Neler Yeni

OC bilgisayar açılma problemi

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
Izledigim videodaki arkadaş 4.2 ghz 'te 1.1 verip sistemi calistirmisti bende ryzenmasterdan aynı ayarları yaptm çalıştı bios uzerinden ayarları yaptm ve PC gitti

Ryzen Master BIOS'u bozabiliyor bazen.

Hangi ayarları, ne yaptınız?

Emre123a

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,314
İsim
Emre
3. Yü köklemedi mi

Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
Serhat Zorlu
Izledigim videodaki arkadaş 4.2 ghz 'te 1.1 verip sistemi calistirmisti bende ryzenmasterdan aynı ayarları yaptm çalıştı bios uzerinden ayarları yaptm ve PC gitti
O biraz abartı bence. Direkt olarak BIOS’dan 1.1 yerine 1.2 verip işlemciyi stress’e soksaydın. Baktın ki bir sıcaklık problemi yok stabil çalışıyor, voltaj düşürmene de gerek olmazdı. Bende geçenlerde R5 2600X işlemciyi OC yaptım. 4.2 GHZ 1.248 voltaj stabil şekilde çalışıyor. Ama stok soğutucu değil. Çünkü stok soğutucu ile denediğimde 105 dereceleri gördüm bir aralar. Cidden çok riskli işler ya.. Ben de oc yaparken F10 basmaya korkuyordum voltaj düşük gelicek diye. Gecenin 2’sinde elimin ayağımın titrediğini bilirim :D Ama şükür voltaj düşük gelmedi. Yüksek bile geldi ama sıcaklık normal olduğu için düşürmedim, risk alamam. Eğer sistemin açılırsa ki umarım açılır. 1.2-1.225 arasında voltaj ver.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende bozduğu gibi galiba :D

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
O biraz abartı bence. Direkt olarak BIOS’dan 1.1 yerine 1.2 verip işlemciyi stress’e soksaydın. Baktın ki bir sıcaklık problemi yok stabil çalışıyor, voltaj düşürmene de gerek olmazdı.

Ben nereye kadar düşüyorsa oraya kadar düşürüyorum voltajı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
Serhat Zorlu
Ben nereye kadar düşüyorsa oraya kadar düşürüyorum voltajı.
Doğru olan o ama ben böyle işlerde nedense riske gelemiyorum. Baktım verdiğim voltajda işlemci ısınmadan rahat bir şekilde çalışıyor, tamam daha da BIOS’u kurcalamam.

Son durum nedir hocam @Pro112 ?

Pro112

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Tolga
Doğru olan o ama ben böyle işlerde nedense riske gelemiyorum. Baktım verdiğim voltajda işlemci ısınmadan rahat bir şekilde çalışıyor, tamam daha da BIOS’u kurcalamam.

Son durum nedir hocam @Pro112 ?
Malesef hala aynı 2 kez ekran kartı kokluyor sonra kalıyor ne ekran nede mouse klavye bios pili uzerinden tekrar önlü arkali takıp denedim gigabyte kendi sitesinde öyle yapın diyor sonuç aynı

Bu arada360mm msi sıvı soğutma mevcut sıcaklık 40° lerde duruyordu bilseydim 1.3 bile verirdim sıcaklığı düşürmek yerine

Biostan amd overclocking seçeneğinden
4200 e
1100 yaptım f10 yaptm suanki halini aldı:(

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
Malesef hala aynı 2 kez ekran kartı kokluyor sonra kalıyor ne ekran nede mouse klavye bios pili uzerinden tekrar önlü arkali takıp denedim gigabyte kendi sitesinde öyle yapın diyor sonuç aynı

Bu arada360mm msi sıvı soğutma mevcut sıcaklık 40° lerde duruyordu bilseydim 1.3 bile verirdim sıcaklığı düşürmek yerine

Biostan amd overclocking seçeneğinden
4200 e
1100 yaptım f10 yaptm suanki halini aldı:(

Hocam daha önce de dedim biliyorum ama tekrar söyleceğim.

PSU açıkken metal bir parça ile CMOS pinlerinin hepsine dokundurup tekrar deneyin.

Sonra PC'yi açın, PC'yi açma tuşuna bastıktan sonra sürekli BIOS'a girme tuşuna basın.

Pro112

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Tolga
Hocam daha önce de dedim biliyorum ama tekrar söyleceğim.

PSU açıkken metal bir parça ile CMOS pinlerinin hepsine dokundurup tekrar deneyin.

Sonra PC'yi açın, PC'yi açma tuşuna bastıktan sonra sürekli BIOS'a girme tuşuna basın.
Dedigin sekilde deniyorum 4 adet tornavida 2 adet makas 1 adet falcata hepsi ile denedim olmuyor böyle enteresanlık anca benim başıma gelir zaten

Dedigin sekilde deniyorum 4 adet tornavida 2 adet makas 1 adet falcata hepsi ile denedim olmuyor böyle enteresanlık anca benim başıma gelir zaten
Ekran kartı iki kez açılıyor 3. Kez açılmıyor 3.de vga ışığı yanık kalıyor anakartta

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13

PSU açık kalsın, BIOS pilini çıkar, 5 dakika bekle, sonra geri tak, PC'yi açma tuşuna bas, PC açılırken sürekli olarak BIOS'a girme tuşuna bas.

Pro112

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Tolga
PSU açık kalsın, BIOS pilini çıkar, 5 dakika bekle, sonra geri tak, PC'yi açma tuşuna bas, PC açılırken sürekli olarak BIOS'a girme tuşuna bas.
Hocam özelden numaranı atarmisin rica etsem wp üzerinden video olarak paylasayim

Pro112

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Tolga
2 Kez yeniden başlıyor yine kalıyor

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular