Neler Yeni

RTX 4090 ve İ9 13900KF sistem 8 aydır çözemiyorum Oyunlarda anlık Donma Problemi

Urugen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Alper Ürügen
Arkadaşlar hepinize merhaba
Bilgisayar sistemimi aşağıya koyuyorum. Sistemi toplayalı yaklaşık 6-7 ay oldu. Aldığımdan beri olan bir problem oyunlarda anlık takılma problemi yaşıyorum. 0.5s-1s atasında değişen problemler. Çok araştırdım fakat sorunun ne olduğunu bulamadım. Warzone oyununda alığım uyarı Packet Burst uyarısı, Valorant oyununda bir uyarı oluşmuyor. Valorant istatistiklerinde anlık fps kaybı vb problemde ortaya çıkmıyor. Sorunun belki monitörden kaynaklandığını düşünüyorum ama yazılımsal olarak şikayetler çok var. Yorumlarınız için teşekkürler

Monitör: SAMSUNG G7 Oddyssey G7 28'' UHD 1ms 144Hz Freesync
- TUF GAMING Z690-PLUS
- INTEL CORE I9 13900KF
- ROG Strix GeForce RTX 4090 OC 24GB GDDR6X
-
Trident Z5 RGB DDR5-6000Mhz CL30-40-40-96 1.35V 32GB (16+16)
- SAMSUNG 1TB 990 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- HYDRO PTM PRO ATX3.0(PCIe5.0) 1200W 80+ Platinum
- CORSAIR 5000D TEMPERED GLASS WHITE MID TOWER

26.12.2023 tekrar yazıyorum.

Arkadaşlar yaklaşık 8 ay önce böyle bir sistem topladım. Bu sistemde oyun oynarken aynı zamanda yayın yapıyorum. Sistemde şu ana kadar anladığım şeyleri yazayım. Monitörü değiştirdim her hangi bir değişiklik olmadı. Prizi değiştirdim kaliteli akım korumalı priz aldım testlerini yaptım sorun çözülmedi. Bu zamana kadar fark ettiğim oyunlarda TAM EKRAN olarak oynadığımda oluşan bir problem Tam ekran pencereli olarak oynadığım zaman herhangi bir donma yada takılma gerçekleşmiyor TAM EKRAN olarak tekrar yaptığımda 10 saniyede bir yarım saniyelik takılmalar başlıyor bunun sebebi ne olabilir? Bilgilendirecek biri varmı?

Son düzenleme:

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
953
İsim
Baran Kut
Hocam hangi oyunlarda yaşadın ve driver,bios vs. güncel mi?

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
- TUF GAMING Z690-PLUS
- INTEL CORE I9 13900KF
- ROG Strix GeForce RTX 4090 OC 24GB GDDR6X
-
Trident Z5 RGB DDR5-6000Mhz CL30-40-40-96 1.35V 32GB (16+16)
- SAMSUNG 1TB 990 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- HYDRO PTM PRO ATX3.0(PCIe5.0) 1200W 80+ Platinum
- CORSAIR 5000D TEMPERED GLASS WHITE MID TOWER
Direkt görünen bir konfigürasyon problemi mevcut değil hiç sistem görüntülemesi yapıldı mı? MSI Afterburner ile vs.

Urugen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Alper Ürügen
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam hangi oyunlarda yaşadın ve driver,bios vs. güncel mi?
Driver ve BIOS güncellemesi yaptım 2side en güncel durumda. Oyunlarıda yazdım düzeltme ile
Mesaj otomatik birleştirildi:

Direkt görünen bir konfigürasyon problemi mevcut değil hiç sistem görüntülemesi yapıldı mı? MSI Afterburner ile vs.
Hayır yani arada sistemem baktım fakat yardımcı olursanız ne yapacağımla ilgili MSI Afterburner yüklerim

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Hayır yani arada sistemem baktım fakat yardımcı olursanız ne yapacağımla ilgili MSI Afterburner yüklerim
MSI Afterburner ile RivaTuner da iniyor o da lazım. Sonra izleme ayarlarından GPU sıcaklığı, CPU sıcaklığı, kullanım, güç tüketimi, limitler vs. OSD'de olması lazım.

Urugen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Alper Ürügen
MSI Afterburner ile RivaTuner da iniyor o da lazım. Sonra izleme ayarlarından GPU sıcaklığı, CPU sıcaklığı, kullanım, güç tüketimi, limitler vs. OSD'de olması lazım.
Tamam onu oyunu oynadığımda yapmam gerekiyor sanırım biraz sinirlenip kapadım yarın dediğinizi yapıcağım

Urugen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Alper Ürügen
Bu gün içerisinde sistemin görüntülenmesi sağlayacağım. Konu ile ilgili başka görüşü yada düşüncesi olan var mı, çözümü bilen?

Urugen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Alper Ürügen
Merhaba tekrardan. Bu şekilde bir test yaptım düşüşten anlayacağınız üzere orada oyundan çıktım. Oyunda bu arada pek fazla takılma göremedim ama driver booster indirip kurdum güncelledim. pek bir şey güncellemedi aslında ama bilemedim yinede pek anlamam değaerlerden. Aklıma şu geldi ben detay olarak vermedim ama Oyun oynarken twitch üzerinden yayın yapıyorum aynı zamanda bununla bir ilgisi olabilir mi?

Ekler

• SS1.png
    SS1.png
    156.8 KB · Hit: 91
  • SS2.png
    SS2.png
    199.9 KB · Hit: 94
  • SS3.png
    SS3.png
    111.5 KB · Hit: 100

invy

80+ Bronze
Merhaba tekrardan. Bu şekilde bir test yaptım düşüşten anlayacağınız üzere orada oyundan çıktım. Oyunda bu arada pek fazla takılma göremedim ama driver booster indirip kurdum güncelledim. pek bir şey güncellemedi aslında ama bilemedim yinede pek anlamam değaerlerden. Aklıma şu geldi ben detay olarak vermedim ama Oyun oynarken twitch üzerinden yayın yapıyorum aynı zamanda bununla bir ilgisi olabilir mi?
benim sistemim daha düşük ama bendede ortada hiç bir sorun yokken fps drop sorunları oluşuyor dediğiniz gibi 0.5 sn lik

Burak Aksoy

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
847
İsim
Burak
güncellemeleri driver booster ile kurmanız bence başlı başına bir hata driverleri marka modeline göre kendi sitelerinden indirip kurmanız gerekiyor sürücü kaynaklı hata olabilir.

Urugen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Alper Ürügen
güncellemeleri driver booster ile kurmanız bence başlı başına bir hata driverleri marka modeline göre kendi sitelerinden indirip kurmanız gerekiyor sürücü kaynaklı hata olabilir.
Zaten PC için kurulum yaparken dediğiniz gibi yapıp ekstradan windows 11 kendi güncelleştirmeleriyle bitirdim daha sonra bios ve nvidia gibi güncelleştirmeleride o şekilde yaptım yinede driver booster steam üzerinde ücratsiz olan program ile sadece eksik bir şeyin olup olmadığına bakmak için indirdim ve çok ilgili olamyan 8 adet Host controller tarzı güncellemeleri yaptı onun dışında pek bir durum oluşmadı

Bir yerde okudum bu sorunu yaşayan bir sürü insan var sanırım ve kimse sorunu tek sebepten açıklayamıyor. Birinin söylediği a101 den dandik marka akım korumalı priz almış onu değiştirince düzelmiş o sırada direk aklıma geldi bende akım korumalı priz almıştım Eminönünden uygun olsun diye markasını bilmediğim bunun ile ilgili olabilir mi?

Son düzenleme:

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,871
İsim
Hacı
BIOS update yapın.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Değerlerde bir sorun yok. Yayın NVENC'e mi ayarlı? Öyle ise bir sorun olmamalı.

Bir yerde okudum bu sorunu yaşayan bir sürü insan var sanırım ve kimse sorunu tek sebepten açıklayamıyor. Birinin söylediği a101 den dandik marka akım korumalı priz almış onu değiştirince düzelmiş o sırada direk aklıma geldi bende akım korumalı priz almıştım Eminönünden uygun olsun diye markasını bilmediğim bunun ile ilgili olabilir mi?
Elektriksel sorun yaşayan da çok. Kesinlikle iyi bir çoklayıcı/priz hatta evdeki başka bir prizde denenebilir.

AMD olsa sorunun nedeni belliydi ama intel kısmımda aşırı bilinir bir takılma problemi hatırlamıyorum.

Intel olarak tek laptop kullanıyorum. 13980HX var onda. Takılma hiç yaşamıyorum desem yalan olur ama çok dikkatimi çeken bir takılma olmadı. Bunlar ne kadar sık oluyor ortalama?

Bu reddit postunda faydalı birkaç bilgi paylaşılmış. GPU zamanlaması vs hakkında. Denenebilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
975,221
Üyeler
154,198
Son üye
JazRest
Top Bottom