha büyük olmalıydı.​
  • Malzeme kalitesi kötü. Kafanıza takarken dikkatli olmalısınız.​
  • Mikrofon konumlandırması kötü. En aşağı konumdayken dahi bir tık daha aşağı indirme ihtiyacı duyuyorsunuz.​
  • Mikrofonu sökülemiyor.​
  • Dışarıya %100 ses seviyesinde kullandığınız takdirde ses veriyor.​
Nötr;
  • RGB olsa da olur, olmasa da olur. RGB'sini aktif ettiğinizde kulaklığın daha sıcak çalışıp çalışmadığını test etmedim, bana kalırsa gereksiz bir şey ama seven olur diye artı veya eksi bir unsur olarak belirtmedim.​
  • Tiz performansını stok halde hem beğendim, hem beğenmedim. Bu yüzden nötr olarak bırakmayı tercih ettim.​

Sonuç: Alınır mı, alınmaz mı?
Boom 3D veya herhangi bir EQ yapabileceğiniz harici program ile kullanmayı düşünüyorsanız 450-500 TL civarlarına alınabilir bir kulaklık. Ama şu anki fiyatına bakarsak direkt olarak öneremem, çünkü 640 TL ciddi bir meblağ, rakiplerini de denemek gerek. Fiyat olarak örneğin en yakın rakibi GameNote H2002D var, 570 TL. Onu deneme fırsatım olmadı.

Herkese iyi forumlar, umarım faydalı bir konu olmuştur.

enisberberr

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,036
İsim
Enis Berber
İlgilendiği Kategoriler
Oyun, Ekipmanlar, PC Bileşenleri, Grafik Tasarım
Instagram
https://www.instagram.com/enisberberr/
Steam
https://steamcommunity.com/profiles/76561198361448789/
Facebook
berberenisdesign
Twitter
enisberberr
İlgileneni için çok güzel bir rehber olmuş.
Ellerinize sağlık hocam...

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,633
Üyeler
140,678
Son üye
mertler
Top Bottom