Neler Yeni

"Müslümanlar Depresyona Girmez"

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,355
İsim
Hakanbey
İşin özü bence şu olabilir. Her konuda allaha şükreden ve sabah akşam dua eden biri için depresyonun etkileri önemsiz gelebilir. Çünkü depresyona girmiş birinin ruh hali Yaşamını sorgulamak ile alakalı olduğundan İmanı kuvvetli biri için bu tarz problemlerin cevap net olacağından depresyona giremez.

Judgment Cut

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Müslüman adam depresyona girer. Profesyonel destek almayı reddedip çareyi dogmatik metinlerde aradığı için sıkıntı daha da ilerler.

TrackVoice

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,206
İsim
İsimsiz
İlgilendiği Kategoriler
Baydırmen
Instagram
TheCarSave
Steam
TrackVoice
Müslüman değil miyim şimdi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Namaza başladığımda huzuru bulmuş gibi hissetmiştim. Yaklaşık 1.5 sene sonra artık içimde huzur yoktu kılıyordum artık mutlu olamıyordum hep korku hep sinir vardı içimde yani kendime zorla namaz kaldırıyordum. Sonra bıraktım sıkıntım azaldı. Müslümanım ama içimden namaz kılmak gelmiyor. Bişeyler yanlış

MoOsFoOsy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Şahin Berkay Altun
Merhaba. Bu soruyu yöneltmeden önce depresyonun kısa tanımını yapalım:
"Depresyon, beyindeki serotonin, dopamin, nöroadrenalin ve diğer birtakım nörotransmitterin dengesizliği yahut düşüklüğü sonucunda oluşan yaşama kara gözlük camlarıyla bakmak ile nitelendirilebilen bir ruhsal hastalık. Depresyona giren kişi, hayata olan isteğini çok yüksek oranda kaybeder, başta kendine daha sonra başkasına zarar verme dürtüleriyle hareket edebilir, intihar düşünceleri ve girişimleri olabilir. Depresyon Hipokrat'tan beri o zamanki adıyla "Kara Safra" olarak bilinen bir hastalık. Yani depresyon son 50 yılın hastalığı değil."

En kısa olarak bu bilgiyi verdim.
Soru şu: Müslümanlar depresyona girmez mi?

Sorunun çıkış kaynağı ne diye soracak olursanız amcamın bu sözü diyebilirim: "Depresyona Müslümanlar girmez, gerçek Müslümanlar psikoloğa gitme ihtiyacı hissetmez."
buna şu şekilde cevap vereyim islamda umutsuzluk kötü düşünmek olayları kötüye yormak İslam a göre bu dediklerim haramdır müslümanın dinleyicisi Allahdır dertlerini sıkıntılarını ona anlatırsın İnşirah (5-8) bu konuya değinir

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Senin için bağrını açmadık mı?
2- İndirmedik mi senden o yükünü?
3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
4- Senin şanını yüceltmedik mi?
5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
8- Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O'na doğrul!

amcan yanlış bir şey dememiş ama eskik konuşulmuş belirli hal ve durumlarda halen doktora başvurulmasını inkar eden insanlarla muhattabı kesmek önemli kuran öğrenmeyi emrederken bazı insanların yobaz davranışı islam karşıtlarına koz veriyor neyse iyi forumlar​

43t41tt1r

80+
Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, depresyon sadece ruhsal bir hastalık değil, tek faktörü hüzün gibi şeyler değil. Depresyonun genetik ile bir ilgisi de var. Sırf genetiğinden dolayı depresyon yaşayan insanlar da var. "Müslüman depresyona girer mi" sorusuna gelirsek, bal gibi girer. Fakat, inandığı tanrıya olan teslimiyetine bağlı olarak semptomları bence daha hafif yaşar. Bunu ileri derece depresyona sahip olanları dışarıda tutarak söylüyorum. Kendini tanrısına dua ederek avutabilir ve depresyon sürecini daha kolay atlatabilir. Bir de işin çok ileri seviye depresyon kısmı var. Bunu yaşayan insanı, ne inandığı tanrı ne de sevdiği bir insan, hiç kimse avutamaz. O depresyonu paşalar gibi çeker ve muhtemelen çok acılar çeker. Durum bu, genel sonuca bakarsak evet, müslümanlar da depresyona girebilir.

ARTIK FAN DEĞİLİM

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,756
İsim
Bilal Tepe
Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, depresyon sadece ruhsal bir hastalık değil, tek faktörü hüzün gibi şeyler değil. Depresyonun genetik ile bir ilgisi de var. Sırf genetiğinden dolayı depresyon yaşayan insanlar da var. "Müslüman depresyona girer mi" sorusuna gelirsek, bal gibi girer. Fakat, inandığı tanrıya olan teslimiyetine bağlı olarak semptomları bence daha hafif yaşar. Bunu ileri derece depresyona sahip olanları dışarıda tutarak söylüyorum. Kendini tanrısına dua ederek avutabilir ve depresyon sürecini daha kolay atlatabilir. Bir de işin çok ileri seviye depresyon kısmı var. Bunu yaşayan insanı, ne inandığı tanrı ne de sevdiği bir insan, hiç kimse avutamaz. O depresyonu paşalar gibi çeker ve muhtemelen çok acılar çeker. Durum bu, genel sonuca bakarsak evet, müslümanlar da depresyona girebilir.
Krdsm sen gevur musun girmez işte (!)

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,253
İsim
C Ş
Depresyon kafanıza göre girilecek bir şey değil. Gerçek bir depresyon istemsiz olur. Kimse girmek istemez. Bugün de depresyona gireyim bari diyenler öylesine oyun oynuyordur sadece kendi ile.
Depresyon yemeni içmeni etkiler aç olsan bile yiyip içemezsin, vücudunda bir yerlerin hiçbir sebepsiz ağrıyabilir, içinde öyle bir his olur ki ne yapsan düzelmez. Bu tip şeyler tamamen istemsiz olur. Müslümanlıkla ne ilgisi var depresyonun. Müslüman hasta olmaz mı, yaralanmaz mı?

Depresyondayım ve müslümanım o yüzden abra kadabra veeee tezini çürüttüm.

Aderal

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
825
İsim
Hasan Doruk
Depresyon tıbbi bir hastalık dostum amcanın dediği şey o kadar saçma ki müslüman adam kanser olmaz gibi bir şey aynı

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Depresyon tıbbi bir hastalık dostum amcanın dediği şey o kadar saçma ki müslüman adam kanser olmaz gibi bir şey aynı
Tıbbi değil. Ruhi bir hastalık. Gittiğim 3.hoca öyle dedi. Fiziksel hastalıklarda doktora gitmemiz gerekir o kadar mal değiliz ama ruhi hastalıklarda doktora gidilmemeli. Onlar seni uyuşturur.

_Zaur_

80+ Silver
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,436
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
İnançsızlarda Cin Şeytan görmez.

Oha lan profilime doğum pastası gelmiş. Tişikürler Donanim arşivi :3 Nerden bildi la doğum günüm :D sjdhhshshd

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
927,421
Üyeler
144,970
Son üye
DarkSea
Top Bottom