Neler Yeni

İnceleme Razer Cynosa Chroma Lite İnceleme + Logitech G213 Prodigy İle Karşılaştırma

serdar baskan

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
22,009
Mediakraft Türkiye Caferağa Mah. İstanbul
İsim
serdar aksu
İlgilendiği Kategoriler
bilim/deney
Mekanik bir razer klavye kullandıysanız kalite farkını anlarsınız böyle pahalı ürün satan markaların lite veya ucuz ürünlerini çok tercih etmiyorum fiyatını düşürmek için bazı şeylerden feragat etmek gerekiyor
Tabi fark olur bu 250tl mekanik razer klavye 700-800tl zaten

ardaozal

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,493
İsim
Arda Özal
Teknoloji işi biraz şans işi ben olsam logitech g212 yi iade edip yenisini alırdım +ları daha fazla ama sizin tercihleriniz başkaysa karışmam

Sunay

80+ Silver
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,703
İsim
Sunay Koçak
Steam
https://steamcommunity.com/id/xsunay/
Discord
Sunay #3109
G213 kullanıyorum ve memnunum aslında uyguna bulunabilirse alınabilir güzel klavye

Dahası  
Reaksiyon skoru
1,744
İsim
.
Merhaba dostlar, bu incelememde Razer ın Cynosa Chroma Lite modelini inceleyip Logitech G213 prodigy ile karşılaştırıcaz (Not: Önce Logitech G213 aldım ve 1 gün içerisinde tuşlarında sıkıntı çıkınca iade edip bu Razer Cynosa Chroma Lite klavyeyi aldım yani iki klavyeyide tecrübe ettim.)

Öncelikle Razer Cynosa Chroma Lite ı inceleyelim, fakat ismi biraz uzun olduğundan sadece Chroma Lite diyeceğim bundan sonra :D:

Alıntıyı görüntüle

Klavyemizin tasarımı ile başlayalım, tasarım olarak benim çok hoşuma giden ve Razer ın diğer klavyelerinin tasarımına benziyen sade hoş bir tasarımı var, klavyenin sağ üst bölümünde bildirim ışıkları mevcut (Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock, Macro ve gaming mode ışıkları), klavyemizde FN tuşu mevcut, evet çoğumuzun sevmediği FN tuşu ile F tuşlarına gömülü multi medya tuşlarını kullanıyoruz ve klavyenin ışık şiddetini ayarlayıp Macro ile Gaming mode u açabiliyoruz, koyduğum fotoda küçük enter olsada benim kullandığım ve genelde satılan modelde büyük enter mevcut, USB kabloya baktığımızda ise örgüsüz bir yapı var ve USB nin ucunda yeşil renk detayları var, bu çok hoşuma gitti benim :D.

Klavyenin yazılım ile olan desteklerine kısaca bakar isek:

Macro tuşları atayabiliyoruz ve istediğimizde aktif edebiliyoruz,
Gaming Mode ile windows tuşu, Alt + Tab, Alt + F4 tuşlarını oyun esnasında devre dışı bırakabiliyoruz böylece oyun zevkimiz mahvolmuyor :D,
RGB ışıklandırmaları modlayarak vs. ayarlayabiliyoruz, yazılımdan kontrol edebiliyoruz.
Daha çok detay özellik var fakat ben bile kurcalamadım onları, yazılımın ara yüzü ise çok hoş ve modern bir görünümde.

Klavyemizin tuş yapısına bakar isek, bu klavye Membrane bir klavye, benim tercih sebeplerimden biride bu zaten, klavyenin sessiz olması önemli ve bu klavye gayet sessiz, tok bir tuş vuruşuna sahip.

Klavyenin oyun performansında ise bir soruna rastlamadım gayet tatminkar ve rahat, fakat tabii ki de bir switch kadar seri olması beklenemez, yani rekabetçi oyunlarda E-sporcu kadar dikkatli iseniz Milisaniyenin hesabını yapıyorsanız Membrane bir klavye size pek uygun değildir zaten :D.

Klavyenin ışıklandırmasına gelir isek, klavyenin aydınlatması RGB destekli ve modlanabiliyor (yazılımdan kontrol edilebiliyor) fakat ışık şiddeti düşük, benim gibi fazla ışık şiddetini umursamıyorsanız sıkıntı yok fakat ışıqlı mışıqlı seven biri iseniz üzebilir.

Objektif olarak artı ve eksilerine bakar isek:

Artıları:

Yazılım kontrollü modlanabilir RGB desteği,
Sessiz kaliteli Membrane tuş yapısı,
Gaming ve Macro modları ile özelleştirme,
(Ve tabikide en önemlisi kutudan çıkan Sticker lar (!))

Eksiler:

Bilek desteği yok,
Işık şiddeti düşük,
Ayrıyetten olan multi medya tuşları

Genel olarak Razer ın bu klavyesi benim çok hoşuma gitti, ve severek kullanıyorum, şuan piyasada 297 TL civarına bulunabilen bu klavye bu fiyatı hak eder mi? derseniz dürüst olmak gerekirse daha uygun fiyatlı membrane lar olduğunu düşünüyorum o yüzden daha çok Kalite/Performans diyebiliriz.

Sıra geldi Chroma Lite ile Logitech G213 ü karşılaştırmaya :):

Ben bu klavyeden önce Logitech G213 aldım ve klavye elime ulaştığı gün sol CTRL ile Space tuşunda sorun çıkmıştı cidden abanmadığım sürece çalışmıyorlardı ve çok sıkıntı oluyordu Tab tuşuda yavaştan gidiyordu, sonraki gün iade ettim ve Chroma Lite a geçtim, bolca test ettikten sonra hiç bir sıkıntı çıkmadı hala daha sıkıntısız, Logitech G213 ü biraz araştırdığımda tuş sorununu çoğu kişinin yaşadığını gördüm, kronik sorunuymuş.

Logitech G213 ün Chroma lite a göre artılarına bakar isek:

Bilek desteği var,
Ayrıyetten Multi Medya tuşları mevcut,
Işık şiddeti biraz daha iyi,
Gaming mode da istediğiniz tuşu kapatabiliyorsunuz,
Örgü kabloya sahip.

Yazılım olarak Logitech de Razer da gayet iyi arayüzlere sahip, iki programıda beğendim ben bu yüzden bu konuda ikisininde bir eksiği yok.

Chroma lite ile Logitech G213 ün tuş hissiyatlarına gelir isek iki klavyede sessiz ve tok bir hissiyata sahip o yüzden bu konuda da bir eksikleri yok Membrane bir klavyeye göre.

Bunlar dışında iki klavyenin özellik olarak birbirinden bir eksiği yok.

İki klavye arasında yaklaşık 50 TL fark var Logitech biraz daha pahalı, ben açıkcası Razer dan yana olurdum çünkü G213 de sorun yaşayan çok fazla ve bu sorun genel olarak kısa vadede tuş üstündeki boyaların atması ve tuşların basma sıkıntısı, basma sıkıntısının çözümü ise klavyeyi açıp tuşun altındaki tepkiyi ileten lastiğimsi parçayı kaydığından dolayı düzeltip altındaki sensörü narince temizlemek, tabii bu ürünü garanti dışı bırakır, ben bir daha aynı soruna yakalanmak istemediğimden Razer dan yana oldum.

Aklınıza takılanları konu altında sorabilirsiniz, Teşekkürler :).
Hocam şuan klavyenin fotosunu atar mısınız cidden çok mu düşük diye merak ediyorumda ?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,405
Üyeler
141,130
Son üye
beyazogluuu
Top Bottom