Neler Yeni

İnceleme Red Dead Redemption 2

HİKAYE:
Hikaye o kadar uzun ve detaylı ki anlatmamız aşırı zor. Detaylı ve uzun derken yanlış anlaşılmasın, oyunda sıkıldığım bir zamanı hatırlamıyorum. Hikâye, 1899'da Batı, Ortabatı ve Güney ABD'nın kurgusal bir temsilinde geçmektedir. Hikayeyi en kısa şekilde özetlemek gerekirse: 19 YY'nin ortalarına doğru, Amerika, tüm çetelerin yaşamını zor hale getirmiştir. Bu olaylar karşısında ayakta durmaya çalışan Van der Linde çetesinin dağılışını anlatan bir hikaye bizi bekliyor. Minik özetimiz ile hikaye ilgi çekici ve kulağa güzel geliyor. Tekrar söylüyorum, böylesine bir oyunun hikayesini benden anlatmamı beklemeyin. O kadar detaylı yazılmış ki.. Anlatılması zor. Oynayarak deneyimlemelisiniz.
HARİTA:
Harita gördüğünüz gibi oldukça ama oldukça büyük. Resmi bile zor sığdırdım. O derece büyük. Haritalarımım gerçekten dolu dolu. Yeni yeni inşa edilen yapılar tabi var ama bu tarz şeyleri göz önüne alırsak gayet güzel bir harita. Haritamız oyun içi şehirlere/kasabalara ayrılmış.
OYNANIŞ/MEKANİK:
Şuana kadar oynadığım en gerçekçi ama kesinlikle sıkmayan bir türe sahip. Günümüzde birkaç gerçekçi oyun var ama çoğu da sıktığından kendisini çok oynatmıyor. RDR2'yi beğenmemin sebeplerinden en önde geleni de bu. Oyun gerçekçilik ile oyun arasındaki çizgiyi güzel korumuş. Tek tek mekaniklerim çoğunu ele alalım;
Oyun çıkmadan önce birkaç basın firması oyunun "At sürme mekaniklerinden" ibaret olduğunu söylemişti. Bu kanıya kesinlikle katılmıyorum. At sürme mekanikleri uzun ya da kısa olabilir ama eğlenceli. At sürerken hiçbir zaman sıkılmadım. Gerek at üstünde yaptığımız konuşmalar olsun, ve de zevkli sürüş mekanikleri.. Hiçbir zaman sıkılmadım.
KARAKTERLER:
Arthur Morgan:
Van der Linde çetesinin en gözde üyelerinden biri. Arthur kişilik olarak kötü şeyler yapmış olabilir ama özünde iyi biri olmadığı değiştirmez. Çetede herkesi seven, herkese yardım eden biri.
Dutch Van der Linde:
Çetemizin kurucularından, çetemiz babası diyebileceğimiz bir karakter. Her ne kadar, sonlara doğru değişse de, çeteye yararı olan kişilerden.
John Marston:
İlk oyunumuzun ana karakteridir. İlk oyunda kendisini çok sevmişimdir fakat ikinci oyun da Arthur'un biraz gölgesi altında kalıyor. O yüzden bu oyunda pek mutlu edemedi. Yüzündeki yaraların sebebini spoiler olmasın diye söylemiyorum.
Sadie Adler:
Çetemize sonradan katılan bir üye. Kendisi ne kadar güzel görünse de; inatçı, çetin ceviz bir kişiliğe sahiptir.
Micah Bell:
İlk bakışta başı beladan kurtulmayan, geyik bir karakter olarak gözümüze çarpıyor Micah. Arthur ile onun başını beladan birkaç kez kurtarmışlığımız var. Her ne hikmetse sonlara doğru çete çok karışır ve Arthur'un yerine Micah yavaş yavaş doldurmaya başlar.

Son düzenleme:

Chico

80+ Silver
En İyi Cevap
7
Bende yeni başladım yarıya kadar geldim. Spoiler yememek için okumadım. Çok güzel bir oyun. Ölmeden önce oynanması gerekir.
Spoiler bulunmuyor aslında. Sadece oyunun konusu ve karakterlerin özellikleri var.

bariskarali

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,885
İsim
Barış Karalı
Oyunun sonunu kendini bilmez bir Instagram sayfası yüzünden öğrendim. Ona rağmen oyun kendini oynattırıyor. Elinize sağlık bu arada.

Cirilla

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Oyunda boş boş yürümek bile zevkli. GTA VI çıkana kadar bunun gibisi zor görülür.
Rockstar Games Olmasaydı böyle oyunları göremezdik kaliteli oyun yapan firmaların sayısı bir elin parmağını geçmez benim için Rockstar ise bu listenin başında benim için ve rdr2 de böyle bir görsel şölen sunan Rockstar gta6 da nasıl bir iş çıkartıcak hayal edemedim şu an çıktığı gibi oynayabilirim gta6'yı.

Fatih24

80+ Bronze
Guzel bir pc olursa hemen oynarim. Spoiler yememek icin okumadim, eline saglik erik AB

Loxerith

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Eline sağlık

Furkan SıRR

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,335
İsim
Furkan Sır
Alıntıyı görüntüle
Yine Rockstar, yine çıtayı zorlayan bir yapım.. Ne denilebilir ki? Rockstar bu işi yapmayı biliyor. Oyunlarını bu seviye de gerçekçi yapıp, bu seviyede sıkmayan tek yapım (Başyapıt) olarak göstebiliriz. Ön söz ne yazsam diye düşündüm.. Hiçbir şey yazamadım. Hadi incelemeye geçiş yapalım;
(Şimdi geldi; incelememiz geç olsun, güç olmasın)

HİKAYE:
Hikaye o kadar uzun ve detaylı ki anlatmamız aşırı zor. Detaylı ve uzun derken yanlış anlaşılmasın, oyunda sıkıldığım bir zamanı hatırlamıyorum. Hikâye, 1899'da Batı, Ortabatı ve Güney ABD'nın kurgusal bir temsilinde geçmektedir. Hikayeyi en kısa şekilde özetlemek gerekirse: 19 YY'nin ortalarına doğru, Amerika, tüm çetelerin yaşamını zor hale getirmiştir. Bu olaylar karşısında ayakta durmaya çalışan Van der Linde çetesinin dağılışını anlatan bir hikaye bizi bekliyor. Minik özetimiz ile hikaye ilgi çekici ve kulağa güzel geliyor. Tekrar söylüyorum, böylesine bir oyunun hikayesini benden anlatmamı beklemeyin. O kadar detaylı yazılmış ki.. Anlatılması zor. Oynayarak deneyimlemelisiniz. Dutch'ın çetesine de hemen bir göz atalım;
Alıntıyı görüntüle
Peki ya kimin gözünden oynuyoruz bu oyunu? Sorumuzun cevabı Arthur Morgan.
Van der Linde çetesini bir aile olarak düşünürsek; Dutch ailemizin babası (Çetenin yöneticisi), Arthur ise ailemizin en büyük abisi, her iş elinden gelen, babanın gözde oğlu olan abimiz (Oyunun sonlarına doğru abi karakteri değişiyor). Çete de en çok sevdiğimiz karakter şüphesiz Arthur'dur.

HARİTA:
Alıntıyı görüntüle
Harita gördüğünüz gibi oldukça ama oldukça büyük. Resmi bile zor sığdırdım. O derece büyük. Haritalarımım gerçekten dolu dolu. Yeni yeni inşa edilen yapılar tabi var ama bu tarz şeyleri göz önüne alırsak gayet güzel bir harita. Haritamız oyun içi şehirlere/kasabalara ayrılmış. Tamı tamına 11 adet güzel şehrimiz bulunuyor. Hadi bunlara göz atalım; (Favori şehrinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın)

Annesburg (Roanoke Ridge, NH)

Annesburg (Roanoke Ridge, NH)

Armadillo (Cholla Springs, NA)

Armadillo (Cholla Springs, NA)

Blackwater (Great Plains, WE)

Blackwater (Great Plains, WE)

Colter (Grizzlies, AM)

Colter (Grizzlies, AM)

Lagras (Bayou Nwa, LE)

Lagras (Bayou Nwa, LE)

Mount Hagen (Grizzlies, AM)

Mount Hagen (Grizzlies, AM)

Rhodes (Scarlett Meadows, LE)

Rhodes (Scarlett Meadows, LE)

Saint Denis (Bayou Nwa, LE)

Saint Denis (Bayou Nwa, LE)

Strawberry (Big Valley, WE)

Strawberry (Big Valley, WE)

Tumbleweed (Gaptooth Ridge, NA)

Tumbleweed (Gaptooth Ridge, NA)

Valentine (The Heartlands, NH)

Valentine (The Heartlands, NH)

Yukarıda gördüklerinizin yanı sıra, oyunda eyalet/bölgeler de var;

Ambarino

Ambarino

Lemoyne

Lemoyne

New Austin

New Austin

New Hanover

New Hanover

West Elizabeth

West Elizabeth

Guarma

Guarma

Harita incelememiz buraya kadardı. RDR2'nin o dolu dolu haritasını da göz attıktan sonra, oynanışa göz atalım.

OYNANIŞ/MEKANİK:
Şuana kadar oynadığım en gerçekçi ama kesinlikle sıkmayan bir türe sahip. Günümüzde birkaç gerçekçi oyun var ama çoğu da sıktığından kendisini çok oynatmıyor. RDR2'yi beğenmemin sebeplerinden en önde geleni de bu. Oyun gerçekçilik ile oyun arasındaki çizgiyi güzel korumuş. Tek tek mekaniklerim çoğunu ele alalım;
Oyun çıkmadan önce birkaç basın firması oyunun "At sürme mekaniklerinden" ibaret olduğunu söylemişti. Bu kanıya kesinlikle katılmıyorum. At sürme mekanikleri uzun ya da kısa olabilir ama eğlenceli. At sürerken hiçbir zaman sıkılmadım. Gerek at üstünde yaptığımız konuşmalar olsun, ve de zevkli sürüş mekanikleri.. Hiçbir zaman sıkılmadım.
RDR2'nin bir aksiyon oyunu olduğunu düşünürsek oyunumuzda bol bol silah ve yakın dövüş eşyası var. Yakın dövüş demişken Rockstar'ın neredeyse tüm oyunlarında minik bir sorun var. Yakın dövüş mekaniklerini çok güzel yapıyorlar ama oyunun içine maalesef yediremiyorlar (Final hariç). Keşke yakın dövüş bir tık daha fazla olsaydı.
Silahlara geçersek kullanımları Xbox Controller ile oynadım ve oldukça rahattı. LT tuşuna basar basmaz gövdeye nişan alıyorsunuz, nişanı azıcık yukarı kaldırdığınızda ise kafaya mermi atabiliyorsunuz. Çok rahat olduğunu söyleyebilirim.
Başka aklıma çok önemli bir mekanik gelmedi. Son olarak oyundaki birkaç karaktere göz atalım;

KARAKTERLER:

Arthur Morgan:
Van der Linde çetesinin en gözde üyelerinden biri. Arthur kişilik olarak kötü şeyler yapmış olabilir ama özünde iyi biri olmadığı değiştirmez. Çetede herkesi seven, herkese yardım eden biri.
Alıntıyı görüntüle

Dutch Van der Linde:
Çetemizin kurucularından, çetemiz babası diyebileceğimiz bir karakter. Her ne kadar, sonlara doğru değişse de, çeteye yararı olan kişilerden.
Alıntıyı görüntüle

John Marston:
İlk oyunumuzun ana karakteridir. İlk oyunda kendisini çok sevmişimdir fakat ikinci oyun da Arthur'un biraz gölgesi altında kalıyor. O yüzden bu oyunda pek mutlu edemedi. Yüzündeki yaraların sebebini spoiler olmasın diye söylemiyorum.
Alıntıyı görüntüle

Sadie Adler:
Çetemize sonradan katılan bir üye. Kendisi ne kadar güzel görünse de; inatçı, çetin ceviz bir kişiliğe sahiptir.
Alıntıyı görüntüle

Micah Bell:
İlk bakışta başı beladan kurtulmayan, geyik bir karakter olarak gözümüze çarpıyor Micah. Arthur ile onun başını beladan birkaç kez kurtarmışlığımız var. Her ne hikmetse sonlara doğru çete çok karışır ve Arthur'un yerine Micah yavaş yavaş doldurmaya başlar.
Alıntıyı görüntüle

Hosea, Molly, Suason, Pearson, Abigail, Pearson, Charles.. Hepinizi buraya sığdıramadım. Kusura bakmayın.

Evet efendim, bir incelemenin daha sonuna geldik. Şuan için RDR2 oyun sınırlarını zorlayan, kaliteli bir yapım. Tahminimce GTA VI çıkana kadar bu durum böyle olacak.
Yine bol resimli oldu. Uzun yazınca çok okuyacağınızı sanmadığımdan uzun süre böyle devam edecek.
Emek kokuyor. Ellerine sağlık

Sternog

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,973
İsim
Orçun Kaynar
ps4 te oynamıştım türkçesi olmadığı için öylesine oynuyodum ama hikayeyi anlamadığım için her şey kaçmıştı

Chico

80+ Silver
En İyi Cevap
7
ps4 te oynamıştım türkçesi olmadığı için öylesine oynuyodum ama hikayeyi anlamadığım için her şey kaçmıştı
Benim oynadığım zamanda da Türkçe yama yoktu ama hikayeyi yine de anlamıştım.

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada
Hayatımda oynadığım en harika oyundu(200 lira veremedim korsan oynadım ama korsan ile orjinal arasında fark yok.) oyun herşeyiyle harika yaz yaz bitmez.

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar, Overclock, Oyun
Instagram
@cicekselcukk
Oldukça detaylı ve yararlı, eline sağlık 👌🏽