Neler Yeni

🟢MÜJDE! TÜRK-İŞ KANUNU: ÇALIŞMA SAATLERİ DÜŞÜYOR!⏱️

Oneomous

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,457
İsim
Adem
Onların işlerine gelir maliyet düşer yemek servis elektrik doğalgaz v.s günlük 8.5 saat yaparlar 5 günde 40 saat eder
8*5 40 evet çok doğru bir hesap fakat burada ki sorun bu değil
İşlerine gelir derken hangi firmada çalışıyorsun bilmiyorum fakat benim çalıştığım yer için 3 saat bile önemli ve maliyet düşüyor evet fakat gelir 2kat belki daha fazla düşüyor aslında işlerine gelen bir yanı yok zaten işlerine gelse tek vardiya yaparlar neden 3vardiya yapıyorlar sanıyorsun
+++ Olarakta 8.5tan 3 vardiya şeklinde vardiya dönmesi mümkün değil
memurlar için bu tutarlı fakat 3vardiyalı çalışan özel sektörler için çok karışık saat sistemi ve maaş sistemleri

redblack

80+
8*5 40 evet çok doğru bir hesap fakat burada ki sorun bu değil
İşlerine gelir derken hangi firmada çalışıyorsun bilmiyorum fakat benim çalıştığım yer için 3 saat bile önemli ve maliyet düşüyor evet fakat gelir 2kat belki daha fazla düşüyor aslında işlerine gelen bir yanı yok zaten işlerine gelse tek vardiya yaparlar neden 3vardiya yapıyorlar sanıyorsun
+++ Olarakta 8.5tan 3 vardiya şeklinde vardiya dönmesi mümkün değil
memurlar için bu tutarlı fakat 3vardiyalı çalışan özel sektörler için çok karışık saat sistemi ve maaş sistemleri
Otomotiv yan sanayii deyim ama dediğim gibi onlar bi yolunu bulurlar ama inşallah 2 gün tatil olacak şekilde olur vardiya dönüşü pazar tatilini yaşayamıyoruz bile stres oluyoruz çok

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
531
İsim
icardi
maas dusmez kanka ne diyip maasi dusurcekler. suan nasil 45 saat standart calisma suresiyse 40 saat olacak artik. ha ekstra seni calistirmaya calisirsa mesai ucretini vermek zorunda kalir
maaşı göstermeden düşürecek. 25 ten 35 olacak diyelim maaşın. 30 falan yapacak bir şey değişmeyecek.

halitxct

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,046
İsim
Halit KÖK

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,811
İsim
Abdullah Aydoğdu
sadece memurlar için geçerli olur ben 3 4 haftada 1 gün tatil yapabiliyorum
Çalışma saatin düşmese bile 45 saat çalışsan dahi o 5 saat mesai olarak geçtiği için maaşının artması lazım.
O da artmazsa eşek yerine koyuluyorsun demektir.

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
531
İsim
icardi
Hocam maliyet artmıcak sadece 40 saate göre saat ücretini çıkarıcak
anlatamıyorum sanırım. sen 45 saat çalışıp 45x alıyordun diyelim.40 saate düştü ya ama sen hala 45x alıyorsun. adamın işçi maliyeti %11 falan artmış oldu. bunu fabrika kabul eder mi etmez tabi ki. İşçi maaşı zamlarda 60x olacaktı diyelim. %10 daha az çalışıyorsun diye maaşını 55x yapacak. Maliyeti sabit kalmış olacak.

halitxct

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,046
İsim
Halit KÖK
Çalışma saatin düşmese bile 45 saat çalışsan dahi o 5 saat mesai olarak geçtiği için maaşının artması lazım.
O da artmazsa eşek yerine koyuluyorsun demektir.
mesai oluyo zaten hocam pazar günleri vardiyalı çalıştığıım için zorunlu oluyor

Oneomous

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,457
İsim
Adem
Otomotiv yan sanayii deyim ama dediğim gibi onlar bi yolunu bulurlar ama inşallah 2 gün tatil olacak şekilde olur vardiya dönüşü pazar tatilini yaşayamıyoruz bile stres oluyoruz çok
Bende ford otosandayım o yüzden dedim aynı şekilde pazar günü bile tam anlamıyla kapalı kalmıyor hat deneme vs oluyor sanmıyorum böyle 2 gün tatil yapacaklarını ama görücez
O 2 günlük umut %00,1 en azından bizim sektörümüzde çünkü içinde olan iyi bilir içeriyi
Mesaj otomatik birleştirildi:

anlatamıyorum sanırım. sen 45 saat çalışıp 45x alıyordun diyelim.40 saate düştü ya ama sen hala 45x alıyorsun. adamın işçi maliyeti %11 falan artmış oldu. bunu fabrika kabul eder mi etmez tabi ki. İşçi maaşı zamlarda 60x olacaktı diyelim. %10 daha az çalışıyorsun diye maaşını 55x yapacak. Maliyeti sabit kalmış olacak.
Dediğin çok doğru en kötü öyle yaparlar fakat bu sefer maaşlar çok gerileyecek fakat asgari ücret aynı kalıcak haliyle ama bu seferde benim aramda asgari ile mesela 2kat fark varsa eğer bu fark 1.5x e düşecek e bu durumda ben zararlı çıkıyorum gider asgari ücretle çalışırım o zaman
Bu sistemi devreye almak rutin bir şekilde şuan bana çok zor ve çok garip hatta ellerine yüzlerine bulaştırıcaklar gibi de geliyor umarım bizlerin işine yarayan bir şey olur

BabaVoss7

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Ali yılmaz
valla memur var memur var. ben nöbet usülü haftada 72 saat çalışıyorum saat olarak. sağlık sektöründe nöbet usülü dengim olanlar. misal 40 küsür saate denk geliyo onlar inebilir. ben belediyeye bağlıyım keyfe keder biraz. şimdi bile adam yetersiz zaten kolay kolay yapamazlar bunu.

Top Bottom