Neler Yeni

Oyundayken PC hiçbir uyarı error vs. vermeden kapanıp otomatik tekrar açılıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
fadıl ege
arkadaşlar öncelikle sistem özelliklerimle konuyu açayım;
i5 8400 cpu
GTX 1660Tİ gpu
crucial 16GB 2666mhz ram
Asrock h310m-g/m.2 anakart
1TB Seagate 7200rpm hdd
256gb crucial ssd
xigmatek 650w 80+ psu

pc im 3 yıllık. bugünde kadar hiç donanımsal sorun yaşamadım parçalarda hiçbir sorun yaşamadım. zaten güç kaynağı 1 yıllık (psu u geçen sene yeniledim yani)
Sorundan bahsedeyim:
herhangi bir oyuna girdiğimde (minecraft da oldu, for honor da oldu, owerwatch da oldu, cs go da oldu ...) herhangi bir oyundayken bilgisayar hiçbir uyarı mavi ekran hata vs. vermeden direk siyah ekran olup kapanıp hemen ardından restart atıyor. bazen hiç, bazen 10dk da bir, bazen ise hiç olmuyor. mesela 1 haftadır olmuyordu bugün 2 defa oyundayken oldu. internette birşeyler izlerken, veya oyunda değilen hiç kapanıp tekrar açılmadı bugüne kadar.

öncelikle yaptığım testlerden bahsedeyim:
occt programı ile CPU yu GPU yu ve tüm sistemi ayrı ayrı %100 kullanımdayken ortalama 10-15 dk test ettim hiçbir sorun bulmadı ve kapanıp açılmadı.
hd tune programı ile hem SSD hem HDD yi ayrı ayrı tam tarama ile test ettim ortalama toplam 4 saat sürdü ve hiçbir bad sector, sorun bulmadı.
hw monitor programı ile oyundayken ve boştayken sıcaklıkları kontrol ettim. boşta bütün ısılar ortalama 30derece. oyundayken GPU 55.60 derece CPU 60,65 derece anakart 35.40 derece SSD ile HDD ise 30 derece

çözüm olarak herşeyi yaptım aslında format atmayı düşünüyorum sizce windows kaynaklı bir çökme ve uyarısız birden kapanıp otomatik olarak yeniden açılma durumu söz konusu olabilirmi?
çünkü dediğim gibi bütün testleri yaptım sıcaklıktan kaynaklı değil. PSU yeni. depolamalar sorunsuz. ekran kartı güncel sayılır.
yardımlarınızı acil bekliyorum

Son düzenleme:

samet4747

80+ Platinum
NVIDIA klasik driver sorunu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

arkadaşlar öncelikle sistem özelliklerimle konuyu açayım;
i5 8400 cpu
GTX 1660Tİ gpu
crucial 16GB 2666mhz ram
Asrock h310m-g/m.2
1TB Seagate 7200rpm HDD
256gb crucial ssd
xigmatek 650w 80+ psu

PC im 3 yıllık. bugünde kadar hiç donanımsal sorun yaşamadım parçalarda hiçbir sorun yaşamadım. zaten güç kaynağı 1 yıllık psu u geçen sene yeniledim yani)
Sorundan bahsedeyim:
herhangi bir oyuna girdiğimde (minecraft da oldu, for honor da oldu, owerwatch da oldu, cs go da oldu ...) herhangi bir oyundayken bilgisayar hiçbir uyarı mavi ekran hata vs. vermeden direk siyah ekran olup kapanıp hemen ardından restart atıyor. bazen hiç, bazen 10dk da bir, bazen ise hiç olmuyor. mesela 1 haftadır olmuyordu bugün 2 defa oyundayken oldu. internette birşeyler izlerken, veya oyunda değilen hiç kapanıp tekrar açılmadı bugüne kadar.

öncelikle yaptığım testlerden bahsedeyim:
occt programı ile CPU yu GPU yu ve tüm sistemi ayrı ayrı %100 kullanımdayken ortalama 10-15 dk test ettim hiçbir sorun bulmadı ve kapanıp açılmadı.
hd tune programı ile hem SSD hem HDD yi ayrı ayrı tam tarama ile test ettim ortalama toplam 5,5 saat sürdü ve hiçbir bad sector, sorun bulmadı.
hw monitor programı ile oyundayken ve boştayken sıcaklıkları kontrol ettim. boşta bütün ısılar ortalama 30derece. oyundayken GPU 55.60 derece CPU 60,65 derece anakart 35.40 derece SSD ile HDD ise 30 derece

çözüm olarak herşeyi yaptım aslında format atmayı düşünüyorum sizce windows kaynaklı bir çökme ve uyarısız birden kapanıp otomatik olarak yeniden açılma durumu söz konusu olabilirmi?
çünkü dediğim gibi bütün testleri yaptım sıcaklıktan kaynaklı değil. PSU yeni. depolamalar sorunsuz. ekran kartı güncel sayılır.
yardımlarınızı acil bekliyorum
Kanka eski PSU duruyor mu?

kerobey7887

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
588
İsim
Kerem
Discord
kerobey7887 #7072
psunda sorun olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
fadıl ege
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
NVIDIA klasik driver sorunu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kanka eski PSU duruyor mu?
klasik driver sorunu derken sence hangi parçanın drivernda sorun vardır
format atmayı düşünüyorum demiştim. denememe gerek varmı?

samet4747

80+ Platinum
Top Bottom