Neler Yeni

Monster Tulpar T7 v25.1.2 Prizdeyken İşlemcinin Sürekli TurboBoost ile Çalışması

Dahası  
Reaksiyon skoru
108
İsim
Kaan
Arkadaşlar selam, Monster Tulpar T7 v25.1.2 cihazım var MSI GP76 Leopard bilen bilir. Cihazımda i7 11800H işlemci bulunmakta. İşlemci frekansı şarjdayken sürekli yüksek,%5-10'larda bile sürekli 3.00 GHz ve üstü çalışıyor. Bunun dezavantajı olarak sürekli işlemci fanı devrede gürültü ve ısınma yapıyor. Güç planı ayarlarında en düşük işlemci durumu %1'de olmasına rağmen sürekli yüksek frekanslarda çalışıyor ihtiyacı olmamasına rağmen. En yüksek işlemci durumu %100'de, cihaz gerektiğinde tam güçte çalışabilsin diye onu o şekilde tutuyorum yoksa onu kıstığım zaman frekansının düşeceğini biliyorum. Bu ayarı değiştirmeden işlemcinin genel olarak boştayken ya da ihtiyacı yokken daha düşük frekanslarda çalışmasını nasıl sağlayabiliriz? Cihazımda feature Manager uygulaması da bulunuyor ancak oradaki silent-performance ayarları hiçbir şeyi değiştirmiyor Silent,hatta Battery Saving'te bile işlemci eğer prize takılıysa uçuyor,ekran kapalıyken hiçbir işlem yapmıyorken bile işlemci fanı sürekli dönüyor.Güç planını sürekli dengeli'de kullanıyorum,yüksek performans ya da nihai performans seçeneklerine hiç almadım.Güç tasarrufu moduna aldım sorun frekans hiç düşmedi bile.Ekran kartı MSHybrid modunda ve BIOS'ta performans ayarı Standartta,yüksekte değil.CPU C State Enabled konumunda,Intel SpeedShift Technoloyg açık ya da kapalı olarak denedim yine frekansta hiçbir şey değişmedi.

İşlemcinin gündelik kullanımlarda boşu boşuna yüksek frekanslarda takılmasını nasıl önleriz,bu kadar yüksek frekansa çıkmamasını nasıl sağlarız ? Pildeyken işlemci durumunu Max. %70'e ayarladığım için kusursuz bir şekilde çalışıyor 0.70 - 1.70 GHz arası hızlarda, ben işlemci durumu %100'deyken de bu şekilde olmasını ve ihtiyacı olduğu zaman örneğin bir oyuna girdiğimde bunu otomatik olarak yükseltmesini ve gerekirse tam performans çalışmasını,gerekmiyorsa daha düşük frekansları tercih etmesini istiyorum.Ayrıyeten,işlemci durumun prizde %99'a çektiğim zaman anında TurboBoost'u kapatıyor ve Max hız 2.30 ghz yani işlemcinin temel hızını aşmıyor,yani bu duruma neden olan durum TurboBoost'u en ufak işlemde bile sürekli açması akabinde işlemcinin sürekli ısınarak fanın sürekli çalışmasına zorlaması.

Daha da kötüsü fan daha 6 ayda epey toz çekmiş durumda,fakat ekran kartı için bütün bunlar söz konusu değil çünkü devrede değilken hiç çalışmıyor,ben de işlemcinin yüzde %10'u geçmediği durumlar için aynı pildeki gibi min. frekansla çalışıp fanı çalıştırmamasını istiyorum.Dediğim gibi pildeyken işlemciyi %70'e kıstığım için 1.70ghz'i geçmiyor ve gündelik kullanımda fan asla açmıyor.Ben bunu prizdeyken de otomatik olarak yapabilmesini istiyorum,daha önce de 11800H'lı laptop kullandım o da Tulpar T7 V22.2'idi,onda frekans gündelik kullanımlarda daha düşüktü ve fan açmıyordu.Umarım problemi anlatabilmişimdir, şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

sfsss.png

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
108
İsim
Kaan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok mu bir fikri olan ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
108
İsim
Kaan
@AvengedSevenfold
Throttleboost programında disable turbo seçeneğini seçerek turboboost özelligini kapatabilirsiniz.
Merhaba,kayıt defterini zamanında düzenlediğim için güç seçeneklerinde işlemci güç yönetiminden turboboostu açıp kapatabiliyorum.Ancak benim amacım işlemcinin turboboostunu kapatmadan bu dahadüşük frekanslarımtercih edebilmesini sağlayabilmek.Turboboostu "verimli ısrarlı" olacak şekilde ayarlamama rağmen işlemci en ufak yüke bindiğinde,bir pencere açtığında dahi frekans olarak uçuyor,bu da anınd dan açmasını sağlıyor ısınsa da ısınmasa da.Hatta çoğu zaman sürekli fanı aç kapa şeklinde açıyor 5 saniyeliğine,bu da fan ömrü için oldukça olumsuz bir durum ve konfor seviyesini düşürüyor.

Furkan-_-

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Furkan Algül
İlgilendiği Kategoriler
Sıvı metal, Laptop Bakım, Termal macun, Termal Pad, Pc bakım konularına ilgili ve bilgiliyim
Bendede aynı laptop var fan kullanımı azalsın istiyorsan sıvı metal macuna geç.
Turboboost kapatamazsın. windows üzerinden güç tassarufuna alsan bile gerek duyduğunda turbo boost devreye otomatik giriyor.
Kendimden örnek vereyim. boşta 10w tütekiyor işlemci chrome açıyorum anlıkda olsa 45w güç tüketiyor ve sende normal macun olduğu için 45w da bile anlık tekli çekirdekler 70-80 dereceyi görüyor ve fan devre otomatik artıyor.
Bunun çözümü arka planda çalışan uygulamarı kapatmak ve Feature manager üzerinden sessiz moda almaktır.

xxsay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
mert
intel xtu kullan
turbosunu kapatırsın oyun oynamıyorken

Dahası  
Reaksiyon skoru
108
İsim
Kaan
Bendede aynı laptop var fan kullanımı azalsın istiyorsan sıvı metal macuna geç.
Turboboost kapatamazsın. windows üzerinden güç tassarufuna alsan bile gerek duyduğunda turbo boost devreye otomatik giriyor.
Kendimden örnek vereyim. boşta 10w tütekiyor işlemci chrome açıyorum anlıkda olsa 45w güç tüketiyor ve sende normal macun olduğu için 45w da bile anlık tekli çekirdekler 70-80 dereceyi görüyor ve fan devre otomatik artıyor.
Bunun çözümü arka planda çalışan uygulamarı kapatmak ve Feature manager üzerinden sessiz moda almaktır.

Turboboost'u her türlü kapatıyorum windowstan da biostan da o konuda problem yok,problem turboboost'un her zaman amansızca devreye giriyor olması.Yani turbo azar azar devreye girmiyor,sürekli full boost olarak devreye giriyor.Sıvı metale geçecektim ancak o riski alamadığım için şimdilik Mastergel Maker sürdüm,sıcaklık bakımından da sorun yaşamıyorum açıkçası işlemci ekran kartı 70 dereceleri geçmiyor asla ortalama oyunlarda.Ama bir sonraki bakımda sıvı metali tekrardan düşüneceğim,şu anda bilgisayarı gözden çıkaracak konumda olmadığım için cesaret edemedim,sıcaklık farkı olacağını kesinlikle biliyorum ve aylardır araştırıyorum ancak şu anda buna hazır değilim olası bir masraf durumunda.

Sıkıntı işlemci en ufak yüzdelik oynamalarda örneğin %5-10 arası işlem görsün anında fan açıyor sürekli o fan en düşük kademede çalışıyor.Bu cihazda fanlara hükmedebilirsem bu problemi ortadan kaldırabilirim diye düşünüyorum,ısıya bağlı olarak fan açmıyor çünkü kullanım yüzdesine göre açıyor,onu da sıcaklık takibi yaparak anlayabiliyorum.30 derecelerdeyken bir işlemci neden fan açsın ?

Ek olarak Feature Manager'in fanı tamamen susturmak gibi bir modu bulunmuyor,örneğin sadece Silent modda fanı max %40 çalışacak şekilde limitliyor onun haricinde fanı susturmaya hiçbir türlü katkısı yok.Zaten olsa da her seferinde bununla uğraşmak istemem,iş vakti çalışırken fan çalışmayacak enerji tasarrufu sağlayacak şekilde,oyun oynarkende gerekirse max performansta çalışacak şekilde bu işlemleri kendinin otomatik yapabilmesini isterim.Ne yazık ki bu yazılımlarla ya da bu işlemciyle bu cihaz bunları yapamıyor.

intel xtu kullan
turbosunu kapatırsın oyun oynamıyorken

Turboyu kapatmak için herhangi bir uygulama kullanmama gerek yok windows üzerinden de biostan'da bunu kapatabiliyorum,windows üzerindeki örneği;

fdj.png

xxsay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
mert
Turboyu kapatmak için herhangi bir uygulama kullanmama gerek yok windows üzerinden de biostan'da bunu kapatabiliyorum,windows üzerindeki örneği;

Alıntıyı görüntüle
benim dediğim uygulama intele ait ve direk işlemciyi 2.3ghz ye sabitlemene izin veriyor yani intel turboyu kapatıyor direk
windowstaki bi halta yaramıyor sadece gücünü limitliyor
biosunda nasıl bi ayar var?

Dahası  
Reaksiyon skoru
108
İsim
Kaan
benim dediğim uygulama intele ait ve direk işlemciyi 2.3ghz ye sabitlemene izin veriyor yani intel turboyu kapatıyor direk
windowstaki bi halta yaramıyor sadece gücünü limitliyor
biosunda nasıl bi ayar var?

Advanced bios'a tuş kombinasyonuyla girdiğiniz zaman direkt turbo bölümü var,oradan enerji tasarrufu,turbosuz max güç ve turboyla max güç gibi seçenekler var,hatta çekirdekleri tek tek ayrı ayrı turbo yapmak hatta ve hatta normalde 4.6 olan standart max değeri 5.0 a kadar çıkartmak,kısaca overclock yapmak dahi mümkün.Sizin dediğiniz uygulamayı bir deneyeyim dediğinize göre epey işlemci yönetimine izin veren bir uygulama.

Peki fan ayarlarına nasıl müdahale ederiz,örneğin bu cihaz MSI uygulamalarını destekleseydi fanları curve olarak ayarlayabiliyorduk MSI Center yazılımıyla,bu tarz bir yazılımı olmayan cihazda MSI Bios uygulamak haricinde yapabileceğimiz başka bir şey var mı fanları manuel yönetebilmek için ?

HDogus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
488
İsim
Doğuş Akyürek
Yerinde olsam biosu msıya çevirir msyın yazılımlarını kullanırdım. Yazılım laptopta çok önemli düzgün çalışmıyorsa sürekli fan kafa ütülüyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
108
İsim
Kaan
Yerinde olsam biosu msıya çevirir msyın yazılımlarını kullanırdım. Yazılım laptopta çok önemli düzgün çalışmıyorsa sürekli fan kafa ütülüyor.

Aynen öyle bunu deneyimlemiş oldum,cihazın garantisi devam ediyor bittiği zaman çevirip bir de sıvı soğutmayla deneyeceğim daha iyi olacağını umuyorum.

HDogus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
488
İsim
Doğuş Akyürek
Aynen öyle bunu deneyimlemiş oldum,cihazın garantisi devam ediyor bittiği zaman çevirip bir de sıvı soğutmayla deneyeceğim daha iyi olacağını umuyorum.
ufak bir tütoda vereyim hocam. Bendede monster laptop var. Ekran kartı aynı olan modellerin monster kontrol merkezlerini yükle bi dene bazen stabil çalışabiliyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
108
İsim
Kaan
ufak bir tütoda vereyim hocam. Bendede monster laptop var. Ekran kartı aynı olan modellerin monster kontrol merkezlerini yükle bi dene bazen stabil çalışabiliyor.
Maalesef MSI üretimi olan v25.1.2'lerde yok hocam,sadece Tongfang ve Clevo kasalarda var.Biz ne MSI uygulamalarını ne de Monster uygulamalarını kullanamıyoruz.MSI uygulamaları için BIOS upgrade yolu var ancak.

Top Bottom