Neler Yeni

Yardım M2 SSD'yi Sata Girişinden Bağlayabilir miyiz?

LothbLoki

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
340
İsim
Enis Solak
İtopya indirimlerinde iki tane ssd gördüm ( Ne kadar iyiler bilmiyorum bunu da yazarsanız iyi olur ) fiyatları uygun geldi alınabilir gibi duruyorlar;

Sorun şu ki benim bilgisayarım bayağı eski dolayısıyla m2 yuvası yok anakartımda, acaba m2 ssdleri sata3 girişine bağlamamızı sağlayacak aparatlar var mıdır?

En İyi Cevap
Hocam anakartım çok eski, ECS G41T ile başlıyordu, bu yüzden sata dan girebilir miyiz diye sordum aslında.
SATA'dan girme yolunu unut direkt.
PCIe to M.2 adaptörleri daha mantıklı.

G41 chipsetli anakartların PCIe x16 slotları hariç diğer slotların hangi PCIe sürümünü verdiğini bilmiyorum. Anakartının sitesine girip baktım, ancak sadece "PCIe x1" diye yazmışlar. PCIe 1.0 mı yoksa PCIe 2.0 mı onu belirtmemişler.

PCIe 1.0 x1 olursa işin daha kötü. Teorik olarak 250 MB/saniye hız sunar, pratikte de 150-200 MB/saniye hız alırsın. Modern bir SATA III HDD ile yarışıyor 🤣.

PCIe 2.0 x1 olursa (ki bence değildir) teorik olarak 500 MB/saniye hız sunar. En azından teoride SATA III desteklemeyen anakartının SATA III hızlarında çalışan...

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack

Abdurrahman Avf

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Aparat ile takabilirsin belki

WD m.2 sdd iyidir belki ama MLD tanınmadık bilinmedik, önermem.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Teorik olarak dönüştürücülerle yapılabilir olması lazım ancak pratikte örneği var mı diye araştırmadım, dolayısıyla rastlamadım.

Eğer M.2 slotları olan anakartlara sahip olacak kadar yeni bir platformdaysan anakart değiştirebilirsin, tabii bu pahalıya patlayabilir veya direkt eskiliğinden ötürü gerçekleşmeyebilir.

SATA'dan bağlamak yerine direkt anakartının PCIe slotlarına takabileceğin PCIe M.2 SSD adaptörleri var, onlara bakabilirsin. Yalnız SSD'nin sunduğu maksimum performansı alabileceğinin garantisini veremem. Anakart modelini söyle, ona göre bir şeyler düşünelim.

LothbLoki

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
340
İsim
Enis Solak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Böyle adaptörler var aslında, ne kadar işe yarıyor bilmiyorum. İşe yarıyorsa, bunu al bence daha az yer kaplar.
Yorumları gayet olumlu gözüküyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teorik olarak dönüştürücülerle yapılabilir olması lazım ancak pratikte örneği var mı diye araştırmadım, dolayısıyla rastlamadım.

Eğer M.2 slotları olan anakartlara sahip olacak kadar yeni bir platformdaysan anakart değiştirebilirsin, tabii bu pahalıya patlayabilir veya direkt eskiliğinden ötürü gerçekleşmeyebilir.

SATA'dan bağlamak yerine direkt anakartının PCIe slotlarına takabileceğin PCIe M.2 SSD adaptörleri var, onlara bakabilirsin. Yalnız SSD'nin sunduğu maksimum performansı alabileceğinin garantisini veremem. Anakart modelini söyle, ona göre bir şeyler düşünelim.
Hocam anakartım çok eski, ECS G41T ile başlıyordu, bu yüzden sata dan girebilir miyiz diye sordum aslında. PCIe aparatları ile takılan ssd lerin videolarına bakmam lazım şuan, yukarda bir arkadaş link attı onun yorumları gayet olumlu duruyor biraz araştırmam lazım.

Anakartım bu:

Son düzenleme:

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Hocam anakartım çok eski, ECS G41T ile başlıyordu, bu yüzden sata dan girebilir miyiz diye sordum aslında.

G41 chipsetli anakartların PCIe x16 slotları hariç diğer slotların hangi PCIe sürümünü verdiğini bilmiyorum. Anakartının sitesine girip baktım, ancak sadece "PCIe x1" diye yazmışlar. PCIe 1.0 mı yoksa PCIe 2.0 mı onu belirtmemişler.

PCIe 1.0 x1 olursa işin daha kötü. Teorik olarak 250 MB/saniye hız sunar, pratikte de 150-200 MB/saniye hız alırsın. Modern bir SATA III HDD ile yarışıyor 🤣.

PCIe 2.0 x1 olursa (ki bence değildir) teorik olarak 500 MB/saniye hız sunar. En azından teoride SATA III desteklemeyen anakartının SATA III hızlarında çalışan bir (teorik) SSD'si olur :D.
PCIe aparatları ile takılan ssd lerin videolarına bakmam lazım şuan, yukarda bir arkadaş link attı onun yorumları gayet olumlu duruyor biraz araştırmam lazım.
Bu yöntem haricinde anakartına M.2 SSD takmayı düşünme.

En İyi Cevap

LothbLoki

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
340
İsim
Enis Solak

PCIe 2.0 x1 olursa (ki bence değildir) teorik olarak 500 MB/saniye hız sunar. En azından teoride SATA III desteklemeyen anakartının SATA III hızlarında çalışan bir (teorik) SSD'si olur :D.

Bu yöntem haricinde anakartına M.2 SSD takmayı düşünme.
Peki direkt olarak sata ssd alsam?

En azından teoride SATA III desteklemeyen anakartının
A pardon yeni gördüm...

LothbLoki

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
340
İsim
Enis Solak

MüslümGürses

80+ Silver
En İyi Cevap
3
İtopya indirimlerinde iki tane ssd gördüm ( Ne kadar iyiler bilmiyorum bunu da yazarsanız iyi olur ) fiyatları uygun geldi alınabilir gibi duruyorlar;

Sorun şu ki benim bilgisayarım bayağı eski dolayısıyla m2 yuvası yok anakartımda, acaba m2 ssdleri sata3 girişine bağlamamızı sağlayacak aparatlar var mıdır?

LothbLoki

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
340
İsim
Enis Solak

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
@crazyreign Hocam bu videoyu izlerken fark ettim benim sistemimde x16 yuvası yani ekran kartı yuvası boş ( evet ekran kartım yok :D ) buraya takıcağım bir m2 aparatı ile sata ssd den daha fazla hız alabilir miyim?
Bundan alırsan hayır. PCIe x16 slotun PCIe 3.0 değil seninki.
PCIe 2.0 x1 hızında kullanabilirsin.

Bu adaptörlerin ekran kartı gibi PCIe x16 uzunlukta olan modelleri varsa onlarla daha fazla hız alabilirsin.

Top Bottom