Neler Yeni

Oyun yayınlamak için %53 vergi ve %30 yayınlayıcı kesintisi doğru mu?

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
yüzde 53 vergi neye göre hesaplanmış bilmiyorum ama Steam üzerinden hesaplama yapmam gerekirse;
yüzde 30 steam (ya da sadece yüzde 12 Epic Games) payı
yüzde 5 oyun motoru (eğer Epic Games Store'da yayınlarsan UE4 motorundan pay almıyorlar)
yüzde 7.5 dijital vergi (direkt satış anında kesiliyor)
bi yüzde 5 de parayı çekiyorken kesintiye vs. gidiyor sanırsam
Paranın yüzde 50 civarında bi kısmı uçup gidiyor.

şimdi parayı kazandık, bir şirket açıp muhasebe ve ofis işleri ile ilgilenmek gerekiyor, aylık 1000Tl tutar herhalde.
Son olarak ise gelir vergisi, o da yüzde 20-30 arası olmalı.
Steam oyunu mağazaya sunmak için ücret kesiyor, şirket açma zorunluluğu görmedim.
Yayınlamak için şirket açmak zorunda değilsin, vergi vermek için şirket açmak zorundasın; oyundan para kazanıyorsan, vergi vermek zorundasın. Yani oyun yayınlamak için şirket açmalısın. Anlatabildim mi?
Para Türkiyeye gelmesi lazım ama.Olmaz sanırım.
Sıkıntı oluyor. Ayrıca Steam her ay belirlediğin hesaba ödeme yapıyor, yani "ay ben şimdi bu parayı almayayım sonra vergisini ödeyeceğim zaman alırım" gibi bir olay da olmuyor.
Bilmiyorum ama yurtdışında ininal, papara gibi sanal kart açılabilen hesaplar varsa o karttaki para harcanabilir.
Bu tarz kurumlar papara, ininal vb. hiçbir yere ödeme yapmaz, banka kartı gerekiyor.
Şaka yapıyorum diyin gelirin yarısı devlete mi gidiyor
evet
valla ilk defa duydum. Benim bildiğim oyununu yaparsın yayınlamak için 25 dolar verirsin biter.(google Playda)
25 dolar google play alır ve daha sonra yüzde 30 pay alır diye hatırlıyorum. Steamde 100dolar + yüzde 30 pay.
bende tam bilmiyom zaten belki ordan kurtarıyordur
bağımsız yapım farketmiyor bunu vermek iiçin
Hayır fark etmiyor, 1 TL bile kazanıyorsan devlet hüpppp onun da vergisini alıyor. Ayrıca yaş sınırı falan da yok.
aga Saçma sapan iş ya. biz bunları dış ülkelerdeki adamlara satıp ülkeye döviz sokuyoruz hiçbirşey yapmadan. onlar hayvan gibi zorlaştırıyorlar
Öyle deme, reise 23. saray gerekiyor. Biliyorsun, itibardan tasarruf olmaz.

bodmes

80+ Gold
En İyi Cevap
5
yüzde 53 vergi neye göre hesaplanmış bilmiyorum ama Steam üzerinden hesaplama yapmam gerekirse;
yüzde 5 oyun motoru (eğer Epic Games Store'da yayınlarsan UE4 motorundan pay almıyorlar)

şimdi parayı kazandık, bir şirket açıp muhasebe ve ofis işleri ile ilgilenmek gerekiyor, aylık 1000Tl tutar herhalde.

Yayınlamak için şirket açmak zorunda değilsin, vergi vermek için şirket açmak zorundasın; eğer oyundan para kazanıyorsan, vergi vermek zorundasın. Yani oyun yayınlamak için şirket açmalısın. Anlatabildim mi?

Sıkıntı oluyor. Ayrıca Steam her ay belirlediğin hesaba ödeme yapıyor, yani "ay ben şimdi bu parayı almayayım sonra vergisini ödeyeceğim zaman alırım" gibi bir olay da olmuyor.

Bu tarz kurumlar papara, ininal vb. hiçbir yere ödeme yapmaz, banka kartı gerekiyor.

evet

25 dolar google play alır ve daha sonra yüzde 30 pay alır diye hatırlıyorum. Steamde 100dolar + yüzde 30 pay.

Hayır fark etmiyor, 1 TL bile kazanıyorsan devlet hüpppp onun da vergisini alıyor. Ayrıca yaş sınırı falan da yok.

Devlete vergi verme kısmı nasıl oluyor peki? Vergi dairesine falan mı gidiliyor cidden? Bir de oyun motoru nasıl %5 pay alıyorki, Steam ile bağlantılı mı direkt?

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Buna rağmen 2021'de neredeyse 250 milyar lira bütçe açığı bekleniyor.

Enver Paşa

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,157
İsim
Stanker
İlgilendiği Kategoriler
Tarih, Siyaset

Yayınlamak için şirket açmak zorunda değilsin, vergi vermek için şirket açmak zorundasın; oyundan para kazanıyorsan, vergi vermek zorundasın. Yani oyun yayınlamak için şirket açmalısın. Anlatabildim mi?

evet

Unity 100 k dolar yada TL'ye kadar almiyor sanirsam.

Dahası  
Reaksiyon skoru
201
İsim
BillyGates
Doğru.

Top Bottom