Neler Yeni

Çözüldü✓ Pc Kendi Kendine Reset Atıyor Format Bile Atamıyorum

yemre08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Yunus Emre Tancan
Selamlar, 2020 yılından beridir sorunsuz kullandığım bilgisayarım birkaç saat önce kendi kendine reset atmaya başladı. Windows'un yüklendiği ekranda tam açılacakken ekran gidiyor ve reset atıyor. Sonra "Windows Otomatik Onarıma Hazırlanıyor" diyor ve tekrar reset atıyor. Birkaç defa bu döngüye girdikten sonra bilgisayar açılıyor. Sorun falan olmuyor ancak bu sefer de 5 dakika sonra tekrar reset atıyor. Denediğim çözümler şöyle;
-Bios pilini söküp 10 dakika beklemek ve tekrar takmak
-Ramlerin slotlarını değiştirip tek tek denemek (hiçbir değişme olmadı)
-Biosu fabrika ayarlarına sıfırlamak
-Psu güç bağlantı pinlerini kontrol etmek

Bunları denedikten sonra bilgisayar açıldı ve şu ana kadar yarım saati geçmesine rağmen hiç kapanmadı. Tabii bence hala bir sorun var çünkü bilgisayarı yeniden başlattığımda ya da kapatıp açtığımda defalarca resetten sonra ancak açılabiliyor. İşletim sistemindeki kritik dosyalar bozulmuştur diye format atmayı da denedim ancak nafile, hiçbir şekilde bana format attırmıyor. Diskleri seçme yerine bile gelemeden reset atıyor ancak işin garibi şu ana kadar hiçbir sorun yok. Bios'ta da denedim, kesinlikle reset atmıyor pc. Yalnızca boot ederken atıyor.

Bilgisayarımın donanım özellikleri şöyle;
- Asus Rog Strix B550-F Gaming Anakart
- Amd Ryzen 5 5600X İşlemci
- Gskill RipjawsV DDR4 3200 Mhz Ram (2x8 GB)
- Samsung 870 EVO 500 GB Sata 3.0 Ssd
- Gigabyte Geforce RTX 3060 Gaming 12 GB
- Thermaltake Smart Rgb 80+ 600W Güç Kaynağı

Saatlerdir bu problemle uğraşıyorum. İnternette didik didik aramama rağmen düzgün bir çözüme ulaşamadım. Umarım bir çözüme kavuşabilirim.

Güncelleme : Az önce Bios sürümümün güncel olmadığını fark ettim. Bilgisayarın açılmasını 15 dakika kadar bekleyip açılınca Usb belleğe Bios dosyalarını atıp Bios'u güncelledim. Şu an en güncel halinde ancak sorun hala devam ediyor. Sebebini gerçekten çözebilmiş değilim. FurMark ile ekran kartımı stres testine soktum yarım saat kadar. Hiçbir problem olmadı. OCCT ve Memtest ile de işlemci ve ramleri teste sokacağım ama sonuçta bu donanımlardan herhangi birinde sorun olsa bilgisayarın açılmaması veya açılınca kapanması gerekmez mi?

yemre08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Yunus Emre Tancan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar selamlar. Dün arkadaşımın bilgisayarındaki işlemci, psu ve ekran kartını da deneyip aynı sorunu yaşadığımda sorunun anakartta olduğuna karar verdim. Tabii ne olur ne olmaz kasayı direkt olarak anakartı aldığım yere götürdüm, sağolsunlar yardımcı oldular. Onlar da kontrolü sağlayınca tam tahmin ettiğim gibi sorun anakartta çıktı ancak ne olur ne olmaz diye işlemciyi de teknik servise yolladılar. Anakartın arızalı olduğu kesin, anakartın garantisi var ve tabii Asus servisi kullanıcı hatası diyip beni mağdur mu eder yoksa sorunu kendileri doğrudan çözer mi bilemiyorum ancak en azından sorunun kaynağını bulmuş oldum. Ne yazık ki yazılımsal değil donanımsal bir sorunmuş :'( Asus servisi hakkında yaşadığınız herhangi bir tecrübeniz varsa aktarırsanız çok iyi olabilir çünkü Google'da pek hoş yorumlar okuyamadım.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,107
İsim
Emre Zengin
Arkadaşlar selamlar. Dün arkadaşımın bilgisayarındaki işlemci, psu ve ekran kartını da deneyip aynı sorunu yaşadığımda sorunun anakartta olduğuna karar verdim. Tabii ne olur ne olmaz kasayı direkt olarak anakartı aldığım yere götürdüm, sağolsunlar yardımcı oldular. Onlar da kontrolü sağlayınca tam tahmin ettiğim gibi sorun anakartta çıktı ancak ne olur ne olmaz diye işlemciyi de teknik servise yolladılar. Anakartın arızalı olduğu kesin, anakartın garantisi var ve tabii Asus servisi kullanıcı hatası diyip beni mağdur mu eder yoksa sorunu kendileri doğrudan çözer mi bilemiyorum ancak en azından sorunun kaynağını bulmuş oldum. Ne yazık ki yazılımsal değil donanımsal bir sorunmuş :'( Asus servisi hakkında yaşadığınız herhangi bir tecrübeniz varsa aktarırsanız çok iyi olabilir çünkü Google'da pek hoş yorumlar okuyamadım.
Garanti devam ediyorsa çok büyük ihtimalle değişim olur hocam.

yemre08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Yunus Emre Tancan
Garanti devam ediyorsa çok büyük ihtimalle değişim olur hocam.
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim hocam. Anakartı geçen hafta perşembe garantiye verdim ancak hâlâ elime ulaşmadı maalesef. Evden çalıştığım için beni inanılmaz zor durumda bıraktı ama yapacak bir şey yok. Anakart Asus'un onarım durumu sorgulama sayfasında "Onarım tamamlanmıştır ve ürününüz taşıma şirketine teslim edilmiştir." diyor ve anlayacağınız değişim olmamış. Açıkçası içime pek sinmedi çünkü sitede arıza nedir, hangi işlemler yapıldı ve ne değişti vs. gibi bilgileri belirtmemişler. Daha önce çok kez satın aldığım ürünleri garantiye yolladım ama bu kadar beklemedim. Üstelik uzun vadede kart ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Asus markasının kötü denemeyecek anakartının daha 1 yılını bile doldurmadan böyle bir arıza vermesi ve garantinin de aşırı yavaş ve kullanıcıya bilgi sağlamaması markadan beni inanılmaz soğuttu açıkçası. Neyse, umarım basit bir sorundur ve uzun yıllar kullanabilirim. İlginiz ve yanıtınız için tekrardan teşekkürler.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,107
İsim
Emre Zengin
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim hocam. Anakartı geçen hafta perşembe garantiye verdim ancak hâlâ elime ulaşmadı maalesef. Evden çalıştığım için beni inanılmaz zor durumda bıraktı ama yapacak bir şey yok. Anakart Asus'un onarım durumu sorgulama sayfasında "Onarım tamamlanmıştır ve ürününüz taşıma şirketine teslim edilmiştir." diyor ve anlayacağınız değişim olmamış. Açıkçası içime pek sinmedi çünkü sitede arıza nedir, hangi işlemler yapıldı ve ne değişti vs. gibi bilgileri belirtmemişler. Daha önce çok kez satın aldığım ürünleri garantiye yolladım ama bu kadar beklemedim. Üstelik uzun vadede kart ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Asus markasının kötü denemeyecek anakartının daha 1 yılını bile doldurmadan böyle bir arıza vermesi ve garantinin de aşırı yavaş ve kullanıcıya bilgi sağlamaması markadan beni inanılmaz soğuttu açıkçası. Neyse, umarım basit bir sorundur ve uzun yıllar kullanabilirim. İlginiz ve yanıtınız için tekrardan teşekkürler.
Telefonla arayıp sor hocam. Şimdi belki çalışmıyor olabilirler. İşin yarına ya da pazartesiye kalabilir.

yemre08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Yunus Emre Tancan
Bilgisayarımı götürdüğüm yerden rica etmem üzerine komple kasamı götürdüğüm 2,5 hafta içerisinde sözde bilgisayar teknisyenleri anakartımı elden Asus servisine teslim etmiş. Defalarca sitelerinden anakartımın onarım durumunu kontrol ettiğimde onarımın tamamlandığını ancak günlerdir teslim alınmadığını farkettiğimde Asus'u arayarak bilgi almak istedim. Anakartı teslim ederken arıza raporuna "anakartta sorun var." yazmışlar. Şaka gibi :D Cpu fan ışıklarının sürekli yanıp sondüğünü, format atarken dahi reset attığını, windows boot olurken reset attığını, bios ekranında herhangi bir reset durumuyla karşılaşmadığımı ve daha bir sürü detaylı bilgilerden bahsetmemişler. Zaten kendileri de "biz Asus olarak anakartınızın testlerini yaptık, herhangi bir sorunla karşılaşmadık ancak hâlâ sorun yaşarsanız yaşadığınız sorunun videosunu çekin, mail adresimize gönderin ve mümkünse anakartınızı bize elden teslim edin. O gün içinde işlemleri yaparız." cevabını alınca tekrar aldığım yeri aradım. Artık sabrım taştığı için anakartımla uğraşmayı bırakmalarını ve işlemcimi farklı bir anakartta test edip aynı problemlerin oluşup oluşmadığını bana bildirmelerini istedim. 2,5 hafta boyunca hiçbir şey yapmamışlar, utanmasalar bana soracaklar ne yapalım diye :D Birkaç saat sonra beni aradılar ve başka anakartta denediklerinde de birebir aynı problemleri yaşadıklarını ve işlemcimde kesin bir sorun olduğunu söylediler. 2,5 hafta boyunca şunu yapmak çok mu zordu dedim ancak cevap veremedi telefondaki eleman tabii ki :) Keşke araya firma sokmasaymışım bu garanti durumu için. Sonuç olarak sorun işlemcideymiş ve ilk defa işlemcimi garantiye yolladım. Umarım değişim yapılır ve bir sorun yaşamam.

Son düzenleme:

Dyruss

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Buğra Demirbolat
Hocam öncelikle selamlar dün seninle aynı problemi yaşamaya başladım ve direkt seninde denediğin yöntemleri denedim(bir çoğunu) yapmadığım tek şey şu kaldı bi usbye bios kurup bios güncellemesi yapmayı denemedim ayrıca bugün saat 18e kadar garantiye yollamak için kutuladım hazır sistemimi sence bilgisayarı çıkartıp usb ile bios güncellemeyi deneyeyim mi son olarak ?

Eğer denememi önerirsen sorunumu da tam olarak belirtmek istiyorum sana sorunum şu:

Açma düğmesine ilk bastığımda monitörüme görüntü geldiği gibi pc kendine res atıyor sonra bu olay bu şekilde döngü halinde devam ediyor 10 15 dakika kendi haline bıraktığımda oldu ama hiç bir şekilde farklı bir şey yaşanmadı sadece bir keresinde ekrana f1 veya f2 ye basmam gerektiğini belirten bi yazı geldi fakat daha basamadan yeniden resetleniyordu bilgisayar açılırken delete tuşunu spamlasamda aynı sorun devam ediyordu hemen tamirciye götürdüm farklı psu farklı ekran kartıyla defalarca kez denendi fakat sorun devam etti.

bunca şeye rağmen sence usb ile bios güncellemesini deneyeyim mi yoksa garantiye mi yollayayım direkt bu arada tekrardan belirtmek isterim ki usb ile bios güncelleme olayı hariç! seninle aynı yöntemlerin hepsini denedim.Önerilerini yorumlarını bekliyorum diyeceğin her şey benim için çok kıymetli şimdiden teşekkür ederim.

kivanctas

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,577
İsim
Kıvanç
İlgilendiği Kategoriler
Donanım, Çevre Birimleri, Sistem Toplama, İndirimler
@yemre08 dostum sorunun çözüldü mü merak ettim? Bizi aydınlatırsan sevinirim.

yemre08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Yunus Emre Tancan
Hocam öncelikle selamlar dün seninle aynı problemi yaşamaya başladım ve direkt seninde denediğin yöntemleri denedim(bir çoğunu) yapmadığım tek şey şu kaldı bi usbye bios kurup bios güncellemesi yapmayı denemedim ayrıca bugün saat 18e kadar garantiye yollamak için kutuladım hazır sistemimi sence bilgisayarı çıkartıp usb ile bios güncellemeyi deneyeyim mi son olarak ?

Eğer denememi önerirsen sorunumu da tam olarak belirtmek istiyorum sana sorunum şu:

Açma düğmesine ilk bastığımda monitörüme görüntü geldiği gibi pc kendine res atıyor sonra bu olay bu şekilde döngü halinde devam ediyor 10 15 dakika kendi haline bıraktığımda oldu ama hiç bir şekilde farklı bir şey yaşanmadı sadece bir keresinde ekrana f1 veya f2 ye basmam gerektiğini belirten bi yazı geldi fakat daha basamadan yeniden resetleniyordu bilgisayar açılırken delete tuşunu spamlasamda aynı sorun devam ediyordu hemen tamirciye götürdüm farklı psu farklı ekran kartıyla defalarca kez denendi fakat sorun devam etti.

bunca şeye rağmen sence usb ile bios güncellemesini deneyeyim mi yoksa garantiye mi yollayayım direkt bu arada tekrardan belirtmek isterim ki usb ile bios güncelleme olayı hariç! seninle aynı yöntemlerin hepsini denedim.Önerilerini yorumlarını bekliyorum diyeceğin her şey benim için çok kıymetli şimdiden teşekkür ederim.
Selamlar hocam, benim problemin en büyük garipliği bios ekranında hiç bir şekilde reset atmamasıydı. Yani bios ekranına girmeyi deneyebilirsen ve başarabilirsen bir bak derim. Eğer rahatça gezebiliyorsan yarım saat bir saat geçmesine rağmen bios ekranında hiç reset atmıyorsa benimki gibi sorunun işlemcinde olabilir. Ben işlemcimde sorun varken biosumu güncelledim ve güncelleme sırasında kapanma veya reset atma gibi bir durumla karşılaşmadım ancak sorun donanımsal olduktan sonra yazılım konusunda ne yapsan hikaye maalesef. Şimdi sorunun tam olarak benimkiyle aynı mı bilmiyorum, biosu güncelle diyeceğim ama güncellenirken kapanır, reset atar falan hiç riske girme derim. Ben senin yerinde olsaydım şu anki tecrübelerimle direkt olarak garantiye verirdim. Zaten hazır sistemmiş hiç uğraşma derim. Ben 3 gün boyunca uğraştım yine de teknik olarak garantiye verdim. Umarım sorunun en kısa sürede çözülür.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@yemre08 dostum sorunun çözüldü mü merak ettim? Bizi aydınlatırsan sevinirim.
Sorunum çözüldü hocam. Anakarttan inanılmaz şüpheleniyordum ancak sorun anakart değilmiş, işlemciymiş. Farklı bir bilgisayardan aldığım işlemciyi anakartıma kendim de taktım hiçbir problem yoktu. Daha sonra işlemciyi garantiye gönderme durumu oldu. Direkt olarak ilgili teknik servise gönderemedim bir de. İlk önce satın aldığım yere, satın aldığım yer de teknik servise yolladı. Normalde 20 iş günü sürüyormuş ancak ben gün aşırı ilgili birimleri aradım. Süreci sıkı bir şekilde takip ettim ve hızlandırılmasını talep ettim. Çünkü sonuçta işlemcinin tamir edildiğini görmedim ben pin yamulmaları gibi sorunlar haricinde :D Sonuç olarak toplamda 8 iş günü içerisinde elime ulaştı. Değişimi yapıldı. Gelir gelmez de zaten OCCT üzerinden tüm testleri yaptım. Önceki 5600x'e göre de inanılmaz serin çalışıyor. Silikon kalitesi farkından sanırım.

Son düzenleme:

kivanctas

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,577
İsim
Kıvanç
İlgilendiği Kategoriler
Donanım, Çevre Birimleri, Sistem Toplama, İndirimler
Geçmiş olsun. Bir daha böyle şeylerler karşılaşmaman/uğraşmaman dileğiyle...

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,885
Üyeler
140,714
Son üye
semihsezgin
Top Bottom