Neler Yeni

Ram mhz yükselttiğimde bilgisayar kapanıyor

akerdemak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
erdem ak
Öncelikle merhaba iyi günler

Sistem:

Ram: Ballistix 2x8 16GB 4000MHz BLM2K8G40C18U4B

Anakart : Msi B450m a pro max

İşlemci : Ryzen 7 5700g

Bilgisayarı kendim topladım ve ilk açtığımda ram mhz olarak 2300 civarı bir şey seçili olarak geldi, xmp yi açtığımda ramların mhz değerini 4000 olarak otomatik olarak kendisi ayarlıyor ve bilgisayar açılıyor fakat herhangi bir oyuna girdiğimde birkaç dakika içerisinde bilgisayar yeniden başlıyor ve başlarken ekranda kırmızı yeşil noktalar çıkıyor bunun sebebi yazılımsal mıdır yoksa ramlarda mı bir problem var yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler...

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,535
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Ramleri kendiniz elle overclocklayıp deneyin bi. stabil bir MHZ değeri bulun.

Gladius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
SSS
Bro Ram'ler anakartın QVL listesinde var mı? Kontrol ettin mi?

106410

80+ Silver
Elle voltaj verip bir de öyle dener misin? Yine aynı şekilde sorun yaşarsan Memtest'e sok bellekleri. Herhangi bir hata çıkarsa direkt gönder değişim veya iade yapsınlar.

akerdemak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
erdem ak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Elle voltajı nasıl veriyorum ve hangi değerleri vermem gerekiyor? (Bu konulardan pek anlamıyorum)
Mesaj otomatik birleştirildi:

düşük mhz çalışırken herhangi bir problem olmuyor ama yine de ram de donanımsal bir problem olabilir mi acaba?

106410

80+ Silver
Elle voltajı nasıl veriyorum ve hangi değerleri vermem gerekiyor? (Bu konulardan pek anlamıyorum)

düşük mhz çalışırken herhangi bir problem olmuyor ama yine de ram de donanımsal bir problem olabilir mi acaba?

Öncelikle bu ekrana giriyorsunuz, ardından O.C Explore Mode ayarını Expert yaptıktan sonra XMP kapatıp frekansı 4000 MHZ olarak seçiyorsunuz. (DRAM Frequency: 4000 MHZ)

1648722008686.png

Ardından voltaj yükseltmek için biraz aşağıya iniyorsunuz ve DRAM Voltage yazan yeri 1.45V yaptıktan sonra kaydedip çıkıyorsunuz.

1648722209140.png

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Öncelikle merhaba iyi günler

Sistem:

Ram: Ballistix 2x8 16GB 4000MHz BLM2K8G40C18U4B

Anakart : Msi B450m a pro max

İşlemci : Ryzen 7 5700g

Bilgisayarı kendim topladım ve ilk açtığımda ram mhz olarak 2300 civarı bir şey seçili olarak geldi, xmp yi açtığımda ramların mhz değerini 4000 olarak otomatik olarak kendisi ayarlıyor ve bilgisayar açılıyor fakat herhangi bir oyuna girdiğimde birkaç dakika içerisinde bilgisayar yeniden başlıyor ve başlarken ekranda kırmızı yeşil noktalar çıkıyor bunun sebebi yazılımsal mıdır yoksa ramlarda mı bir problem var yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler...
XMP açtığında ram voltajını kaç veriyor otomatikmen?

akerdemak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
erdem ak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle bu ekrana giriyorsunuz, ardından O.C Explore Mode ayarını Expert yaptıktan sonra XMP kapatıp frekansı 4000 MHZ olarak seçiyorsunuz. (DRAM Frequency: 4000 MHZ)

Alıntıyı görüntüle

Ardından voltaj yükseltmek için biraz aşağıya iniyorsunuz ve DRAM Voltage yazan yeri 1.45V yaptıktan sonra kaydedip çıkıyorsunuz.

Alıntıyı görüntüle
Dediğiniz şekilde yaptım hocam fakat yine aynı şekilde kapandı

XMP açtığında ram voltajını kaç veriyor otomatikmen?
1,4 veriyor sanırım hocam

106410

80+ Silver
Dediğiniz şekilde yaptım hocam fakat yine aynı şekilde kapandı

1,4 veriyor sanırım hocam

1.5V ile dener misin bir de? Yine olmazsa ayarları sıfırlayıp XMP açtıktan sonra Memtest86 ile bellekleri test et.

akerdemak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
erdem ak
1.5V ile dener misin bir de? Yine olmazsa ayarları sıfırlayıp XMP açtıktan sonra Memtest86 ile bellekleri test et.
Şuan volt değerini otomatiğe aldım ve ram mhz değeri olarak 3600 girdim şuan bir sorun yok gibi, biraz sonra da sizin dediğiniz gibi deneyim

Top Bottom