Neler Yeni

Matematikte çözemediğim sorularda ne yapmalıyım ?

Napoli

80+
Arkadaşlar bazı soruları çözümünü izlesem bile anlayamıyorum bu sorularda ne yapmam lazım moralimi çok bozuyor? :( Temel matematik ebob ekok problemindeyim.

Rulep

80+ Gold
bilen birine sormam lazım arkadaşlarına, hocalarına vb.

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,343
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Arkadaşlar bazı soruları çözümünü izlesem bile anlayamıyorum bu sorularda ne yapmam lazım moralimi çok bozuyor? :( Temel matematik ebob ekok problemindeyim.
Hocalarına sor o soruları. Eğer yine de anlamıyorsan konu anlatımı izle, soruların çözüm mantığını kavra sonra çözemediklerine dön. Gerekirse ek ders, özel eğitim falan al. Yine de işe yaramıyorsa yapacak bir şey yok. Her insanın bir alanı, iyi olduğu bir konu ve zeka seviyesi vardır. Sen matematikte gerçekten çok çabalayıp beşini bırakmadığın halde soruları çözemiyorsan, demek ki sayısal zekan azdır. Ki bu da çok normal bir şey, hakaret olarak algılama (ben de öyleyim çünkü).

Napoli

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocalarına sor o soruları. Eğer yine de anlamıyorsan konu anlatımı izle, soruların çözüm mantığını kavra sonra çözemediklerine dön. Gerekirse ek ders, özel eğitim falan al. Yine de işe yaramıyorsa yapacak bir şey yok. Her insanın bir alanı, iyi olduğu bir konu ve zeka seviyesi vardır. Sen matematikte gerçekten çok çabalayıp beşini bırakmadığın halde soruları çözemiyorsan, demek ki sayısal zekan azdır. Ki bu da çok normal bir şey, hakaret olarak algılama (ben de öyleyim çünkü).
Yok hocam diğer soruların mantığını anladım fakat 1-2 tane soru kaldı mantığını anlamadığım. Üzerine düşülürse yavaş ta olsa öğreniliyor.

KaganKK06

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,165
İsim
Kgn
Yapamadığın soruyu geç başka bir ebob ekok sorusu yap ondan sonra dene.Kitap zorluyorsa kitap değişebilirsin veya foruma da sorabilirsin elimizden geldiğince yardım ediyoruz zaten.

MeynnZenith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,343
İsim
Belirtmek İstemiyorum
İlgilendiği Kategoriler
Belli bir tane yok
Yok hocam diğer soruların mantığını anladım fakat 1-2 tane soru kaldı mantığını anlamadığım. Üzerine düşülürse yavaş ta olsa öğreniliyor.
Ha onlar halledilir. Ben belirli bir konuda takılıp kaldığınızı düşündüm. Arada illa ki birkaç soru yapamayabilir insan. Bu normaldir. Biraz tekrar et, hocalara danış hallolur o.

Serhat-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,263
İsim
Serhat İsmailoğulları
Steam
steamcommunity.com/id/ByOxyGeN
EBOB-EKOK en sinir bozucu konu. Çözümünü anlamadıysan defalarca izleyeceksin ek olarak başka birilerinden yardım alacaksın.

Napoli

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yapamadığın soruyu geç başka bir ebob ekok sorusu yap ondan sonra dene.Kitap zorluyorsa kitap değişebilirsin veya foruma da sorabilirsin elimizden geldiğince yardım ediyoruz zaten.
Hocam kenanlı soruyu anladım gibi ama yine de açıklamanızı tercih ederim ama diğer ikisini anlamadım hiç.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha onlar halledilir. Ben belirli bir konuda takılıp kaldığınızı düşündüm. Arada illa ki birkaç soru yapamayabilir insan. Bu normaldir. Biraz tekrar et, hocalara danış hallolur o.
Maalesef mezunum çevremde hoca yok ve arkadaşım da yok.

Ekler

• 4.png
    4.png
    57.3 KB · Hit: 41
  • 3.png
    3.png
    65.5 KB · Hit: 46
  • 1.png
    1.png
    60.7 KB · Hit: 49

Serhat-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,263
İsim
Serhat İsmailoğulları
Steam
steamcommunity.com/id/ByOxyGeN
Hocam kenanlı soruyu anladım gibi ama yine de açıklamanızı tercih ederim ama diğer ikisini anlamadım hiç.

Maalesef mezunum çevremde hoca yok ve arkadaşım da yok.
Reklam olmasın fakat Discord kullanıyorsanız Rehber Matematik veya Sınav Hattı diye Discord grupları var. Soru çözüm kanalları mevcut buralardan sorularınızı paylaşarak çözülmesini bekleyebilirsiniz.

KaganKK06

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,165
İsim
Kgn
Hocam teker teker yazacam
Keremde 4,5,6nın ekokunu bulacaz ebob işe yaramaz.
Hepsini çarptığında 120 olur ama düşndüğümüzde yarıya bölersek yani 60ta hepsi oluyor o yüzden Ekok(4-5-6) = 60
157 soru yapmış 60ın katlarına bakacaz 60-120-180
En düşük 180 o yüzden
180-157=23 soru daha çözmesi lazım

Ayşede 5 e dağıtırsa 2 artıyor, 4 e dağıtırsa 1 artıyor.Bu çok güzel soruymuş
Sayımız x olsun ve şöyle olacak
X=Ekok(5a+2,4b+1)
burada her tarafa 3 ekleyecez eğer yaparsak
X+3 = Ekok(6a+5b)
a ve b nin +1 olmasının nedeni eğer 3 eklersek ikisinede 5a+5 ve 4b+4 oluyor ve sayılar zaten 4ün katı oluyor
6 ve 5 in ekoklarından ilerleyecez yani 30dan
30-60-90-120
Bu 120=X+3 ün ama
O yüzden 3 çıkaracağız ve cevap 117 olacak
cevaba bakarsanız sevinirim belki sonda hata yapmış olabilirim

Son sorunun nasıl yapıldığını unuttum başka bir hocamız cevabını vrebilir

Son düzenleme:

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,323
İsim
BenRoboTdeğilİm
çözdüreceksin başka çare yok

Napoli

80+
Hocam teker teker yazacam
Keremde 4,5,6nın ekokunu bulacaz ebob işe yaramaz.
Hepsini çarptığında 120 olur ama düşndüğümüzde yarıya bölersek yani 60ta hepsi oluyor o yüzden Ekok(4-5-6) = 60
157 soru yapmış 60ın katlarına bakacaz 60-120-180
En düşük 180 o yüzden
180-157=23 soru daha çözmesi lazım
Hocam neden 157 den büyük seçiyoruz peki ekok'u ?

Top Bottom