Neler Yeni

Macun değişimi sonrası ısınma problemi devam etmesi

xKai

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
TALİP ÇELİK
Instagram
talip.clk
Steam
lionard01
Discord
Aomine01#0314
i5 2310 işlemcim var, işlemci 90 kullanıldıgında sıcaklıgı 77 dereceye vuruyordu. Zaten yıllardır da macununu yenilememiştim, macun yenileyip fanı taktım oyuna girdim ve hala aynı 75 derecelerde dolasıyor, googlede gezinirken 50 derece. ekran kartım 36 derece iken işlemcim 50 derecelerde dolasıyor , video actıgımda 60 derecelere vuruyor. Ne önerirsiniz

yagiz.baba.dw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Yağız Baba
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları , İşlemciler
macunu kaliteli almalısın bende ilk macun yenileceğim zaman 10 tl lik macun almıştım ve macun ısındığında yok oluyordu kaliteli bir macun almalısın ve bi bilgisayarcının söylediğine göre masaüstü ve laptop termal macunları ayrı olurmuş yani bir termal macun sürdünmü laptopa ve masaüstüne süremezsin laptopa ve masaüstüne özel termal macun vardır diyelimki senin masaüstü sistemin var (ama laptop gibi duruyor çünkü masaüstülerde 75 derece işlemci sıcaklığı büyük risk) masaüstüne özel termal macun almalısın

ben bu sistemlere özel termal macunu öğrendiğimde bilgisayarcıdan birazcık bi kağıda sıkıp verebilirmisiniz demiştim vermişti (sıktğı termal macun 150 tl ymiş ve bana 20 tl karşılığında 1 nohut tanesi kadar verdi) sonra bende gittim laptopuma sürdüm ve eskiden sıcaklığım 85 görürken şu anda oyunda 70 asla görmüyor 55-65 arası geziyor.

diyelimki termalide kaliteli aldın sürdün yine sıcak. bana sorarsan sen bi işlemci fanını değiş yada bi sorunumu var ona bak veya, bilgisayarının içini temizle, temizlik yapmak çok önemlidir ben 6 ayda bir laptopumu temizliyorum ve tam performans çalışyor

xKai

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
TALİP ÇELİK
Instagram
talip.clk
Steam
lionard01
Discord
Aomine01#0314
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
öncelikle cevabın için teşekkür ederim fakat bilgisayarım masaüstü laptop degil. Aynı macunla ekran kartımın da macununu yeniledim fakat ısınmıyor, işlemcim ise video actıgımda 60 derecelerde geziyor ne yapacagımı şaşırdım. Fazla mı sürdüm diye düşünüyorum fakat bezelye tanesinden birazcık kücük sıkıp yaydım.Ondan olacagını düşünmüyorum

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,879
İsim
Metehan Akyalı
macunu kaliteli almalısın bende ilk macun yenileceğim zaman 10 TL lik macun almıştım ve macun ısındığında yok oluyordu kaliteli bir macun almalısın ve bi bilgisayarcının söylediğine göre masaüstü ve laptop termal macunları ayrı olurmuş yani bir termal macun sürdünmü laptopa ve masaüstüne süremezsin laptopa ve masaüstüne özel termal macun vardır diyelimki senin masaüstü sistemin var (ama laptop gibi duruyor çünkü masaüstülerde 75 derece işlemci sıcaklığı büyük risk) masaüstüne özel termal macun almalısın

ben bu sistemlere özel termal macunu öğrendiğimde bilgisayarcıdan birazcık bi kağıda sıkıp verebilirmisiniz demiştim vermişti (sıktğı termal macun 150 TL ymiş ve bana 20 TL karşılığında 1 nohut tanesi kadar verdi) sonra bende gittim laptopuma sürdüm ve eskiden sıcaklığım 85 görürken şu anda oyunda 70 asla görmüyor 55-65 arası geziyor.

diyelimki termalide kaliteli aldın sürdün yine sıcak. bana sorarsan sen bi işlemci fanını değiş yada bi sorunumu var ona bak veya, bilgisayarının içini temizle, temizlik yapmak çok önemlidir ben 6 ayda bir laptopumu temizliyorum ve tam performans çalışyor
Laptopa sürdüğünüz macunla, masaüstüne süreceğiniz macun aynı olabilir. Öyle bir zorunluluk yok.
Kaliteli olması ve iyi bir şekilde sürülmesi, sonrasında takılan fanın veya leptoptaki bakır boruların tam oturduğundan emin olunmalı.
Her türlü etki edecektir.
Kendimde masaüstü ve leptop bakımları yaparken aynı macunu kullanıyorum. 2'sinde de gözle görülür fark alıyorum.
öncelikle cevabın için teşekkür ederim fakat bilgisayarım masaüstü laptop degil. Aynı macunla ekran kartımın da macununu yeniledim fakat ısınmıyor, işlemcim ise video actıgımda 60 derecelerde geziyor ne yapacagımı şaşırdım. Fazla mı sürdüm diye düşünüyorum fakat bezelye tanesinden birazcık kücük sıkıp yaydım.Ondan olacagını düşünmüyorum
Soğutmanızı tam oturttuğunuzdan emin olun. 75 derece çok bir risk değil işlemci için ama soğutmakta fayda var tabi.
Arkadaşın dediği gibi kalitesiz bir macun kullandıysanız onunda etkisi olucaktır ısınmasına.

xKai

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
TALİP ÇELİK
Instagram
talip.clk
Steam
lionard01
Discord
Aomine01#0314
Laptopa sürdüğünüz macunla, masaüstüne süreceğiniz macun aynı olabilir. Öyle bir zorunluluk yok.
Kaliteli olması ve iyi bir şekilde sürülmesi, sonrasında takılan fanın veya leptoptaki bakır boruların tam oturduğundan emin olunmalı.
Her türlü etki edecektir.
Kendimde masaüstü ve leptop bakımları yaparken aynı macunu kullanıyorum. 2'sinde de gözle görülür fark alıyorum.

Soğutmanızı tam oturttuğunuzdan emin olun. 75 derece çok bir risk değil işlemci için ama soğutmakta fayda var tabi.
Arkadaşın dediği gibi kalitesiz bir macun kullandıysanız onunda etkisi olucaktır ısınmasına.
intelin stok fanını kullanıyorum ve tam oturttum hatta özellikle kontrol ettim fakat dedigim gibi kullandıgım macunu ekran kartımda da kullandım bi problem olmadı. Macun cok kaliteli bir şey degil zaten sadece cok uzun yıllardır macun yenilemedigim için belki biraz da olsa etkisi olur diye everest tm-20 macununu kullandım. Fakat dedigm gibi ekran kartında bir problem yaratmadı

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,879
İsim
Metehan Akyalı
?
intelin stok fanını kullanıyorum ve tam oturttum hatta özellikle kontrol ettim fakat dedigim gibi kullandıgım macunu ekran kartımda da kullandım bi problem olmadı. Macun cok kaliteli bir şey degil zaten sadece cok uzun yıllardır macun yenilemedigim için belki biraz da olsa etkisi olur diye everest tm-20 macununu kullandım. Fakat dedigm gibi ekran kartında bir problem yaratmadı
Stok fan yetişemiyordur belki sıcaklığı atmaya. Ekran kartına çok yük binmiyordur, o yüzden ısınmıyor olabilir, sıcak havayı daha rahat iletip atıyor olabilir.
Yazmış olduğunuz Everest TM-20 macun iyi midir kötü müdür bilmiyorum, kalite iyiyse sorun stok fanla alakalıdır yüksek ihtimal.

xKai

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
TALİP ÇELİK
Instagram
talip.clk
Steam
lionard01
Discord
Aomine01#0314
Mesela sıcaklık değerlerini kontrol ederken 47 dereceydi youtubeden videoya tıkladıgım gibi sıcaklık 58 dereceye fırladı sonra 61de sabitlendi cok anlamsız

emrew1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Emre
?

Stok fan yetişemiyordur belki sıcaklığı atmaya. Ekran kartına çok yük binmiyordur, o yüzden ısınmıyor olabilir, sıcak havayı daha rahat iletip atıyor olabilir.
Yazmış olduğunuz Everest TM-20 macun iyi midir kötü müdür bilmiyorum, kalite iyiyse sorun stok fanla alakalıdır yüksek ihtimal.
Leptop yazmışsınızda

yagiz.baba.dw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Yağız Baba
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları , İşlemciler
everest tm-20 biraz ucuz kalmış gibi :D birazcık daha yüksek fiyatlı yani 80-150 tl arası gibi bir fiyatlı bilindik markadan termal macun alırsan iyi olur

termal macun olarak sana Artic MX-4 önerebilirim ama bu termal macunun sahtesini vs üretiyorlar almadan önce yorumları okursan iyi olur n11.com da Artic MX-4 termal macununun yorumlarına bakmıştım ve insanların çoğu hatta baya bi büyük kısmı bu ürün sahte diyorlardı ama hepsiburada.com da öyle bir yorum okumadım ama sen yinede almadan önce yorumlara bi bak :)

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,879
İsim
Metehan Akyalı
Mesela sıcaklık değerlerini kontrol ederken 47 dereceydi youtubeden videoya tıkladıgım gibi sıcaklık 58 dereceye fırladı sonra 61de sabitlendi cok anlamsız
Deneme şansınız varsa veya yeni bir fan almayı düşünüyorsanız o şekilde deneyebilirsiniz, sıcaklıklar değişecektir.
Tahminim stok fanınızın yeterince sıcak havayı atamamasından, sabitlemesi de işlemciniz belli bir ısı üretimi oluyor yaptığınız işlemlerde, oluşan sıcaklığı atmada 61 derece de başarılı olmuş stok fanınız.
Leptop yazmışsınızda
Dizüstü bilgisayarlar 2'ye ayrılır. Laptop'çular ve Leptop'çular olarak. Ben 2.siyim. 👍

emrew1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Emre
Deneme şansınız varsa veya yeni bir fan almayı düşünüyorsanız o şekilde deneyebilirsiniz, sıcaklıklar değişecektir.
Tahminim stok fanınızın yeterince sıcak havayı atamamasından, sabitlemesi de işlemciniz belli bir ısı üretimi oluyor yaptığınız işlemlerde, oluşan sıcaklığı atmada 61 derece de başarılı olmuş stok fanınız.

Dizüstü bilgisayarlar 2'ye ayrılır. Laptop'çular ve Leptop'çular olarak. Ben 2.siyim. 👍
İlk Cümlenizdede Laptop Yazmışsınızda

Top Bottom