Neler Yeni

Namaz kılmaya başlayacağım ama içime yediremiyorum

Ahmet4921

80+
16 yaşındayım çevrem bir okadar bozuk dini ırkı şeyi değişik insanlar olmasına rağmen yaş çevremdeki bir insana göre benim gibi akıl edipte namaz kılmak isteyen çok kişi yoktur diye tahmin ediyorum.
dün az çok öğrendim, sabahleyine doğru kılmayı düşünüyordum, ama öğrenirken içime sürekli ani bir şekilde vesvese gelip gereksiz yere streslenmeye başladım, hiç yapmadığım için olabilir dedim anksiyetemde var zaten. Ama ben istemsizce ilerlemeye başladı. Nefsime yenik düştüğümü hissettim, o an sadece nefsimi düşünüp namazı bırakmaya zorladım kendimi sonrasında toparlamaya çalıştığım ağlamaya başladım, kendimi durduramadım. Şu ana kadar nefsimin isteyipte geri döndürdüğüm çokta bir şey olmadığını biliyorum o yüzdenmi olduda kendimi tutamadım. Gerçekten uyuyamadım ağlayıp durdum sabah namazına kalktım ama hiç yapmadığım için kılmaktan korktum psikolojim iyice bozuldu. 2 3 dua ezberleyecektim bukadar birde ona streslenip kılmadım.

Öğle namazını kılacağım ama çok korkuyorum namaz esnasında streslenip düşerim bir şey olur diye.

gallax420

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
385
İsim
Eray
kimse seni kıldığın için yargılamaz kimse sana bir şey demez insanları gözünde büyütme benim de anksiyetem var bunun başlıca nedeni toplumda bir şey yapsam bana ne der anlayışı oluyor ama olay tamamen senin düşüncen ile alakalı istersen en utanç verici şeyi yap sen nasıl düşünürsen öyle olur toplum seni yargılamıyor bir şey yapmıyor ne yaparsan yap her şey kendin için, insanlar 1 düşünür 2 düşünür 3 düşünür ne yapacaklar seni mi dövecekler? sen nasıl rahat ediyorsan nasıl inanıyorsan devam et kimse seni yargılayamaz sen sensin bir başkası değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

16 yaşındayım çevrem bir okadar bozuk dini ırkı şeyi değişik insanlar olmasına rağmen yaş çevremdeki bir insana göre benim gibi akıl edipte namaz kılmak isteyen çok kişi yoktur diye tahmin ediyorum.
dün az çok öğrendim, sabahleyine doğru kılmayı düşünüyordum, ama öğrenirken içime sürekli ani bir şekilde vesvese gelip gereksiz yere streslenmeye başladım, hiç yapmadığım için olabilir dedim anksiyetemde var zaten. Ama ben istemsizce ilerlemeye başladı. Nefsime yenik düştüğümü hissettim, o an sadece nefsimi düşünüp namazı bırakmaya zorladım kendimi sonrasında toparlamaya çalıştığım ağlamaya başladım, kendimi durduramadım. Şu ana kadar nefsimin isteyipte geri döndürdüğüm çokta bir şey olmadığını biliyorum o yüzdenmi olduda kendimi tutamadım. Gerçekten uyuyamadım ağlayıp durdum sabah namazına kalktım ama hiç yapmadığım için kılmaktan korktum psikolojim iyice bozuldu. 2 3 dua ezberleyecektim bukadar birde ona streslenip kılmadım.

Öğle namazını kılacağım ama çok korkuyorum namaz esnasında streslenip düşerim bir şey olur diye.
stresi oluşturan sensin bu senin kafanda bitiyor bunun çözümü ise seni rahatlatan şeylere yönelmek bırak kendini bak sağa sola sen burdasın ve neden stres yapıyorsun seni kaygılandıran seni korkutan şey nedir? bir şey yapmadın diye moralin mi bozulacak ? bir şeyi geciktirdiğin için moralin mi bozulacak? ney olacakta seni elini ayağını birbirini dolayacak ? nedir ?

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
insanlar neden bir seye inanmak zorunda hissediyor kendini
Ölümden korktukları için, insanların ölüm korkusunu aşmak için geliştirdikleri en iyi şey din'dir ölümden sonra sonsuz yaşam cennet ve cehennem kavramları insanın ölüm korkusunu aşmak ve bu yaşamın çekilmez ızdırabını baş etmek için dinler kimine göre iyi kimine göre kötü bir seçenektir

Narkuc

80+ Bronze
Ölümden korktukları için, insanların ölüm korkusunu aşmak için geliştirdikleri en iyi şey din'dir ölümden sonra sonsuz yaşam cennet ve cehennem kavramları insanın ölüm korkusunu aşmak ve bu yaşamın çekilmez ızdırabını baş etmek için dinler kimine göre iyi kimine göre kötü bir seçenektir
ya da ulkemizde olduğu gibi insanlari kandırmak ve dizginlemek için kullanılan araç. çoğu müslüman sırf anne babasi müslüman diye öyleler, adama sorsan niye bir dine inaniyorsun kendisi bile bilmiyor.

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel

Hocam size sıkıntıyı düşürüyorsa namaz kılmayan cennete gitmek için illa namaz kılmanıza gerek yok en önemlisi iyi bir insan olun, inandığın dinin yasaklarına uyarsın tamam gerisi önemli değil,hocam anksiyete çok kötü bir şey büyük ihtimal bende de var ama size tavsiyem kafaya takmayın hayat bu gereksiz(ama bize göre sorun) şeyleri takılmak için çok kısa
Mesaj otomatik birleştirildi:

ya da ulkemizde olduğu gibi insanlari kandırmak ve dizginlemek için kullanılan araç. çoğu müslüman sırf anne babasi müslüman diye öyleler, adama sorsan niye bir dine inaniyorsun kendisi bile bilmiyor.
Hocam dediğinizi katılıyorum ve şunu da eklemek isterim ki bu ülkede dini
İt(arap) sürüsünün dili ile öğretmeye devam ederlerse bu değişmez insanlara arapca kuranı ezberletiyorlar sonra ne anladın hiç bir şey, bir milleti bir şey öğretmek istiyorsan o milletin ana dili ile öğreteceksin ingilizlerin sömürgelerin de İngilizceyi yaygınlaştırmalarının sebebi ingilizce dünya dili olsun diye değil sömürgelerinde ki insanların doğru dürüst bir şey öğrenemesin diyedir

Son düzenleme:

KAANT10X

80+ Bronze
Hayır ben beni yaratan bir yaratıcının olduğunu biliyorum eğer o olmasa amaçsızca dolaşırdım ve muhtemelen delirirdim. Ayrıca Allah insanın en büyük yardımcısıdır. Allah size kolaylikta verebilir zorlukta. İnanmak dünyada bir insanın bana göre en büyük manevi yeteneğidir ve en onemlisidirde bakın aşk mutluluk gibi bir manevi duygu değil bu inanmak.
Tabi bizler Allaha inandığımız için onun verecegi cezalardan da korkarız ama bu sadece bu bir korku değildir inandığım için gelen bur korkudur yani insanlar sadece korktuğu için inanmaz.
Dininiz önemli değil Yahudilerde inanıyor Müslümanlar da Hristiyanlar da Budistler bile bir heykele inanıyor çünkü inanmak bir insanın en temel gereksinimi.

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Hayır ben beni yaratan bir yaratıcının olduğunu biliyorum eğer o olmasa amaçsızca dolaşırdım ve muhtemelen delirirdim. Ayrıca Allah insanın en büyük yardımcısıdır. Allah size kolaylikta verebilir zorlukta. İnanmak dünyada bir insanın bana göre en büyük manevi yeteneğidir ve en onemlisidirde bakın aşk mutluluk gibi bir manevi duygu değil bu inanmak.
Tabi bizler Allaha inandığımız için onun verecegi cezalardan da korkarız ama bu sadece bu bir korku değildir inandığım için gelen bur korkudur yani insanlar sadece korktuğu için inanmaz.
Dininiz önemli değil Yahudilerde inanıyor Müslümanlar da Hristiyanlar da Budistler bile bir heykele inanıyor çünkü inanmak bir insanın en temel gereksinimi.
Hocam bu forumda bu tarz konuları uzatmak istemiyorum çünkü "üstün zekalılar" sanki herşeyden kesin bir şekilde doğru olduklarını inandıkları için konu uzayıp gidiyor ve en sonunda elimize geçen tek şey birbirimizin arası açılıyor ve boşuna zaman kaybetmiş oluyoruz onun kısa kesip haklısınız diyeceğim iyi günler

2023'e Kadar Yokum

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,494
İsim
Melih
İlgilendiği Kategoriler
Konu Dışı, Müzik

Korkmana gerek yok şeytan vesvese veriyor. Kıl zaten çok sürmüyor

KAANT10X

80+ Bronze
Hocam bu forumda bu tarz konuları uzatmak istemiyorum çünkü "üstün zekalılar" sanki herşeyden kesin bir şekilde doğru olduklarını inandıkları için konu uzayıp gidiyor ve en sonunda elimize geçen tek şey birbirimizin arası açılıyor ve boşuna zaman kaybetmiş oluyoruz onun kısa kesip haklısınız diyeceğim iyi günler
Tamam hocam sizede iyi günler unutmayın ki herkes niye neden inandığından kendi sorumludur size esenlikler dilerim.

Top Bottom