Neler Yeni

Önü en açık mühendislik

Kayrae

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
778
İsim
Kayra
Mekatronik , havacılık uzay, biyomedikal falan bunlar ee ve bilgisayarın yanına yaklaşamaz iş bulma konusunda lise ve üni öğrencileri konuşsun. havacılık yazan arkadaşım odtü de okudu iş arıyo boş boş :d iş alanları çok dar ee ve bilgisayara göre
hocam her yer ee ve bilgisayarcı oldu iş bulmak artık o bölümler için zor olduğunu düşünüyorum mühendisliğin şu anda Türkiyede önü en açık bölümün uçak mühendisliği olduğunu düşünüyorum

yenigeldim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
869
İsim
icardi
hocam her yer ee ve bilgisayarcı oldu iş bulmak artık o bölümler için zor olduğunu düşünüyorum mühendisliğin şu anda Türkiyede önü en açık bölümün uçak mühendisliği olduğunu düşünüyorum
Kanka koparma beni ya. Uçak mühendisliği için kaç ilan var linkedinde şu an. Ee ve bilgisayarın bitmesi imkansız. Yurtdışı ve uzaktan çalışma imkanın var.

Natsu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
348
İsim
Emrullah Baykan
Kendinizi geliştirdiğiniz sürece tüm mühendislik dallarının önü açıktır. Komik yorumlarda bulunmayın. Mühendislik sürünerek kabuğunuzdan çıktığınız bir meslektir. Ne kadar tecrübe kazanırsanız size o kadar geri dönüşü olur ve piyasada yerinizi bulursunuz. Şartlar bunu ne kadar zorlasa da bu böyledir. Siz ne kadar varsanız mesleğiniz de o kadardır. Başarılar dilerim.

Kayrae

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
778
İsim
Kayra
Kanka koparma beni ya. Uçak mühendisliği için kaç ilan var linkedinde şu an. Ee ve bilgisayarın bitmesi imkansız. Yurtdışı ve uzaktan çalışma imkanın var.
hocam kaç yerde uçak mühendisliği bölümü var bakar mısın :D adım başı bilgisayar mühendisi var bu ülkede % kaçı iş bulabiliyor? Uçak mühendisliği yeni ve cok hızlı yükselen bir sektör
ve uçak mühendisleri sadece uçakla ilgili sektörlerde çalışmıyor iş imkanı oldukça fazla

yenigeldim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
869
İsim
icardi
hocam kaç yerde uçak mühendisliği bölümü var bakar mısın :D adım başı bilgisayar mühendisi var bu ülkede % kaçı iş bulabiliyor? Uçak mühendisliği yeni ve cok hızlı yükselen bir sektör
ve uçak mühendisleri sadece uçakla ilgili sektörlerde çalışmıyor iş imkanı oldukça fazla
Bilgisayar mühendisi olup ortada kalan bir arkadaşım yok. Bana 100-200 binle giren adamları örnek gösterme ama. İlk 30 bin için falan konuşuyorum. Uçak mühendisliği yeni bir sektör mü? Yeni mi icat edildi uçak? Aktif kaç ilan var bana atar mısın? Sen yükseliyor dedin diye iş yağmıyor. Başka nerede çalışıyor? Kısıtlı alanı var. Türkiye’de kaç şirket var?

Kayrae

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
778
İsim
Kayra
Bilgisayar mühendisi olup ortada kalan bir arkadaşım yok. Bana 100-200 binle giren adamları örnek gösterme ama. İlk 30 bin için falan konuşuyorum. Uçak mühendisliği yeni bir sektör mü? Yeni mi icat edildi uçak? Aktif kaç ilan var bana atar mısın? Sen yükseliyor dedin diye iş yağmıyor. Başka nerede çalışıyor? Kısıtlı alanı var. Türkiye’de kaç şirket var?
Türkiyeyi kastediyorum hocam yeni sektör diye gebze teknik 4 senelik esogü 3-4 senelik sivas 2-3 senelik necmettin erbakan 14 senelik erciyes 12 senelik Türk Hava Kurumu 14 eskişehir teknik bu sene açıldı birde İTU var ki en iyisi o eski. Sizin de dediğiniz gibi bi seviyeden sonraki sıralamalara iş bulma konusunda şaşırmamak lazım benim demek istediğim bu kadar sayılı üniversitede ve henüz yarısı yeni iken iş (ilk 30 bin demenize rağmen siz üzülmeyin diye erciyes sivas ve necmettin erbakanı da dahil ettim bunlar 30k üstü) kaç adet iş ilanı bekliyorsunuz cidden komiksiniz sanki her yer uçak mühendisi de iş ilanı yok ve ben yükseliyor dediğim için yükselmiyor elbette yükseldiğinin kanıtı 2020den sonra açılan uçak mühendislikleri kanıtıdır diye düşünüyorum

Ne kadar doğru bir veri bilmiyorum fakat şöyle bir açıklama var
Türkiye'de her yıl 15 bini aşkın kontenjanla öğrenci alan 158 bilgisayar mühendisliği, 56 yazılım mühendisliği, 9 bilişim sistemleri mühendisliği ve 4 yapay zeka mühendisliği bölümü mevcut. Bu bölümlerden her yıl yaklaşık 10 bin öğrencimiz mezun veriyoruz
uçak mühendisi mezunlarını toplasak (yeni açılanlar mezun vermediği halde kontenjan üzerinden mezun saysak) yine 1k etmiyor

yenigeldim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
869
İsim
icardi
Türkiyeyi kastediyorum hocam yeni sektör diye gebze teknik 4 senelik esogü 3-4 senelik sivas 2-3 senelik necmettin erbakan 14 senelik erciyes 12 senelik Türk Hava Kurumu 14 eskişehir teknik bu sene açıldı birde İTU var ki en iyisi o eski. Sizin de dediğiniz gibi bi seviyeden sonraki sıralamalara iş bulma konusunda şaşırmamak lazım benim demek istediğim bu kadar sayılı üniversitede ve henüz yarısı yeni iken iş (ilk 30 bin demenize rağmen siz üzülmeyin diye erciyes sivas ve necmettin erbakanı da dahil ettim bunlar 30k üstü) kaç adet iş ilanı bekliyorsunuz cidden komiksiniz sanki her yer uçak mühendisi de iş ilanı yok ve ben yükseliyor dediğim için yükselmiyor elbette yükseldiğinin kanıtı 2020den sonra açılan uçak mühendislikleri kanıtıdır diye düşünüyorum

Türkiye'de her yıl 15 bini aşkın kontenjanla öğrenci alan 158 bilgisayar mühendisliği, 56 yazılım mühendisliği, 9 bilişim sistemleri mühendisliği ve 4 yapay zeka mühendisliği bölümü mevcut. Bu bölümlerden her yıl yaklaşık 10 bin öğrencimiz mezun veriyoruz
uçak mühendisi mezunlarını toplasak (yeni açılanlar mezun vermediği halde kontenjan üzerinden mezun saysak) yine 1k etmiyor
Çok bölüm açılmasına bakarsak hukuk herhalde en iyi bölüm olurdu. Ama ben o riski almazdım. Makineci olarak yine kayar sanırım bir yerlere ama. İş alanı dar bence. Sivas falan okuldan saymıyorum zaten.

Kayrae

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
778
İsim
Kayra
Çok bölüm açılmasına bakarsak hukuk herhalde en iyi bölüm olurdu. Ama ben o riski almazdım. Makineci olarak yine kayar sanırım bir yerlere ama. İş alanı dar bence. Sivas falan okuldan saymıyorum zaten.
keisnlikle hocam Sivaslı olarak sivası saymıyorum hukuk konusunda da dediğinize sonuna kadar katılıyorum.
Makine mühendisliği mi okuyorsunuz

Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Sefa Halı

Hocam evet mezun çok ama ben 31k sıralama yaptım ve mühendislik alt sınır 80k olmalı bence hadi 100k diyelim 100k sonrası mühendislik yazıp da iş bulamayan veya iyi yerlerde çalışmayan adamlar yüzünden mühendislik bitti diyorlar tutup da Yozgatta ceng okuyan adam işsiz kalıyorsa sektöre laf atmasın derm uçak mühendisliği 80k altında alıyor genelde o yüzden genelde iş buluyorlar ve çok küçük bir kesimi oluşturuyorlar

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,080
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
beyaz yakalara ihtiyaç çok azaldı şu sıralar mavi yakalar daha ön planda ve deli paralar kazanıyorlar.

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,080
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
önüne gelen mühendislik mezunu nerede ise ülkenin elektrikciye, araba tamircisine, araba yazılımcısına, makine tamircisine, teknikere ihtiyacı var şu sıralar zaten artık yapay zeka falan mimarlığı devirmek üzere tercümanlığı söylememe gerek yok sadece mütercimlikde iş var o da parasını hak etmiyor yani bir çeviri yapıyorsun aylar sürüyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam ne yapayım o zaman okuldan kayıdı silip sanayiye mi başlayayım
kayıt oldu iseniz yapacak bir şey yok ben olsam yüksek okula giderdim.

artık deneyim gerek benim peder ortaokul mezunu mühendisden fazla alıyordu ve üstüne dolar ile alıyordu

elinde ki diploma iş yapmadığı için deneyim ve tecrübe daha önemli CV gerek yani ve de CV nin tam olması lazım yani işi yarım bırakmışmısın sorun çıkartmışmısın bunlarda önemli.

Top Bottom