Neler Yeni

RX 570 Sıcaklık Problemi

ysfsrn56

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yusuf Süren
Merhabalar, ASUS ROG STRIX 4 GB RX570 kullanıyorum. Fan kanatlarından bir tanesi kırıldığı için AliExpress'ten bir adet fan sipariş ettim ve bugün kartın içini açıp kırık fanı çıkartıp yenisini taktım. İçini açmışken termal macun da sürdüm. Kendi macunu kurumuştu ciddi derecede. Macunu sürdüm kartı kapattım fanı denemek için stress testi yaptım. Önceden maksimum 71-72 dereceyi gören kart stress testi başladığı anda 1.dakikanın sonunda 80 dereceleri gördü. Eski fanı tekrar taktım denedim bir şey fark etmedi. Problem nerede sizce? Termal macunda problem var dicem ama macun tamamen kurumuştu. Montajında mı bir problem yaptım bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: Boşta 25-35 derece arası ama oyunlarda ve stresste sıcaklık feci artıyor. Stress testinde 1.dakikanın içerisinde 80-85 derecelere çıkarken kapattığım anın saniyesinde 50 dereceye geriliyor ve yavaşca tekrar 35 dereceye iniyor uzun süre boşta çalışınca da 38-40 maksimumu görüyor.

Not: Aynı macunu işlemcide kullanıyorum Ryzen 5 1600 Af stok işlemci boşta 50 dereceyi görüyor bazen.

Forumdaki ilk konum umarım yardımcı olursunuz çok teşekkürler.

CoNKeR

80+ Bronze
Ekran kartlarında termal macunun hem kalitesi hem de üzerine yayılması çok önemlidir.
İlk olarak, termal macun ya Arctic MX-4 ya da Cooler Master Mastergel pro al.
Termal macunu ise, bu iki markanın da içinden çıkan plastik spatula ile gpu üzerine iyice yaydır, heryeri kaplamış olduğundan emin ol. (Alttaki video)
Aynı ekran kartını ben de kullanıyorum henüz macun yenilemedim, daha garantisi devam ediyor. Denemiş olsaydım, daha net bir şey söyleyebilirdim.
Aynı işlemci bende boşta, 40-42 dereceleri geçmiyor. Bence sen dediğim gibi bu iki macundan birini alıp hem CPU, hem GPU üzerine tekrar uygula.

ysfsrn56

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yusuf Süren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ekran kartlarında termal macunun hem kalitesi hem de üzerine yayılması çok önemlidir.
İlk olarak, termal macun ya Arctic MX-4 ya da Cooler Master Mastergel pro al.
Termal macunu ise, bu iki markanın da içinden çıkan plastik spatula ile gpu üzerine iyice yaydır, heryeri kaplamış olduğundan emin ol. (Alttaki video)
Aynı ekran kartını ben de kullanıyorum henüz macun yenilemedim, daha garantisi devam ediyor. Denemiş olsaydım, daha net bir şey söyleyebilirdim.
Aynı işlemci bende boşta, 40-42 dereceleri geçmiyor. Bence sen dediğim gibi bu iki macundan birini alıp hem CPU, hem GPU üzerine tekrar uygula.

Bahsettiğiniz mx4 ile aynı fiyata sahip başka bir macun aldım önceden aldığım için şuanda değiştiremiyorum isterseniz linkini bırakıyım tam aynı kalite mi bilmiyorum tabi bir bakıp yorum yaparsanız çok sevinirim.

CoNKeR

80+ Bronze
hip başka bir macun aldım önceden aldığım için şuanda değiştiremiyorum isterseniz linkini bırakıyım tam aynı kalite mi bilmiyorum tabi bir bakıp yorum yaparsanız çok sevinirim.
Aslında fiyatına göre iyi bir macun attığın. MX-4, 8,5W/mK değere sahip, daha iyi ama atmış olduğun macun da fena değil. O zaman uygulamada bir problem var diye düşünüyorum. Atmış olduğum videodaki gibi tekrar uygula bence.

Screenshot_2021.jpg

ysfsrn56

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yusuf Süren
t
Aslında fiyatına göre iyi bir macun attığın. MX-4, 8,5W/mK değere sahip, daha iyi ama atmış olduğun macun da fena değil. O zaman uygulamada bir problem var diye düşünüyorum. Atmış olduğum videodaki gibi tekrar uygula bence.

Alıntıyı görüntüle
tamamdır yoldaki macunum gelsin deniyip sizi bilgilendiririm. Çok teşekkür ederim.

ysfsrn56

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yusuf Süren

Alıntıyı görüntüle
Dostum merhaba termal macun geldi demin açtım kartı ince bir tabaka şeklinde sürdüm kapattım furmarkta 5 dakika sonunda 79 dereceyi gördü normal mi sence ?

CoNKeR

80+ Bronze
Ben hiçbir ekran kartına furmark testini önermiyorum, ve bu testi baz almamalarını söylüyorum. Ama OCCT testi yapabilirsiniz, çok farklı değiller, ama yine de bizim bu ekran kartı için çok problem değil 79 derece. Oyunlardaki değerleri baz alıyorum ben. Oynadığın oyunlar varsa, o değerleri paylaş daha net bişey söyleyebiliriz (Ekran kartı fanları ya otoda olsun ya da %60'ı geçmesin)

Top Bottom