Neler Yeni

Yardım Rx 5500xt sıcaklık

Laegon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mert Vural
Selamlar arkadaşlar msi rx 5500xt mech 8gb oc ekran kartını kullanıyorum ve witcher 3 tarzı oyunlar oynarken sıcaklığı 74 dereceyi görebiliyor bu bir sorun yaratır mı?
Bu arada bütün ayarları ultrada oynuyorum ve fpsde herhangi bir düşme söz konusu olmuyor.

mszeyrek

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,665
İsim
Muhammed said zeyrek
Selamlar arkadaşlar MSI rx 5500xt mech 8gb oc ekran kartını kullanıyorum ve witcher 3 tarzı oyunlar oynarken sıcaklığı 74 dereceyi görebiliyor bu bir sorun yaratır mı?
Bu arada bütün ayarları ultrada oynuyorum ve fpsde herhangi bir düşme söz konusu olmuyor.
Hayır zaten soğutması pek iyi olmayan bir model neyse ekran kartları 80i geçmedikçe sorun olmaz.

Laegon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mert Vural
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayır zaten soğutması pek iyi olmayan bir model neyse ekran kartları 80i geçmedikçe sorun olmaz.
Hangi modellerine göre soğutması iyi olmayan bir model acaba merak ettiğimden soruyorum ofansif algılamayın msi soğutma konusunda övüldüğü için tercih ettim bayada incelemelerini okudum ve izledim ilk defa sizden duyuyorum.
Yanıtınız için teşekkür ederim

Source

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
218
İsim
GÖKHAN ÖNSOY
Hangi modellerine göre soğutması iyi olmayan bir model acaba merak ettiğimden soruyorum ofansif algılamayın MSI soğutma konusunda övüldüğü için tercih ettim bayada incelemelerini okudum ve izledim ilk defa sizden duyuyorum.
Yanıtınız için teşekkür ederim
şimdi RX 5500 5600 5700 serisi yeni ekran kartları olarak şu modeller alınmamalı çünkü vr ram ve mosfetlerinde thermal pad ler ya yok yada ince bir tabaka halinde olduğu için sıcaklığı fan yardımıyla soğutma bloğuna ulaştıramadığından böyle sıcaklık değerleri yüksek olabiliyor. Yada kullanılan fanların yeteriz rpm de olduğundan dolayı yetersiz yaprak sayısı olduğundan dolayı kartı soğutamıyor.
Alınmamalı dediğim modeller
1-msi mech serisi
2-msi evoke serisi
3-Asus tuf 3
4-sapphire pulse
5-XFX DD ultra ve RAW2 (XFX de alınabilir diyenler de var ama ben alınmamalı diyorum)
6-Power color red dragon ( red devil lar alınabilir hatta custom bir sıvı soğutma kurma imkanınız varsa liquid devil çok iyi bir kart)

Peki hangileri alınabilir.
1-Asus rog strix
2-gigabyte gaming oc
3-aorus ( türkiyede satışı yok ama yurt dışı getirtilir ise bir şekilde şiddetle tavsiye ederim)
4-msi gaming x
5-sapphire nitro +
6-Power color liquid devil ( custom sıvı soğutma gerekli)

arkadaşlar nasıl düşünür bilmiyorum ama benim kanaatim ve tecrübe ettiğim denediğim kartlar bunlar.

DrWaterbender

80+ Bronze
Mech için normal bence keşke Sapphire nitro+ dan yana kullansaydınız tercihinizi ama bir sorun olmaz

Mevrick

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Beytullah
şimdi RX 5500 5600 5700 serisi yeni ekran kartları olarak şu modeller alınmamalı çünkü vr RAM ve mosfetlerinde thermal pad ler ya yok yada ince bir tabaka halinde olduğu için sıcaklığı fan yardımıyla soğutma bloğuna ulaştıramadığından böyle sıcaklık değerleri yüksek olabiliyor. Yada kullanılan fanların yeteriz rpm de olduğundan dolayı yetersiz yaprak sayısı olduğundan dolayı kartı soğutamıyor.
1-MSI mech serisi
2-MSI evoke serisi
3-Asus tuf 3
4-sapphire pulse
5-XFX DD ultra ve RAW2 (XFX de alınabilir diyenler de var ama ben alınmamalı diyorum)
6-Power color red dragon ( red devil lar alınabilir hatta custom bir sıvı soğutma kurma imkanınız varsa liquid devil çok iyi bir kart)

1-Asus rog strix
2-Gigabyte gaming oc
3-aorus ( türkiyede satışı yok ama yurt dışı getirtilir ise bir şekilde şiddetle tavsiye ederim)
4-MSI gaming x
5-sapphire nitro +

arkadaşlar nasıl düşünür bilmiyorum ama benim kanaatim ve tecrübe ettiğim denediğim kartlar bunlar.
Bende asus tuf 3 serisinden 5700 var bazı oyunlarda ciddi ısınma sorunları yaşıyabiliyorum

Source

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
218
İsim
GÖKHAN ÖNSOY
Bende Asus tuf 3 serisinden 5700 var bazı oyunlarda ciddi ısınma sorunları yaşıyabiliyorum
hocam kart ın garantisi bitince eğer elinizden gelirse becerikli iseniz soğutma bloğunu söküp üzerindeki thermal ped leri çıkartıp kaliteli thermal pad ler ve gpu macununu da yenilerseniz herhangi bir sıkıntı yaşamadan uzun müddet kullanırsınız.

Dahası  
Reaksiyon skoru
227
İsim
Arda Gençkurt
Instagram
ardapuerlupus
Steam
puerlupus
şimdi RX 5500 5600 5700 serisi yeni ekran kartları olarak şu modeller alınmamalı çünkü vr RAM ve mosfetlerinde thermal pad ler ya yok yada ince bir tabaka halinde olduğu için sıcaklığı fan yardımıyla soğutma bloğuna ulaştıramadığından böyle sıcaklık değerleri yüksek olabiliyor. Yada kullanılan fanların yeteriz rpm de olduğundan dolayı yetersiz yaprak sayısı olduğundan dolayı kartı soğutamıyor.
1-MSI mech serisi
2-MSI evoke serisi
3-Asus tuf 3
4-sapphire pulse

1-Asus rog strix
2-Gigabyte gaming oc
4-MSI gaming x
5-sapphire nitro +

Sapphire pulse niye o listedeki en iyilerinden

Beloste

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Fatih AKBULUT
Bence Sapphire pulse niye o (alınmamalı) listesinde ki? En iyilerindendir (sapphire pulse) demek istedi ben bunu anladım 👀

Köl Tigin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
743
İsim
Hakan Yöyen
1-MSI mech serisi
2-MSI evoke serisi
3-Asus tuf 3
4-sapphire pulse

1-Asus rog strix
2-Gigabyte gaming oc
4-MSI gaming x
5-sapphire nitro +

Yazdıklarınızın hiçbir mantığı yok. Termal ped o derecede bir fark sağlamaz. Fanlar da düşük devirde dönmeli, yoksa aşırı derecede ses yapar. Dediklerinizin hepsi yanlış. Soğutmaya etki eden tek şey soğutma bloğu. Bu modellerin soğutma bloğu daha ince, bu yüzden çok ısınıyor. Termal pedmiş falanmış filanmış hikaye.

DrWaterbender

80+ Bronze
Sapphire pulse için bir çok yerde ısınma problemlerinden bahsetmişlerdi ama genelde 580 570 için çıkarılan bir seriden kaynaklanıyor sorunda fanların %40 performansla çalışmasıydı ama 5500 ler için forumlarda böyle bir sorunla karşılaşan görmedim bütçeden dolayı geçen hafta tereddüt ederek 5500 xt 4 gb pulse aldım indirimde şuan gayet tatminkar bir performans veriyor ısınmasıda 70 in üzerine çıkmadı Witcher 3 GTA V de high ayarlarda denedim.

Source

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
218
İsim
GÖKHAN ÖNSOY
Yazdıklarınızın hiçbir mantığı yok. Termal ped o derecede bir fark sağlamaz. Fanlar da düşük devirde dönmeli, yoksa aşırı derecede ses yapar. Dediklerinizin hepsi yanlış. Soğutmaya etki eden tek şey soğutma bloğu. Bu modellerin soğutma bloğu daha ince, bu yüzden çok ısınıyor. Termal pedmiş falanmış filanmış hikaye.
Arkadaş bilmiyor sanırım anlatıyım ben
Thermal pad ler vr ram lerin üzerine gelirler heatsink ler oraya temas eder ve sıcak havayı heatsinke ordan da fan yardımıyla dışarıya atılır ısı. o yüzden thermal pad ler Ekran kartı için vazgeçilmez bir unsurdur ve çok önemlidir. Anlattığım modelleri araştırırsanız bazı sitelerde özellikle reddit gibi yabancı sitelerde heatsink in açılıp thermal pad lerin durumu ve birkaç test etmişler ve yetersiz olduğu kanaatini vermişler.

Fan Rpm hızının ve fan yaprak sayısının yetersiz olduğunu da eklemişler senin söylediğin gibi fanlar düşük hızda çalışmalı ses yapar diye bir olay yok fanın kaliteli ise ses de yapmaz rpm i de yüksek olur fanın yaprakları da kaliteli olursa güzel bir şekilde heatsink e hava geçişi sağlar. Örneğin MSİ gaming X trio yu örnek verelim fanların rpm değerleri oldukça yüksek ve fan yaprak sayısı ve dizaynı muazzam ve yüksek devirde de düşük devirde de senin dediğin gibi bir ses yok.

heatsink ince ısı boruları yetersiz orası da doğru ama ana etkenler bunlar.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
921,976
Üyeler
143,063
Son üye
heavenlyy
Top Bottom