Neler Yeni

Oyunlarda Türkçe Dil Desteği İçin Kampanya #TurkceOyunİstiyoruz!

Nckfld

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Arif İsa YAZICI
Instagram
arif.yzc
Steam
Janise
Merhaba sevgili oyunseverler!

Geçtiğimiz haftalarda, dilimizde oyun oynamamıza engel birçok şey yaşandı. Bu konuda, olağanca videolar çekildi, internet ünlüleri tweetler attı, yayınlarında belirtti hatta bazıları YouTube'da video bile çekti.

Türk oyuncuları olarak son olaylardan bağımsız olarak da Türkçe oyun oynamak istiyoruz. Dilimiz, oyun sektöründe ne yazık ki sahipsiz. Oyunları kendi dilimizde anlamak için profesyonel/amatör şu ana kadar pek çok kişi çalıştı. Ama artık bunun bir devamlılığı olmadığını görüyoruz.

Buradan devletimize sesleniyoruz! Sesimizi duyun, genç nesilin sesini duyun! Biz, oyunlarımızı, anlayarak, kendi dilimizde oynamak istiyoruz. Türkçe oyun oynamak hakkımız!

Sevgili oyunsever, lütfen bize destek ver, sesimizi devlete duyuralım 20 Temmuz Pazartesi günü saat 19:00'da #turkceoyunistiyoruz hashtagi ile bize destek ver. Tweet at. Trendlere sokarak sesimizi duyuralım.

#TurkceOyunİstiyoruz

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
RDR 2'yi de kestiler ya ben daha Türkçe oyun beklemiyorum firmalardan. Gözümden düştün Rockstar. Geber. Shinu.

EmreDeniz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Emre Deniz
Telif hakkı yüzünden iptal oldu. Para ile satmasalardı sessiz sedasız çıkarsalardı iptal olmazdı büyük ihtimalle

Nckfld

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Arif İsa YAZICI
Instagram
arif.yzc
Steam
Janise
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Brom, yakından takip ediyorum. Bir ton ücretli mod ve yama var. Bu sadece bu oyunda patlayan bir mod. Araştırıp yazalım lütfen, teşekkürler.

alyssa21

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
burcu
#TurkceOyunİstiyoruz hep birlikte tam destek verelim sesimizi duyuralım

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
Arz talep meselesi. Türkiye’de satmayacak olan oyuna yerelleştirme de gelmez. Bu konuda devlet pek de seslenilecek bir kurum değil. Napsın devlet? “Türkçe yapmazsanız ülkemizde satamazsınız” mı desin? Firmaların umrunda bile olmaz. Biz de oturur akşama kadar Kore menşeili MMO’lar oynar birbirimize söveriz. Tonla kaliteli oyun çıkıyor ama Türkiye’de bir avuç insan satın alıp oynuyor. Asıl sorun burada.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Telif hakkı yüzünden iptal oldu. Para ile satmasalardı sessiz sedasız çıkarsalardı iptal olmazdı büyük ihtimalle
AC yamaları ücretli çıkıyor Ubisoft sesini çıkarmıyor. Yamayı yapanlar tam olarak nedenini açıklamıyor. Daha doğrusu açıklayamıyor. Başları baya belaya girmiş anlaşılan.

crystal

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
adnan tuna
#turkceoyunistiyoruz pazartesi akşam 19:00'da herkes bu tagi paylaşsın türkçe oyunlar için lütfen bunu yapalım.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Arz talep meselesi. Türkiye’de satmayacak olan oyuna yerelleştirme de gelmez. Bu konuda devlet pek de seslenilecek bir kurum değil. Napsın devlet? “Türkçe yapmazsanız ülkemizde satamazsınız” mı desin? Firmaların umrunda bile olmaz. Biz de oturur akşama kadar Kore menşeili MMO’lar oynar birbirimize söveriz. Tonla kaliteli oyun çıkıyor ama Türkiye’de bir avuç insan satın alıp oynuyor. Asıl sorun burada.
Ülkenin büyük çoğunluğu korsan oynadığı sürece TR beklemek zor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adamlar şunu düşünüyor. Şimdi biz oyunu Türkiye'ye pazarlayacağız. Ama geneli korsan oynayacak ben neden Türkçe dil koyup cebimden fazla para çıkarayım ki diyor. Adamlar da haklı. Belli bir satış baremleri var. Türkiye'de buna ulaşamıyorlar ve zarara giriyorlar. Üstüne Türkçe çıkarıp daha da mı zarara girsinler ?

Gizemss

80+ Gold
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
16,108
İsim
Gizem
İlgilendiği Kategoriler
PC Oyunları, sanırım.
Firmalar dil seçeneklerini hangi ülkede ne kadar sattıklarına göre koyar.
Türkiye'de oyuncu çok olsa da, 2 katı kadar da korsan kullanan kişiler var.

Steam'de Amerika da satılan, atıyorum 5 milyon adet, Türkiye'de 40.000-50.000'dir.
Amerika'da 5 milyon adet demek toplam 30 milyon dolar demek.
Türkiye'de ise 40.000 adet demek 2 milyon 400 bin dolar demek.
Bu yüzden firmalar Türkçe yamayla uğraşmak istemiyor.

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
Ülkenin büyük çoğunluğu korsan oynadığı sürece TR beklemek zor.
Eh maalesef. Ben Crysis’in bile yerelleştirmeye harcadığı parayı çıkarabildiğini düşünmüyorum. Gidip de Ubisoft’a Rockstar’a “Niye Türkçe değil?” diye kızamam. Ben olsam ben de yapmam. Masrafını bile çıkarmaz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
956,849
Üyeler
150,944
Son üye
zucer
Top Bottom