Neler Yeni

Pirinç ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı !

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,529
İsim
Burak Karadağ

Pirinç ithalatına uygulanmakta olan gümrük vergisi, menşei ülke fark etmeksizin 31 Ağustos 2023 tarihine kadar sıfırlandı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.​

KAYNAK

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,052
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
Ben buna sevindi

NightRose

80+ Bronze

Pirinç ithalatına uygulanmakta olan gümrük vergisi, menşei ülke fark etmeksizin 31 Ağustos 2023 tarihine kadar sıfırlandı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.​

KAYNAK
yerli üretici ölsün gebersin istiyorlar sanırım. ülkede tarım gerçekten can çekişiyor

En İyi Cevap
3

timssy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
429
İsim
Salih
Ben hayatımda bu kadar kendi topuğuna sıkan bir ülke yönetimi görmedim.

DonanımFikir

Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,710
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Terme pirinci gibi kaliteli ve yerli pirinç varken devletin böyle karar alması...

Son düzenleme:

MacWix

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
601
İsim
HAYRETTİN KÖNEŞ
Biten bir şey yok, üretim artarak devam ediyor
1670920521490.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Dünyada baktığımız zamanda verimlilik olarak ilk ülkelerden biriyiz. İthalat ülkede hem fiyat hem hesap edilen ve hesap edilemeyen gelişmelere karşı alınan önlemlerden sadece biridir. Yoksa biz öyle tarımın bittiği kendine yetemeyen bir ülke filan değiliz.

Son düzenleme:

NightRose

80+ Bronze
Alıntıyı görüntüle

Dünyada baktığımız zamanda verimlilik olarak ilk ülkelerden biriyiz. İthalat ülkede hem fiyat hem hesap edilen ve hesap edilemeyen gelişmelere karşı alınan önlemlerden sadece biridir. Yoksa biz öyle tarımın bittiği kendine yetemeyen bir ülke filan değiliz.
pandemiden sonra 2021 sonu 2022 başı olarak ülkede hiçbir şey eskisi gibi üretilemiyor. kimse zarar edeceğini bile bile üretim yapmaz. dolayısıyla kendi kendimize yettiğimizi düşünmüyorum. öyle olsa rusyadan ukraynadan gelecek ayçiçek yağı yüzünden stok sıkıntısı çekmezdik. aynı durum et için de geçerli. bakan açıklama yapıyor ülkemizde şu yıla kadar yetecek etimiz mevcut ithalat yapmaya gerek yoktur. sonrasında pat bilmem şu ülkeden şu kadar bin ton et ithal edilecektir. kendi kendine yeten ülke ithalat yapmaz aksine ihracat yapar ki yetiyor hatta artıyor gibi bir izlenim oluşur. ülkedeki tarım ve hayvancılık politikasını son 10 yılda bitirdiler bu benim görüşümdür.

timssy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
429
İsim
Salih
Alıntıyı görüntüle

Daha sunduğun verinin tarihini bilmiyorsun. Veri 2020' de bityiyor sonrasını tahmin mi ediyoruz ne yapıyoruz ? Ayrıca üretim miktarının yüksek olması ithalat için vergilerin kalkmasıyla ne alakası var. İsterse üretim 1 milyar ton olsun sen gidip yurtdışından vergisiz getirirsen Yurt içindeki yerli üreticiye zarar verir dolayısıyla dışa bağımlılık artar.

Ek olaral son 2 yılda zaten üretim yapamıyor yerli üretici. Mazot' un 2020'deki fiyatına bak bir de şimdiki fiyatına bak. Adam neden zararına üretim yapsın.

MacWix

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
601
İsim
HAYRETTİN KÖNEŞ
Verilerin 2020 tarihinde bitiyor. Günümüzde ne durumda olduğuna dair bir bilgi de paylaşmamışsın. Dolayısıyla artarak devam ediyor gibi bir yorum yapılamaz.
Artış devam ediyor

pandemiden sonra 2021 sonu 2022 başı olarak ülkede hiçbir şey eskisi gibi üretilemiyor. kimse zarar edeceğini bile bile üretim yapmaz. dolayısıyla kendi kendimize yettiğimizi düşünmüyorum. öyle olsa rusyadan ukraynadan gelecek ayçiçek yağı yüzünden stok sıkıntısı çekmezdik. aynı durum et için de geçerli. bakan açıklama yapıyor ülkemizde şu yıla kadar yetecek etimiz mevcut ithalat yapmaya gerek yoktur. sonrasında pat bilmem şu ülkeden şu kadar bin ton et ithal edilecektir. kendi kendine yeten ülke ithalat yapmaz aksine ihracat yapar ki yetiyor hatta artıyor gibi bir izlenim oluşur. ülkedeki tarım ve hayvancılık politikasını son 10 yılda bitirdiler bu benim görüşümdür.
Hayvancılık sektörünü neredeyse yakından biliyorum ki et entegre tesisinde çalışıyorum. Hayvancılık gayet iyi durumda,şu son dönemde nasıl oluyor da her şey artarken et fiyatı artmıyor diye kızıyor ve bahaneler arıyor et toptancıları ve besiciler. Dediğim gibi ithalat sadece ürün yok diye yapılmaz birçok nedeni olur. Ürün reyonda olmaması bazen sadece gerçekten stok ile ilgili değildir ki 15 yıl kadar da alışverişmerkezi market tecrübem ile sabittir.

Son düzenleme:

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,701
İsim
Hacı
Aaa vergi mi kalktı 😲 (!)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri