Neler Yeni

Pc aldım ne yapmam gerekiyor

omerkok_49

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,134
İsim
Ömer
Eğer Windows kurulu gelirse bu dediklerimin hepsini yap hocam:
Asus B620MK yazmışsın, sanırım Asus A620M-K'dan bahsediyorsun. Eğer öyleyse bu dediğim şekilde BIOS'u güncelle:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Buradan 1636 BIOS'unu indirin hocam. https://www.asus.com/motherboards-c...20m-k/helpdesk_bios/?model2Name=PRIME-A620M-K
3) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra PRIME-A620M-K-ASUS-1636.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
4) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BIOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki PRIME-A620M-K-ASUS-1636.CAP adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.

BIOS güncelledikten sonra Ez Mode aktif iken ekranın sol altında AEMP ya D.O.C.P olacak Profile 1 olarak çıkarsa onu seçersin. Eğer başka seçenekler çıkarsa buraya fotoğrafını atarsın. Bunu yaptıktan sonra F10 ile kaydedip çık.

Bu ikisini yaptıktan sonra chipset ve ekran kartı sürücünü güncelle hocam:
- Chipset: Başta dediğim gibi anakartın A620 ise buradan https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am5/a620 AMD Chipset Drivers yazanı indirip kur.
- Ekran Kartı: https://www.amd.com/en/support/grap...d-radeon-rx-6600-series/amd-radeon-rx-6650-xt Adrenalin 23.8.1 (WHQL Recommended) sürücüsünü indirip kur.

- Bu ikisini de yaptıktan sonra Windows Update girip güncelleştirmeleri denetle. İsteğe bağlı sürücüleri de kurmayı unutma.
- Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçeneklerinden bilgisayarı Yüksek Performans olarak ayarlamayı da unutma.

Ha diyelim Windows yüklü gelmedi. Bir tane bilgisayar bulmaya çalış, bulduktan sonra bu yazdığım şekilde Windows'u belleğe yazdırabilirsin. Belleğe yazdırdıktan sonra Windows'u yüklemek için kasayı açacaksın ve açtıktan sonra durmadan F8 tuşuna basacaksın. Oradan flash belleğini seçip Windows kurulumuna geçeceksin. Benim tavsiyem bu sisteme Windows 11 kurmandır.

Windows 10 Yapılımı:
1) Öncelikle elinizde en az 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun.
2) (https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10) Bu siteden aracı şimdi indir yazana tıklayın.
3) Kurulum aracı indirdikten sonra çalıştırın ve size bir ekran gelicek. Kabul et yazana tıklayın. Sonra bir seçenek sunacak. Başka bir bilgisayar için yükleme medyasına tıklıyorsunuz. İlerle diyorsunuz ve sonra ISO dosyasını seçip indiriyorsunuz. Bu indirme işlemi bittikten sonra masaüstünde ya indirilenler klasöründe bu ISO'nuz görünecek.
4) Şimdi RUFUS adlı programı indiriyoruz. (https://rufus.ie/tr/)
5) RUFUS'u çalıştırıyoruz ve flash belleği takıyoruz. Önyükleme seçiminden indirmiş olduğunuz ISO'yu seçiyorsunuz. Sonra Disk Bölüm Düzenini GPT seçiyorsunuz, Hedef Sistem ise UEFI (CSM yok) diye görünecek. Diğer hiçbir şeye dokunmanıza gerek yok otomatik yapıyor bu ayarları sonra başlat diyorsunuz. Ondan sonra bir kaç tane daha seçenek çıkıyor 3 ya da 4 kutucuklu onları boş bırakın. Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Sonra format flashınız hazır olacak.
Birde böyle video çekmiştim eğer anlaşılıyorsa bunu izleyerekten de yapabilirsin.

Windows 11 Yapılımı:
1) Öncelikle elinizde en az 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun.
2) (https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11) sayfayı alta kaydır, ISO yazan kısmından Windows 11'i seçip indir. Bu indirme işlemi bittikten sonra masaüstünde ya indirilenler klasöründe bu ISO'nuz görünecek.
3) Şimdi RUFUS adlı programı indiriyoruz. (https://rufus.ie/tr/)
4) RUFUS'u çalıştırıyoruz ve flash belleği takıyoruz. Önyükleme seçiminden indirmiş olduğunuz ISO'yu seçiyorsunuz. Sonra Disk Bölüm Düzenini GPT seçiyorsunuz, Hedef Sistem ise UEFI (CSM yok) diye görünecek. Diğer hiçbir şeye dokunmanıza gerek yok otomatik yapıyor bu ayarları sonra başlat diyorsunuz. Ondan sonra bir kaç tane daha seçenek çıkıyor 4 ya da 5 kutucuklu onları boş bırakın. (Eğer Microsoft hesabı ile oturum açmak istemiyorsan o ticki aktif edebilirsin.) Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Sonra format flashınız hazır olacak.

Windows kurulu gelmezse önce BIOS'u güncelle, sonra Windows'u kur. Ondan sonra da sürücüleri kur hocam.
Biosu flash bellek ilemi güncelliyeyim hocam yoksa bios üzerindenmi güncelliyeyim

Miragess

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
284
İsim
Onur Tk
Bi kaç saat önce pcyi aldım geldiğinde ne yapacağım hiçbir bilgim yok bazıları pcyi açmadan bios yükle diyorlar ama ne ile yükleyeceğim elimde pc yok bazıları windows yükle diyorlar neyle yükleyeceğim elimde yine pc yok ilk defa pc alıyorum ve ma*a anlatır gibi anlatırmısınız açtığım zaman neler yapmam gerek biosu nereden indirmem lazım hangi siteden windowsu nereden indirmem lazım bunun gibi şeyleri teker teker anlatacak o çok değerli vaktinin az bir kısmını bana ayırabilecek birileri varmı ama arkadaşla en ufak ayrıntısına kadar anlatabilirmisiniz çünkü hiçbirşey bilmiyorum

Sistem özellikleri
R5 7500f
Asus rx6650xt
Asus b620mk
16gb ram
512gb m2ssd
Deepcool kasa
biosa falan girme bir adet usb bellek bul 8gb lık en az hiç yakınlarında erişebileceğin bir pv yoksa en yakın internet kafeye git buna windows 10 kurmam lazım de kur belki para ister 50 100 lira, erişebileceğin bir pc varsa youtube dan
şu videoyu izle hepsini yap çok basit zaten yaparsın sana güveniyorum.
Windows u kurduktan sonra biosuna yine google da araştırarak sorgulat güncellse hiç elleme çok geriyse yeni bi konu açarsın artık.
Ha birde uygulamaları kendimmi kurmam lazım demişsin windowsun kendi uygulamaları driverler falan otomatik olarak kuruluyor.

omerkok_49

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,134
İsim
Ömer
biosa falan girme bir adet usb bellek bul 8gb lık en az hiç yakınlarında erişebileceğin bir pv yoksa en yakın internet kafeye git buna windows 10 kurmam lazım de kur belki para ister 50 100 lira, erişebileceğin bir pc varsa youtube dan
şu videoyu izle hepsini yap çok basit zaten yaparsın sana güveniyorum.
Windows u kurduktan sonra biosuna yine google da araştırarak sorgulat güncellse hiç elleme çok geriyse yeni bi konu açarsın artık.
Ha birde uygulamaları kendimmi kurmam lazım demişsin windowsun kendi uygulamaları driverler falan otomatik olarak kuruluyor.
Tamamdır hocam EywAllah

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,728
İsim
Emre Zengin
Biosu flash bellek ilemi güncelliyeyim hocam yoksa bios üzerindenmi güncelliyeyim
BIOS'unda internet ile güncelle seçeneği olmaması lazım. Flash bellek ile güncellemen gerek. BIOS'u kesinlikle güncelle.

omerkok_49

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,134
İsim
Ömer
BIOS'unda internet ile güncelle seçeneği olmaması lazım. Flash bellek ile güncellemen gerek. BIOS'u kesinlikle güncelle.
Hocam şöyle bir şey var kurulum test hizmeti yazan yerde ne oluyor bu demo ile beraber pcyi açıp windows ve biosu indirebilirmiyim flasha bu şekilde

Ekler

• Screenshot_2023-08-27-14-03-44-543_com.android.chrome.png
    Screenshot_2023-08-27-14-03-44-543_com.android.chrome.png
    51 KB · Hit: 31

omerkok_49

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,134
İsim
Ömer
Hocam bide ben telefondan sadece bakmak amaçlı windows indir dedimde 32 bit ve 64 bit çıktı hangisini indirmem lazım

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,728
İsim
Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,728
İsim
Emre Zengin
Hocam şöyle bir şey var kurulum test hizmeti yazan yerde ne oluyor bu demo ile beraber pcyi açıp windows ve biosu indirebilirmiyim flasha bu şekilde
Windows kurulu gelebilir. Eğer kurulu gelirse yukarıda yazdıklarımı yap.

omerkok_49

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,134
İsim
Ömer
Top Bottom