Neler Yeni

RTX 4080+ Ryzen 7900x donma/kitlenme sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
doğukan derin
Öncelikle merhaba, geçen sene burdaki sıcak fırsatlar ve instagram storylerindeki indirimli ürünleri takip ederek bir sistem topladım. Daha öncesinde hep laptop kullandığım için masaüstü konusunda oldukça bilgisizim. Lisanslı Win11 kurdum ve bilgisayara crackli ya da kaçak hiçbir şey indirmedim. Genelde Steam üzerindeki ortalama oyunları oynuyorum dışardan bir şey kurmuyorum buna rağmen CS Go oynarken ya da 2 3 saatlik bir filmi izlerken pc aniden donuyor son çalan ses cızırtı halinde yankılanmaya başlıyor ve ekrandaki görüntü takılı kalıyor. Hiçbir tuş kombinasyonuna tepki vermiyor, pcyi kapatıp 1 2dk bekledikten sonra açarsam normal kullanmaya devam edebiliyorum. Dönem dönem birden fazla tarayıcı ile aynı anda 3 5 program kullanırken de aynı kitlenmeleri yaşıyorum. Sorunun ne olduğunu bilmiyorum ve civardaki bilgisiyarcılara kasamı emanet edebilecek kadar güvenmiyorum. Sorunu tespit etmem için önereceğiniz yöntemler nelerdir ?

Sistem Özelliklerim:
Anakart: ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI
İşlemci: AMD Ryzen 9 7900X 4.70GHz 12 Çekirdek 76MB Önbellek
Ekran Kartı: Gaınward Geforce Rtx 4080 Phantom Gs 16GB GDDR6X 256BIT
Ram: Kingston KF560C36BBEK2-32 FURY Beast DDR5 32GB (2x16GB) CL36 DIMM Masaüstü Oyun Bellek Kiti, 6000MT/s H?z, 2'li
SSD: Kingston FURY Renegade 1TB 7300-6000MB/s NVMe PCIe 4.0 m.2 Gen4 SSD
Soğutucu: Deep Cool Deepcool LT720 Rgb 360MM INTEL(1700P)-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu
PSU: XFX XTI 1000 Watts 80 Plus Titanium Easy rail Plus Power Supply
Sistem: Windows 11 Education
Monitor: Samsung Odyssey G5 32" Qhd 2k 1ms 144hz Freesync Hdr10 1000r Kavisli Va Gaming Monitör
Not: İlk defa konu açıyorum yanlış yerdeyse doğru başlığa taşımam için yardımcı olursanız sevinirim.

Şuana kadar önerilenlerden yaptıklarım:
_OCCT üzerinden Stable/Memory testinde herhangi bir hata almadım.
_Ram frekansını 4800 den 5200Mhz ye çıkardım durum tekrarlarsa kademeli olarak düşereceğim.
_BIOS'u en son surume guncelledim.
_DDU ile ekran karti driverini silip guncel surumu tekrar kurdum.
_Diskteki gecici dosyalar ve eski guncelleme dosyalari gibi seyleri de disk temizleme araci ile temizledim.
_Ram frekansı 5200Mhz'ye güncelledim bir süre sonra sorun tekrarladı, expo açtım sorun tekrarlayana kadar bu şekilde kullanacağım.
_Expo açtıktan 1 saat sonra sorun tekrarladı.
_Expo 1 profilinde frekansı 5600e düşürdüm kademe kademe 4000e kadar indirip sorun tekrarlarsa burayı güncelleyeceğim.

Buraya kadarki yaptıklarımla sorunu çözemedi, yapmam önerilen adımlar şu şekilde:
_Ramlerin yerini değiştirmek. (Bu seçenekte pc açılmadı ramleri tek takıp pc açıldığında 2.sini takmam gerekiyormuş.)
Sorun tekrarladıkça adımlarımı ve önerilenleri başka arkadaşlara yardımcı olması adına burada güncelliyor olacağım.Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:

kayra2504

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Kayra Çalışkan
Sesin cızırtı halinde yankılanması ve görüntünün takılı kalmasını zamanında ben de yaşadım fakat pek bilmeden ekran kartının overclock ayarlarını karıştırdığım için başıma gelmişti. Senin böyle bir ayar yapmadığından yola çıkıyorum ve bana sorarsan sorun ekran kartında dostum, garantiye göndermeni öneririm. 3 5 program kullanırken kitlenme sorunun ise çok yüksek ihtimalle SSD'den kaynaklıdır. Bilgisayara format atmayı denedin mi bilmiyorum fakat yazılımsal bir sorun yoksa dediğim parçalarında sorun vardır.
Yerinde olsam bilgisayara komple bir format atar ve DDU ile de ekran kartı sürücüsünü komple silip yeniden yüklerdim. Umarım çözüme yakın zamanda kavuşursun.

Byte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Burak B
Dostum OCCT ile ram stabilite testi yapar mısın?
Hata çıkarsa buradan bildir lütfen.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
doğukan derin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sesin cızırtı halinde yankılanması ve görüntünün takılı kalmasını zamanında ben de yaşadım fakat pek bilmeden ekran kartının overclock ayarlarını karıştırdığım için başıma gelmişti. Senin böyle bir ayar yapmadığından yola çıkıyorum ve bana sorarsan sorun ekran kartında dostum, garantiye göndermeni öneririm. 3 5 program kullanırken kitlenme sorunun ise çok yüksek ihtimalle SSD'den kaynaklıdır. Bilgisayara format atmayı denedin mi bilmiyorum fakat yazılımsal bir sorun yoksa dediğim parçalarında sorun vardır.
Yerinde olsam bilgisayara komple bir format atar ve DDU ile de ekran kartı sürücüsünü komple silip yeniden yüklerdim. Umarım çözüme yakın zamanda kavuşursun.
Islemci fazla isindigi icin eco mode olarak ayarlamistim bi ara ancak bu sorunlardan sonra normal fabrika ayarina dondum onun disinda bir oc ya da mudahelede bulunmadim. Malesef suan pcdeki verilerim cok fazla ve yedekleme imkanim olmadigi icin format atma sansim olmadi farkli amaclarla kullandigim 10 farkli kullanici oturumu var ve her oturumda ayri ayri guncelleme vs istiyor programlar (ekran karti driverlari da tabi) bu nedenle bir cakisma olma ihtimalinden supheleniyorum yazilimsal anlamda. Psu disinda her seyi sifir aldim ve ilk kurulum yaptigim haftadan beri bu kitlenme ve pcyi kapatmazsam mavi ekran sorunuyla karsilasiyorum. Sence farkli oturumlarda ayri ayri driver istemesinden kaynakli bir sorun olabilir mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benzer bir konuda disk taramayla alakali bir kod yazmislar onu denedim suan disk taramasini bekliyorum. Ayrica ramlerden kaynaklandigini belirten biri olmus. Ramlerin yerini degistir sorun cozuluyor demis, bunu denedigimde ise pc acilmadi dram isigi yandi. Ramleri ilk yerlerine takip denedim, suan aciliyor. Disk taramasi tamamlaninca dedigin testi yapacağım, tesekkurler ilgilendigin icin.

Son düzenleme:

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,327
İsim
Hakanbey
Ddr5 te 4 slot ram kullanıyorsun biostan ram frekansını 3600 MHz alıp test edermisin işlemcin quard ramlerde 3600-4000 MHz üzeri problem cikartmasiyla ünlü hatta işlemciyi AMD nin sitesinden kontrol edersen göreceksin quard ram desteği rezalet

Am5 soket işlemcilerin hepsinde quard ram yani 4 slot çok sorunlu ve kitlenme yapar

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
doğukan derin
Ddr5 te 4 slot ram kullanıyorsun biostan ram frekansını 3600 MHz alıp test edermisin işlemcin quard ramlerde 3600-4000 MHz üzeri problem cikartmasiyla ünlü hatta işlemciyi AMD nin sitesinden kontrol edersen göreceksin quard ram desteği rezalet

Am5 soket işlemcilerin hepsinde quard ram yani 4 slot çok sorunlu ve kitlenme yapar
4 Slot var 2 tane RAM kullaniyorum 16x2 seklinde bu dediginiz ayari kontrol edip geri donus sağlayacağım. Yillarca giris seviye cihazlar kullandiktan sonra ilk defa doya doya her seyi yapacak bir sistem dizeyim demistim amd tarafina soguk olsam da soket tipinden dolayi arkadaslarim cok israr etti bu modele, aldigimdan beri de derdi tasasi bitmiyor ne sikintili islemciymis arkadas, biktirdi gercekten.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,327
İsim
Hakanbey
Sadece 2 tane ram takılı ise A1 ve B1 e takın frekansı 5200 yapın sistem özellikleri yazdığınız yerde 2 li demisiniz 4 tane ram takılı anladim

4 Slot var 2 tane RAM kullaniyorum 16x2 seklinde bu dediginiz ayari kontrol edip geri donus sağlayacağım. Yillarca giris seviye cihazlar kullandiktan sonra ilk defa doya doya her seyi yapacak bir sistem dizeyim demistim amd tarafina soguk olsam da soket tipinden dolayi arkadaslarim cok israr etti bu modele, aldigimdan beri de derdi tasasi bitmiyor ne sikintili islemciymis arkadas, biktirdi gercekten.
Aslında AMD tarafı gercekten güçlü ama biraz profesyonel kullanıcılara hitap ediyor bazen ufak tefek ince ayar gerekiyor.

Mesela 12900k işlemcili sistem topladım ddr4 3600 MHz de kitleniyordu ara sıra 3000 çektim sorun çözüldü intelde ddr4 bu şekilde iken AMD ddr5 te aslında orta segment en temizi simdilik

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
doğukan derin
Sadece 2 tane ram takılı ise A1 ve B1 e takın frekansı 5200 yapın sistem özellikleri yazdığınız yerde 2 li demisiniz 4 tane ram takılı anladim

Aslında AMD tarafı gercekten güçlü ama biraz profesyonel kullanıcılara hitap ediyor bazen ufak tefek ince ayar gerekiyor.
4800 Mhzde calisiyormus suan. Anakartta 2 siyah 2 gri slot var siyahlara takinca calismiyor. Suan ramler 1er boslukla 2 gri slotta takili. Oncelikle biosdan 5200e mi ayarlayim yoksa 3600-4000 Mhzleri mi deneyim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
103
İsim
Ares Blackrosa
Tarayıcı ve Steam ayarlarından donanım hızlandırma/donanım ivmesi ayarlarını kapatıp kapatıp bir süre öyle kullanmayı deneyebilir misin?
Steam > Ayarlar > Arayüz kısmında bu ayarlar kapalı olsun.
1712800572242.png

Tarayıcı ayarlarında da Chrome kullanıyorsan eğer
Chrome > Ayarlar > Sistem kısmında bu ayar bu kapalı olsun.
1712800646261.png

Ayriyeten Discord kullanıyorsundur diye de varsayıyorum
Discord > Ayarlar > Gelişmiş kısmında bu ayar kapalı olsun.
1712800726813.png

Bir süre bu şekilde kullan, sıkıntı çıkmıyorsa bu ayarını kapattığın uygulamalardan birinden ayarı açarak kullanmaya devam et, ayarı aç bir süre kullan. Hangi uygulamanınkini açınca sıkıntı çıkıyorsa onu kapalı tut. Sorun bunlardan kaynaklıysa ekran kartından (yazılımsal) dolayı olan bir sorundur.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,327
İsim
Hakanbey
4800 Mhzde calisiyormus suan. Anakartta 2 siyah 2 gri slot var siyahlara takinca calismiyor. Suan ramler 1er boslukla 2 gri slotta takili. Oncelikle biosdan 5200e mi ayarlayim yoksa 3600-4000 Mhzleri mi deneyim.
4000 dene

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
doğukan derin
1712804001316.png
Ram Frekansını 4800 den 5200Mhzye çıkardım test sonucunda bir hata çıkmadı. Biraz kullanıp sorun tekrarlarsa frekansı kademeli olarak 3600e kadar düşüreceğim önerdiğiniz başka test var mı format dışında ?

Tarayıcı ve Steam ayarlarından donanım hızlandırma/donanım ivmesi ayarlarını kapatıp kapatıp bir süre öyle kullanmayı deneyebilir misin?
Steam > Ayarlar > Arayüz kısmında bu ayarlar kapalı olsun.
Alıntıyı görüntüle

Tarayıcı ayarlarında da Chrome kullanıyorsan eğer
Chrome > Ayarlar > Sistem kısmında bu ayar bu kapalı olsun.
Alıntıyı görüntüle

Ayriyeten Discord kullanıyorsundur diye de varsayıyorum
Discord > Ayarlar > Gelişmiş kısmında bu ayar kapalı olsun.
Alıntıyı görüntüle

Bir süre bu şekilde kullan, sıkıntı çıkmıyorsa bu ayarını kapattığın uygulamalardan birinden ayarı açarak kullanmaya devam et, ayarı aç bir süre kullan. Hangi uygulamanınkini açınca sıkıntı çıkıyorsa onu kapalı tut. Sorun bunlardan kaynaklıysa ekran kartından (yazılımsal) dolayı olan bir sorundur.
gpu hızlandırması ve donanım hızlandırması içeren tüm sistem ve uygulama ayarlarını kapattım. Sonuc değişmezse güncelleyeceğim.

Son düzenleme:

KanJi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Serdar özgümüş
dd5 sistemlerde genellikle atlanan bir nokta vardır desteklenen expo ramlerin anakart ile uyumudur kitlenme olayın ekran kartından veya işlemciden olduğunu dusunmuyorum genellikle sorun ram uyumsuzluğu veya çift kanallı bellek kullanımının yanlıs takılması veya 4 kanallı bellek kullanımının anakart desteği uyumsuzluğu olusudur . senden ricam ramların frekansını komple stok olarak bir sure kullanman aynı hata alman durumunda ramların anakart sitesinde uyumluluğunu kontrol etmen . eğerki uyumlu ise sorunun oluşabileceği diğer etken donanımsal değil ise yazılımsal olma olasılığıdır.Sistemi kurduktan sonra Driver booster veya Driver pack gibi yazılımları kullanmadan anakart sitesindeki destek bolumunden kendi driverlarını manuel olarak kurarak sistemi tekrar bastan kurman . aynı sorunlar tekrar devam edersede anakartı teknik servise gostermen olacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir sorunlarının çözülmesi dileği ile.....

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
doğukan derin
dd5 sistemlerde genellikle atlanan bir nokta vardır desteklenen expo ramlerin anakart ile uyumudur kitlenme olayın ekran kartından veya işlemciden olduğunu dusunmuyorum genellikle sorun ram uyumsuzluğu veya çift kanallı bellek kullanımının yanlıs takılması veya 4 kanallı bellek kullanımının anakart desteği uyumsuzluğu olusudur . senden ricam ramların frekansını komple stok olarak bir sure kullanman aynı hata alman durumunda ramların anakart sitesinde uyumluluğunu kontrol etmen . eğerki uyumlu ise sorunun oluşabileceği diğer etken donanımsal değil ise yazılımsal olma olasılığıdır.Sistemi kurduktan sonra Driver booster veya Driver pack gibi yazılımları kullanmadan anakart sitesindeki destek bolumunden kendi driverlarını manuel olarak kurarak sistemi tekrar bastan kurman . aynı sorunlar tekrar devam edersede anakartı teknik servise gostermen olacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir sorunlarının çözülmesi dileği ile.....
Expo ram ne oluyor bilmiyorum ancak ramleri amazondan 6000 mhz etiketi ile satin aldim. Herhangi bir mudahelesiz ramleri 4800MHz olarak goruyor pc ve aylardir bu sekilde kullanırken bu kitlenme sorunlarini yasadim. Driverlar icin genelde uretici sitenin onerdigi program veya dogrudan driver pack ne ise onu kurdum. Islemcinin destekledigi max frekans 5200 gorunuyor internette o yuzden suan 5200e aldim ve kademeli olarak dusurup sorunsuz araligi bulmayi denemeyi dusunuyordum. 4 slotta 2 ram kullaniyorum ve suanki takili pozisyonda ramlerin yerini degisitirince veya da diger 2 slota takinca pc acilmiyor. Elimdeki ramlerle pcnin acildigi tek kombinasyonda kullaniyorum. Son olarak ram ve anakartim uyumlu mu nasil anlarim bilmiyorum :/ buna nasil bakabilirim ?

Son düzenleme:
Top Bottom