Neler Yeni

PC görüntü gelmemesi ve anormallik

Silvers

80+
Öncelikle herkese selamlar. Birkaç ay önce bir konu açmıştım bilgisayar ile ilgili. Sorunu çözdüm diye düşünüyordum fakat bu gün hiçbir şey yapmadığım halde tekrar oldu ve yaklaşık 10 dakika uğraştım açmak için. Özellikler şöyle;

RX 570 4GB Asus Rog Strix
R5 1600 14nm
2x8 Corsair Vengeance Bellek
B450M S2H
500W PowerBoost (Biliyorum)

Sorun şöyle: Bilgisayarı açtığımda ekran kartı fanları son hızda dönüp müthiş ses yapıyor ve görüntü gelmiyor, bazen bu durum sürekli devam ediyor. Bazen de resetlenip duruyor. Bunu ekran kartı ışıklandırmasının renk değiştirmesinden anlıyorum. Buna 2 çözüm bulmuştum. Bazen kasa arkasından Power tuşunu kapatıp açtığımda açabiliyorum. Kesin çözüm ise ramleri (bazen sadece birini) söküp tekrar takmak. Ne kadar stress test yaptıysam da bir sorun bulamadım. Sıcaklıklarda da bir anormallik yok. Ramleri de birçok program ile test ettim ve ondada sorun çıkmadı. Tek test edilmeyen PSU ve Anakart. Bu sorun yaklaşık 18 ay önce başladı ki bilgisayar daha 21 aylık. 3 aylık garanti duruyor yani. Başta ramleri sağlam takmadığım içindir diyerekten biraz daha dikkatli ve sağlam takıp aylar boyunca sorun yaşamamıştım. Bilgisayar açıkken tarayıcı sayfalarında hatta bazen boşta masaüstünde iken bile donduğu oluyordu ve resetlemek zorunda kalıyordum ki tekrar açmayı denediğimde daha önce anlattığım sorun oluyordu bu seferde. Ve ilginçtir ki hiç oyun oynarken karşılaşmadım bu sorunla. Fakat bazen kasaya çarptığımda bilgisayar kapalıyken tekrar açtığımda da bu sorun olabiliyordu.

Bu gün, hiçbir çarpma vesaire olmadığı halde tekrar açmaya çalıştığımda aynı şey oldu ve aylardır olmuyordu bu. Hatta BIOS ekranında dondu bi ara. Ramlerden birini çıkartıp taktım ve 2-3 reset atma ile açmayı başardım. Çarpma ile bazen sorunu yarattığı için benim şüphelendiğim ram slotları fakat tam emin değilim. Garanti hala devam ettiği için yollamayı düşündüm fakat sorunun neden kaynaklandığını bilmediğim için neyi yollayacağımı bilemedim. Sistemi Itopya'dan aldım. Kasa tam bir şekilde yollanıp orada sorun incelenirmi falan hiçbir bilgim yok o yüzden baya kafam karıştı ne yapacağım konusunda. Konu açmak başta aklıma gelmemişti yoksa video kaydı alırdım ki tekrar olursa alabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
920,747
Üyeler
142,808
Son üye
Xairesoffical
Top Bottom