Neler Yeni

Memtest64 sırasında donuyor ve kasıyor.

Fabio

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Fabio
Arkadaşlar dün iki adet laptop ram aldım ve PC takınca Bir sorun yoktu ama için rahat etsin diye memtest64 yaptım ilk üç dk donma kasma yapmadı sonra PC dondu komple daha sonra ekran gidip geldi ama devam ediyordu teste 6 dk da yine ekran gidip geldi sonra devam etti 7 dk sonra testi durdurdum herhangi Bir hata bulmadı sizce ramlarda sıkıntı varmidir böyle yapması normal bir şey mi yardımcı olur musunuz ?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Laptop model ne Aldığın ramlerin modeli ne
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fabio

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Fabio
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Laptop model ne Aldığın ramlerin modeli ne

Ramlar Micron ddr5 4800mhz işlemci Ryzen 7 7735hs ekran kartı rtx 4050 var ama olayı size şu şekilde özetlemek istiyorum korkma sebebimi Asus tuf gaming laptop usta bende yeni ram aldım ama mağaza pc üzerindeki ram söküp kendiler iki tane ram takmış benim laptop içinde gelen Rami de değiştirmisler yani benden habersiz sebebini sordum yani ramlar daha uyumlu çalışsın diye yaktık dediler ama zaten benim orjnal yanına takmak istediğim ram marka ve model numarası birebir uyuyordu bunu söyleyince mağazaya bana geri dönüş olaraktan seri numarası benzer iki ram taktık daha uyumlu olsun diye bir cevap geldi beni kandırıyorlarmi hiçbir fikrim yok yada çakma ramlar mi taktıklar çünkü ben bir tane ram parası verdim adamlar iki tane sıfır ram taktılar benim içindeki orijinal ram alıp neden böyle bir iyilik yapsınlarki ??

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
CPU-Z indirip memory ve spd sekmelerinin ekran görüntüsünü at. İki ramin de özellikleri orda görünür.

Fabio

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Fabio
Bunu yaptım herhangi bir hata çıkamadı bunda

CPU-Z indirip memory ve spd sekmelerinin ekran görüntüsünü at. İki ramin de özellikleri orda görünür.
Biliyorum yaptım zaten ama benim orijinal ram sokmuşlar bunun sebebini anlayamadım sadece

İlk fotoğraf PC aldığım zaman çekildi içindeki orijinal ram eminim seri numarası belli zaten ikinci olan ise ram yükseltmesi sonra benden izinsiz değiştirip yerine taktıkları ram seri numarası farklı olduğu için anladım zaten değiştirdiklerini

Ekler

• IMG20231129181112.jpg
    IMG20231129181112.jpg
    3.3 MB · Hit: 29
  • IMG20231203175356.jpg
    IMG20231203175356.jpg
    3.3 MB · Hit: 25
Son düzenleme:

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Slot 2 yi at. Memory sekmesini de at. Tekrar ettirme lütfen.

Fabio

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Fabio

Ekler

• Screenshot_2023-12-03-19-05-28-92_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
    Screenshot_2023-12-03-19-05-28-92_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
    1.6 MB · Hit: 22
  • Screenshot_2023-12-03-19-05-13-60_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
    Screenshot_2023-12-03-19-05-13-60_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
    1.8 MB · Hit: 21

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,193
İsim
C Ş
Bunu yaptım herhangi bir hata çıkamadı bunda

Biliyorum yaptım zaten ama benim orijinal ram sokmuşlar bunun sebebini anlayamadım sadece

İlk fotoğraf PC aldığım zaman çekildi içindeki orijinal ram eminim seri numarası belli zaten ikinci olan ise ram yükseltmesi sonra benden izinsiz değiştirip yerine taktıkları ram seri numarası farklı olduğu için anladım zaten değiştirdiklerini
İki RAM'de aynı. Seri numara her RAM'de farklıdır. Adı üstünde seri numara bu tıpkı T.C. kimlik numarası gibi. Part numaraları aynı yani iki RAM de aynı. Ama sağdaki fotoğraf yeni taktıkları RAM ise onun üretimi daha eski. Size eski RAM takmışlar (2022 yılı 34. hafta üretimli) ve yeni RAM'i çıkarmışlar (2023'ün 6. hafta üretimli).

Ramlar Micron ddr5 4800mhz işlemci Ryzen 7 7735hs ekran kartı rtx 4050 var ama olayı size şu şekilde özetlemek istiyorum korkma sebebimi Asus tuf gaming laptop usta bende yeni ram aldım ama mağaza pc üzerindeki ram söküp kendiler iki tane ram takmış benim laptop içinde gelen Rami de değiştirmisler yani benden habersiz sebebini sordum yani ramlar daha uyumlu çalışsın diye yaktık dediler ama zaten benim orjnal yanına takmak istediğim ram marka ve model numarası birebir uyuyordu bunu söyleyince mağazaya bana geri dönüş olaraktan seri numarası benzer iki ram taktık daha uyumlu olsun diye bir cevap geldi beni kandırıyorlarmi hiçbir fikrim yok yada çakma ramlar mi taktıklar çünkü ben bir tane ram parası verdim adamlar iki tane sıfır ram taktılar benim içindeki orijinal ram alıp neden böyle bir iyilik yapsınlarki ??
RAM'ler tamamen aynı iken nasıl daha iyi RAM taktık diyebilmişler? Kısacası sizden öylesine fazladan 1 RAM parası almışlar.
Ama eğer ilk RAM miktarı sadece 8 GB ise ve notebookta en başta zaten 8 GB RAM vardı ise bu RAM'i çıkarıp bunun yerine 8 GB + 8 GB aynı özellikli şu anki RAMler takıldı ise yani fazladan 1 adet 8 GB takıldığına göre 1 adet RAM parası almaları normal.
Çünkü RAM'in biri takas oldu diğerinin fiyatını da ödemiş oldunuz.

Son düzenleme:

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Kafaya takmanı gerektirecek bir şey yok. İkisi de orijinal ve aynı chipli aynı ürün zaten. Yeni taktıklarıyla daha uyumlu olsun diye değiştirmişlerdir. PC çalışmasında bir sorun yoksa, ram testinde de bir sorun çıkmadıysa boşuna zamanını harcama.

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,193
İsim
C Ş
Sadece biraz eski üretimli aynı iki RAM takılmış. Üretimde bir revizyon değişikliği olmadığı için de bu tarih farkının önemi olmayacaktır.

Fabio

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Fabio
Benden iki ram parası almadılar tek ram aldılar ama benden habersiz üzerindeki orijinal ram çıkarıp bunu takmış olmaları beni korkuttu iki tane çakma ram takmış olabirlermi diye çünkü bana söylemeden yaptılar gizli yaptılar benden memtest64 de 7 dk test yaptım sorun çıkmadı ama iki kez donup ekran siyah olup açıldı devam etti ama ram denetleme işini bırakamadı şu da saçma geldi bana neden iki tane sözde sıfır ram taktiklarini söylüyorlar benim ikici el olan PC ram alıp bu bana iki tane sıfır ram taktılar ve hiçbir fazladan para almadan bunu yapmaları kafamı daha çok karıştırdı
İki RAM'de aynı. Seri numara her RAM'de farklıdır. Adı üstünde seri numara bu tıpkı T.C. kimlik numarası gibi. Part numaraları aynı yani iki RAM de aynı. Ama sağdaki fotoğraf yeni taktıkları RAM ise onun üretimi daha eski. Size eski RAM takmışlar (2022 yılı 34. hafta üretimli) ve yeni RAM'i çıkarmışlar (2023'ün 6. hafta üretimli).

RAM'ler tamamen aynı iken nasıl daha iyi RAM taktık diyebilmişler? Kısacası sizden öylesine fazladan 1 RAM parası almışlar.
Ama eğer ilk RAM miktarı sadece 8 GB ise ve notebookta en başta zaten 8 GB RAM vardı ise bu RAM'i çıkarıp bunun yerine 8 GB + 8 GB aynı özellikli şu anki RAMler takıldı ise yani fazladan 1 adet 8 GB takıldığına göre 1 adet RAM parası almaları normal.

Kafaya takmanı gerektirecek bir şey yok. İkisi de orijinal ve aynı chipli aynı ürün zaten. Yeni taktıklarıyla daha uyumlu olsun diye değiştirmişlerdir. PC çalışmasında bir sorun yoksa, ram testinde de bir sorun çıkmadıysa boşuna zamanını harcama.
Kafamı karıştıran şey bunu bana söylemeden gizli yapmış olmaları ve bunu kendim farkedince kötü oldum yada iki tane sıfır ram takıp bendeki ikinci el ram çıkarıp kendileri almış üzerine fazla para istemleri gerekken hiçbirsey istemediler hatta öğrenciyim diyince indirim yaptılar ve verdikleri ürün 2 yıl garantisi olduğunu söylediler fatura da kesildi adıma ama sadece 1 tane ram üzeriden fatura kesildi tek onun parası ödediğim için

Söylediğim gibi Windows bellek tanımlayıcı yaptığım da hiçbir hata almadın memtest64 de ise 7 dk içinde iki kez dondu ekran kararıp geldi ama bellek tarama işine devam etti kapanma olmadı

İlk başta ben kendim takacağım sandıkları için ram direkt vermişlerdi resmini çektim bu şekilde taktiklari ram büyük ihtimalle

Ekler

• IMG20231202143417.jpg
    IMG20231202143417.jpg
    3.3 MB · Hit: 19
Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: ca.s
Top Bottom