Neler Yeni

Yardım Oyunlar Bir Anda Çöküyor

xdlips

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Özgür Divarcı
Bütçe
10000
Merhaba, satın almış olduğum i5-13600K bugün elime ulaştı ve sistemimde halihazırda bulunan i5-12400F ile değiştirdim. Ardından sistemimi tamamen formatladım ve önceden de kullanmış olduğum Windows 11'i kurdum. Sonrasında gerekli anakart ve ekran kartı sürücülerini kurdum. 3060 Ti için gözüken son NVIDIA sürücüsünü kurdum. İlk olarak sistemde Valorant oynamaya başladım. Valorant oynarken 1 2 defa ekran kartı sürücüsü çöktü hatası aldım ve oyundan attı. Aynı şekilde oyunun ortasındayken oyundan atmaya devam etti. Bazen sürücü çöktü hatası verdi, bazen başka bir hata verdi bazen hata vermedi ama oyun bir şekilde çöktü. Bu çökmeler esnasında hiç hata vermeden bilgisayarın kapanıp yeniden başladığı da oldu. Ayrıca bu hata sadece Valorant'ta olmadı. Rust, CS2 gibi oyunlarda da oyun hiç hata vermeden oyunun ortasında bir anda masaüstüne atıyordu.

Sıcaklık değerleri normal gözüküyor, OCCT, AIDA64, FurMark testleri ile hem işlemciyi hem ekran kartını test ettim ancak sıcaklıklardan kaynaklı bir sorun göremedim.

DDU ile ekran kartı sürücüsünü tamamen sildim, son sürümü kurdum düzelmedi. DDU ile tekrardan temizleyip önceki sürümleri tek tek denedim yine bir değişiklik olmadı.

BIOS Sıfırladım, XMP gibi gerekli ayarları yaptım, değişiklik olmadı.

Bu testlerin ilk başında AIDA64 ile bir test yapmıştım. Test'te stress CPU, fpu, cache, System Memory ve GPU(s) seçenekleri açıktı. Testi başlattıktan 10 saniye içinde hata veriyordu ve GPU1 stopped, GPU2 stopped hataları veriyordu. Sonrasında diğer seçenekleri kaldırıp sadece CPU ile GPU açık bıraktığımda bu test sorunu düzeldi.

Çok fazla çözüm denedim, YouTube'da bulunan çözümleri denedim ancak işe yaramadı maalesef. Eklerde ekran görüntüsünü alabildiğim hatalar mevcut. Saat 19:00'den beri bununla uğraşıyorum ama hala çözüm bulamadım.

Umarım çözüm bulabilirim, şimdiden yardımcı olacak kişilere emekleri için teşekkür ederim <3

Not: Önceki işlemcim i5-12400F'Ti, işlemcinin (farklı bir adı varsa bilmiyorum) kendi ekran kartı yoktu. Şu anda görev yöneticisine girdiğimde GPU 1 ve GPU 2 olarak ikiye ayrılıyor. GPU 1: Intel(R) UHD Graphics 770, GPU 2: 3060 Ti.

Anakart: MSI B760M-P DDR4
Ram: 48GB 3600MHz Corsair 16x2 + 8x2
Ekran Kartı: Nvidia 3060Ti
PSU: Thermaltake 750W (Kasayla Birlikte Gelmişti)
Soğutma: CoolerMaster ML240L V2

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-07-02 230405.png
    Ekran görüntüsü 2024-07-02 230405.png
    7.6 KB · Hit: 7
  • Ekran görüntüsü 2024-07-03 003735.png
    Ekran görüntüsü 2024-07-03 003735.png
    109.5 KB · Hit: 8
  • s.png
    s.png
    6.2 KB · Hit: 6
Top Bottom