Neler Yeni

Oyunda iken pc kendi kendine restart atıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ahmet Enes Ekinci
Arkadaşlar Görenlerin yardımcı olmasını rica ediyorum.

Son 1-2 haftadan beridir bilgisayarım oyunlarda iken kendi kendine restart atıyor.

Yazılımsal bir sorun olduğunu düşündüğümden kaynaklı 1 defa bilgisayarı sıfırladım sonra olmayınca temiz kurulum yaparak yeni windows yükledim.

Akla gelebilecek tüm stres testlerine soktum bilgisayar geçer notunu alıyor OCCT yaptım furmark aida64 hepsini denedim.

Yardımcı olun lütfen ne yapmam gerekiyor

Sistemimi özet geçmek gerekirse

Cpu : r5 3600
Gpu: Rog strix 2060 OC
Anakart: b450m a pro max
ram: gskill tridentZ 3600mhz 2x8
ssd: 970 evo plus 1tb
sata ssd: adata su630 480gb
hdd.: seagate barracuda 2tb
powersupply: Poweboost 650w 80+ Bronze

yusufns

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Yusuf Enes
Aşırı Isınma
Çözüm
Termal macun İşlemci ve ekran kartı üzerindeki termal macunun durumunu kontrol edin Gerekirse yenileyin
Soğutma Bilgisayar kasasının içindeki hava akışını engelleyen herhangi bir toz veya engel olup olmadığını kontrol edin Gerekirse temizleyin
Soğutucu fanları Fanların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin
Overclock Eğer overclock yapıyorsanız standart değerlere geri dönün

Güç Kaynağı Sorunu
Çözüm
Watt Güç kaynağınızın bileşenlerinizi yeterince beslediğinden emin olun Özellikle overclock yapıyorsanız daha yüksek wattlı bir güç kaynağı gerekebilir
Kalite Güç kaynağınızın kalitesi de önemlidir Daha iyi bir marka tercih edebilirsiniz

Bellek RAM Sorunu
Çözüm
Test Belleklerinizi Memtest86 gibi bir programla test edin
Slot Bellekleri farklı slotlara takmayı deneyin
Tekrar takma Bellekleri çıkarıp tekrar takın

Ekran Kartı Sorunu
Çözüm
Sürücü Ekran kartı sürücünüzün güncel olduğundan emin olun
Test Ekran kartınızı FurMark gibi bir programla test edin
Başka slot Eğer ekran kartınızda farklı bir PCIe slotu varsa deneyebilirsiniz

Windows Sorunu
Güncellemeler Windows güncellemelerini kontrol edin
Temiz kurulum Temiz kurulum yapmış olsanız da farklı bir Windows sürümü veya farklı bir kurulum diski ile tekrar deneyebilirsiniz

Diğer Bileşenler
Sabit disk Sabit diskinizi hatalara karşı kontrol edin
Anakart Anakartınızda bir sorun olabilir Farklı bir anakartla denemek gerekebilir eğer mümkünse

Ek Öneriler

Oyun içi ayarlar Oyunun grafik ayarlarını düşürmeyi deneyin
Arka plan programları Oyun oynarken gereksiz çalışan arka plan programlarını kapatın
Driverlar Tüm cihazlarınızın sürücülerinin güncel olduğundan emin olun
BIOS BIOS ayarlarınızı kontrol edin Özellikle XMP profili aktifse devre dışı bırakıp deneyebilirsiniz

Önemli Not Bu öneriler genel çözüm yollarıdır Sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını tespit etmek için daha detaylı bir inceleme yapılması gerekebilir Bir bilgisayarcıdan yardım almanız faydalı olabilir

Ek Bilgiler

Hata mesajı Bilgisayar yeniden başlatılırken herhangi bir hata mesajı alıyor musunuz
Ne zaman oluyor Oyunun hangi bölümünde veya hangi oyunu oynarken sorun yaşanıyor
Başka belirtiler Başka herhangi bir sorun donma mavi ekran vb yaşıyor musunuz

Bu bilgileri paylaşarak daha doğru bir teşhis koyabiliriz

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ahmet Enes Ekinci
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Aşırı Isınma
Çözüm
Termal macun İşlemci ve ekran kartı üzerindeki termal macunun durumunu kontrol edin Gerekirse yenileyin
Soğutma Bilgisayar kasasının içindeki hava akışını engelleyen herhangi bir toz veya engel olup olmadığını kontrol edin Gerekirse temizleyin
Soğutucu fanları Fanların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin
Overclock Eğer overclock yapıyorsanız standart değerlere geri dönün

Güç Kaynağı Sorunu
Çözüm
Watt Güç kaynağınızın bileşenlerinizi yeterince beslediğinden emin olun Özellikle overclock yapıyorsanız daha yüksek wattlı bir güç kaynağı gerekebilir
Kalite Güç kaynağınızın kalitesi de önemlidir Daha iyi bir marka tercih edebilirsiniz

Bellek RAM Sorunu
Çözüm
Test Belleklerinizi Memtest86 gibi bir programla test edin
Slot Bellekleri farklı slotlara takmayı deneyin
Tekrar takma Bellekleri çıkarıp tekrar takın

Ekran Kartı Sorunu
Çözüm
Sürücü Ekran kartı sürücünüzün güncel olduğundan emin olun
Test Ekran kartınızı FurMark gibi bir programla test edin
Başka slot Eğer ekran kartınızda farklı bir PCIe slotu varsa deneyebilirsiniz

Windows Sorunu
Güncellemeler Windows güncellemelerini kontrol edin
Temiz kurulum Temiz kurulum yapmış olsanız da farklı bir Windows sürümü veya farklı bir kurulum diski ile tekrar deneyebilirsiniz

Diğer Bileşenler
Sabit disk Sabit diskinizi hatalara karşı kontrol edin
Anakart Anakartınızda bir sorun olabilir Farklı bir anakartla denemek gerekebilir eğer mümkünse

Ek Öneriler

Oyun içi ayarlar Oyunun grafik ayarlarını düşürmeyi deneyin
Arka plan programları Oyun oynarken gereksiz çalışan arka plan programlarını kapatın
Driverlar Tüm cihazlarınızın sürücülerinin güncel olduğundan emin olun
BIOS BIOS ayarlarınızı kontrol edin Özellikle XMP profili aktifse devre dışı bırakıp deneyebilirsiniz

Önemli Not Bu öneriler genel çözüm yollarıdır Sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını tespit etmek için daha detaylı bir inceleme yapılması gerekebilir Bir bilgisayarcıdan yardım almanız faydalı olabilir

Ek Bilgiler

Hata mesajı Bilgisayar yeniden başlatılırken herhangi bir hata mesajı alıyor musunuz
Ne zaman oluyor Oyunun hangi bölümünde veya hangi oyunu oynarken sorun yaşanıyor
Başka belirtiler Başka herhangi bir sorun donma mavi ekran vb yaşıyor musunuz

Bu bilgileri paylaşarak daha doğru bir teşhis koyabiliriz
Hata mesajı almıyorum bilgisayar direkt olarak kendini yeniden başlatıyor.
Tüm oyunlarda restart olmuyor rdr2 oynarken 5dk oynadıktan sonra restart atıyor ( rdr2 spesifik bir örnek - Geçtiğimiz zamanlarda crysis 2 oynamak istedim ve gene aynı şekilde restart atıyor oyun eğer takılıyorsa anlıyorum ki bilgisayar kendini restartlayacak )

Mavi ekran yemiyorum direkt olarak bilgisayar kendini yeniden başlatıyor

yusufns

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Yusuf Enes
Hata mesajı almıyorum bilgisayar direkt olarak kendini yeniden başlatıyor.
Tüm oyunlarda restart olmuyor rdr2 oynarken 5dk oynadıktan sonra restart atıyor ( rdr2 spesifik bir örnek - Geçtiğimiz zamanlarda crysis 2 oynamak istedim ve gene aynı şekilde restart atıyor oyun eğer takılıyorsa anlıyorum ki bilgisayar kendini restartlayacak )

Mavi ekran yemiyorum direkt olarak bilgisayar kendini yeniden başlatıyor
Bilgisayar kasası içinden garip sesler geliyor mu
Fare veya klavyede gecikmeler yaşanıyor mu
Son zamanlarda bilgisayarınıza yeni bir donanım veya yazılım eklediniz mi
Oyunun veya sürücülerin güncellemesi yaptınız mı
Bilgisayarda herhangi bir ayar değişikliği yaptınız mı

RDR2 ve Crysis 2 gibi grafiksel olarak yoğun oyunlarda bu sorun yaşanması genellikle sistemin bir bileşeninin yük altında zorlanması anlamına gelir

Eğer sisteminiz overclock edilmişse bu ayarları sıfırlayın
Windows Güncellemeleri Windows güncellemelerinin en son sürüme güncellendiğinden emin olun
Güç Yönetimi Ayarları BIOS veya Windows güç yönetimi ayarlarını kontrol edin
Diğer Yazılımlar Arka planda çalışan gereksiz programları kapatın

Event Viewer Windows olay görüntüleyicisinde herhangi bir hata veya uyarı mesajı olup olmadığını kontrol edin
Oyun Logları Oyunun kendi log dosyalarını inceleyin varsa

Eğer yukarıdaki çözümler sorunu çözmezse bir bilgisayar teknisyeninden yardım almanız en doğru olacaktır

Nvidia Mx130

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,833
İsim
Erdem
İlgilendiği Kategoriler
Futbol
Tekrar başlattığında driver siliniyor mu? OCCT yükleyip Power testi yapsana.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ahmet Enes Ekinci
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgisayar kasası içinden garip sesler geliyor mu
Fare veya klavyede gecikmeler yaşanıyor mu
Son zamanlarda bilgisayarınıza yeni bir donanım veya yazılım eklediniz mi
Oyunun veya sürücülerin güncellemesi yaptınız mı
Bilgisayarda herhangi bir ayar değişikliği yaptınız mı

RDR2 ve Crysis 2 gibi grafiksel olarak yoğun oyunlarda bu sorun yaşanması genellikle sistemin bir bileşeninin yük altında zorlanması anlamına gelir

Eğer sisteminiz overclock edilmişse bu ayarları sıfırlayın
Windows Güncellemeleri Windows güncellemelerinin en son sürüme güncellendiğinden emin olun
Güç Yönetimi Ayarları BIOS veya Windows güç yönetimi ayarlarını kontrol edin
Diğer Yazılımlar Arka planda çalışan gereksiz programları kapatın

Event Viewer Windows olay görüntüleyicisinde herhangi bir hata veya uyarı mesajı olup olmadığını kontrol edin
Oyun Logları Oyunun kendi log dosyalarını inceleyin varsa

Eğer yukarıdaki çözümler sorunu çözmezse bir bilgisayar teknisyeninden yardım almanız en doğru olacaktır
Sorduklarınızdan hiçbirini yapmadım zaten daha 2 gün önce temiz kurulum yaptım overclock yapmayı zaten bilmediğim için onuda yapmadım

Önceden rdr2 crysis bunları zaten oynuyordum windows uptadelerim güncel nvidia driverlarım güncel log dosyalarına girip neyi incelemem gerekiyor onunla ilgili pek bir bilgi sahibi değilim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tekrar başlattığında driver siliniyor mu? OCCT yükleyip Power testi yapsana.
deneyip bilgi vereceğim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Testleri yaptım ve bir sorun gözükmüyor ne yapmam gerekiyor bu restart işi beni çok rahatsız etmeye başladı :/ pc nin garantisi bitti servise de gönderemiyorum kaldık böyle ortada

Son düzenleme:
Top Bottom