Neler Yeni

Panteizm inancı hakkında ne düşünüyorsunuz ?

F.A. Idoll

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Kendi dinlerinizde de bu var. İskendiriye tipi hristiyanlıkta isa tanrının oğlu yani tanrı ile bir. Alevilikte Ali de tanrıdır "aynaya tuttum yüzüme ali göründü gözüme" vb.

Ne yani eski olunca daha önemli mi oluyor o zaman gidin kibeleye tapın. Kendi inancınızı üstün sanıp diğer inancı aşağılamayın zira bunların hepsi insan aklından çıkmadır.
İlk olarak neye inandığımı belirtmedim kendi kafandan bir şeyler kurma.
İkinci olarak bu konuda ki inanç ile 1500+ yıllık dinlerin arasında ki farkı anlayamıyorsan neden bu dinlere inanmadığını da bilmiyorsundur. Çevrenden dışlanmamak için mi bu dinlere karşı tutumun böyle? Yoksa yeni nesil bir akıma mı kapıldın?

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
İlk olarak neye inandığımı belirtmedim kendi kafandan bir şeyler kurma.
İkinci olarak bu konuda ki inanç ile 1500+ yıllık dinlerin arasında ki farkı anlayamıyorsan neden bu dinlere inanmadığını da bilmiyorsundur. Çevrenden dışlanmamak için mi bu dinlere karşı tutumun böyle? Yoksa yeni nesil bir akıma mı kapıldın?
Panteizm ile semavi dinler aynı demedim sadece logos anlayışlarının benzer olduğu inançlara söyledim kafandan bir şeyler kurma.
Çevremden dışlanma korkusu mu?
Fjfjffjfj Çevreden dışlanma korkusunu ben değil şuan müslüman gibi görünen insanlar yaşıyor.(bir müslüman sadece müslümandan korkar) Varsayımlarından hiçbiri değil ne çevreden dışlanma korkum var ne de kendime yeni bir akıma kaptırdım.
Ben panteist değilim panteizm'e savunma nedenimi üstte yazdım.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
ve
bu videodaki kız hakkında ne düşünüyorsunuz bence biraz kafasında problem var akıl hastanesine acilen gitmesi lazım
Ülkede bu tür inançların çoğu sosyal ortamda havalı olmak için tercih ediliyor gönülden inan insanlar alınmasın onlar gerçekten inanıyor ama açıkçası şey durumu var müslüman ateist gibi.
Adam ateistim diyor ama bunu kalpten fenan inanarak demiyor veya gerçekten doğru bularak genelde zaten bir yerde patlıyorlar.
Herkese diyorum inancınız neyse bu sizi havalı veya sıkıcı yapmaz inanıyorsanız inandığınız için inanın

Dahası  
Reaksiyon skoru
1,767
İsim
Doruk
İlgilendiği Kategoriler
Tarih
Panteizmi yeni bir şey sananlar var gerçekten komik .d İslamdan eski bir inanış olduğunu bilmeden konuşuyolar

F.A. Idoll

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Panteizm ile semavi dinler aynı demedim sadece logos anlayışlarının benzer olduğu inançlara söyledim
İzle
Ne yani eski olunca daha önemli mi oluyor
1500+ deme sebebim senin de bildiğin gibi büyük dinlerin vurgusunu yapmaktı ne kadar eski olduğunu değil
o zaman gidin kibeleye tapın. Kendi inancınızı üstün sanıp diğer inancı aşağılamayın zira bunların hepsi insan aklından çıkmadır.
Ama sen burada hangi dinlerden bahsettiğimi anlamana rağmen neden 1500+ yıllık dinleri bu basit inançla bir tutmaman gerektiğini bile anlayamamış gibi konuşuyorsun ve panteizm ile bir tutuyorsun bu dinleri, aynen şurada da yaptığın gibi:
Herhangi bir din ne kadar gerçekse bu inançta o kadar gerçektir.
Bir tarafta hafife alınamayacak şekilde detaylandırılmış bir dini kitaplar diğer tarafta herkesi tanrı olarak gören bir inanç arasında ki ölçüyü hâlâ anlayamıyor musun?

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
panteizm ile bir tutuyorsun bu dinleri
Evet,ikisi de insan aklının eseri. Neden böyle yazdığımı anlamıyor musun?

Bir tarafta hafife alınamayacak şekilde detaylandırılmış bir dini kitaplar diğer tarafta herkesi tanrı olarak gören bir inanç arasında ki ölçüyü hâlâ anlayamıyor musun?
Sorun burada benim anlayıp anlamamam değil senin benim o cümleyi neden kurduğumu anlamaman. Ben paganizm'in "kutsal" kitapları var çok detaylı demedim ikiside insan aklının ürünü olduğu için öyle yazdım. Kafandan bir şeyler kurma.

KAANT10X

80+ Bronze
Klasik yorum kasma konusu İslam düşmanları yine deliye döndü adam not defterinde kayıtlı olan ayetleri her konuya kopyala yapıştır yapıyor. İslam dinine mensup arkadaşlar da boş boş tartışmalara girmiş.
Kalp kırmaya gerek yok bu forumda her yaş grubundan üye var hoşgörülü davranalım.

F.A. Idoll

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Evet,ikisi de insan aklının eseri. Neden böyle yazdığımı anlamıyor musun?
Öncelikle küçük kardeşim birisi din diğeri ise inanç. Bu ikisini nasıl aynı skalada değerlendirebiliyorsun anlayabilmiş değilim ve baya sıktın boş dönüyo şuan.

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Öncelikle küçük kardeşim birisi din diğeri ise inanç. Bu ikisini nasıl aynı skalada değerlendirebiliyorsun anlayabilmiş değilim ve baya sıktın boş dönüyo şuan.
Şimdi arkadaşım bir müslüman allaha,hristiyan isa'ya,yahudiler yehovah'a, panteistler ise her şeyin tanrı olduğunu inanır. Yehovah'ın evreni 6 günde yaratıp 7. Günde dinlenmesi, ne kadar mantıklıysa her şeyin tanrı olması o kadar mantıklıdır. Benim karşılaştırdığım şey bu.
Aynı şeyleri sorup farklı cevap beklemen çok mantıklı. Benim yazdığım cümleleri kendi kafanda ki düşünceyle yanlış bir şekilde harmanlıyorsun. Din ve inancı aynı kefeye koyduğumu sanıp bir şeyler yazıyorsun.

Üstte yazdım bütün bunlar insan aklının eseri tanrıları ve insan aklının ürünleri olan din ve inancı bu durumda aynı kefeye koyarsın.

F.A. Idoll

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Şimdi arkadaşım bir müslüman allaha,hristiyan isa'ya,yahudiler yehovah'a, panteistler ise her şeyin tanrı olduğunu inanır. Yehovah'ın evreni 6 günde yaratıp 7. Günde dinlenmesi, ne kadar mantıklıysa her şeyin tanrı olması o kadar mantıklıdır. Benim karşılaştırdığım şey bu.
Aynı şeyleri sorup farklı cevap beklemen çok mantıklı. Benim yazdığım cümleleri kendi kafanda ki düşünceyle yanlış bir şekilde harmanlıyorsun. Din ve inancı aynı kefeye koyduğumu sanıp bir şeyler yazıyorsun.

Üstte yazdım bütün bunlar insan aklının eseri tanrıları ve insan aklının ürünleri olan din ve inancı bu durumda aynı kefeye koyarsın.
Dostum farkındaysan sürekli dediğin bu: Sen anlamıyorsun, sen yanlış anlıyorsun, sen öylesin, sen şöylesin.
Farklı düşünüyoruz. Ben sorduğumun cevabını alamadım sen ne anlatmak istediğini anlaşılır bir biçimde yazıya dökemedin. Bana göre yuvarlıyorsun kelimeleri artık üste çıkmak için. Madem aynı kefeye koymuyorsun bu ne kadar gerçekse o da o kadar gerçektir gibi saçma bir cümle kurmayacaksın. Bu yazdığın ikisini tam anlamıyla aynı kefeye koymaktır. Asıl soru şu ne anlamda aynı kefeye koyuyorsun? Genelleme yaparak mı? Yoksa kafanda oturttuğun düşünce biçimiyle sınırlı bir anlamda mı? Bu detayı da artık yazılarında belirtirsin senin için derdini anlatması daha kolay olur.

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Madem aynı kefeye koymuyorsun bu ne kadar gerçekse o da o kadar gerçektir gibi saçma bir cümle kurmayacaksın.
Bu yazdığın ikisini tam anlamıyla aynı kefeye koymaktır.
Aynı kefeye konulacak veya konuşmayacak tarafını söyledim.

Asıl soru şu ne anlamda aynı kefeye koyuyorsun?
Tanrıları ve bunu söyledim.

Bu detayı da artık yazılarında belirtirsin senin için derdini anlatması daha kolay olur.
Okusan zaten bu soruları sormayacaksın.
Panteizm ile bu dinlere başka nasıl aynı kefeye koyabilirim. Bir tek tanrılar var kitapları boşver burada benim karşılaştırdığım şey tanrı ve logos anlayışları.

saçma bir cümle kurmayacaksın
Saçma bir cümle değil doğru bir cümle. Bu dinler ve inançlar insan ürünü.

F.A. Idoll

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Aynı kefeye konulacak veya konuşmayacak tarafını söyledim.

Tanrıları ve bunu söyledim.

Okusan zaten bu soruları sormayacaksın.
Panteizm ile bu dinlere başka nasıl aynı kefeye koyabilirim. Bir tek tanrılar var kitapları boşver burada benim karşılaştırdığım şey tanrı ve logos anlayışları.

Saçma bir cümle değil doğru bir cümle. Bu dinler ve inançlar insan ürünü.
İlk yazdığın cümleye bak dostum tüm tartışmayı başlatan cümle. 🥱

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,902
Üyeler
140,723
Son üye
ibrahim...
Top Bottom