Neler Yeni

Çözüldü✓ RX 5700 Assassin's Creed Odyssey Düşük GPU kullanımı/ Düşük fps sorunu

kawaii

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Eren
Merhabalar,

Çözüm olarak single channel ram tek çözüm gibi görünüyor. Herkese yorumları ve yardımları için teşekkür ederim.

Kısaca açıklayacak olursam Assassin's Creed Odysseyde ayar farketmeksizin düşük gpu kullanımı ve düşük fps sorunu yaşıyorum. İnsanların ve evlerin kalabalık olduğu şehirlerde gpu kullanımım resimdeki gibi düşüyor. Yüzümü duvara döndüğümde de artıyor.

Not: İşlemciyi 3.5ghzde kullanma sebebim stok soğutucu kullanıyor olmam. Eğer 4.2ghze çıkartırsam işlemci bir süre sonra 90 95 dereceleri görebiliyor.
Not 2: İnternetten yaptığım bir iki araştırma sonucunda single channel ramin bu soruna sebep olabileceğini öğrendim ne derece doğrudur bilmem.

-------
Asus TUF Gaming X3 Radeon RX 5700 8GB Evo OC GPU
Amd Ryzen 5 3600 CPU
Asus Prime B450m-k Motherboard
GSKILL 16GB (1x16GB) RipjawsV Red DDR4 3000MHz CL16 1.35V Single Channel RAM
-------
Daha fazla bilgi edinmek adına herhangi bir şey gerekiyorsa söylemeniz yeterli, konuyu yakından takip edip istenen bilgileri sağlayacağım. Şimdiden vaktini ayırıp mesaj atan herkese teşekkür ederim iyi forumlar.

Düşük Fps ekran görüntüsü
Düşük fps-min.png

Yüksek Fps ekran görüntüsü
Yüksek fps-min.png

Oyun Ayarlarım
Ayarlar-min.png

Grafik ayarları 1-min.png

Grafik ayarları 2-min.png

Son düzenleme:

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Tek kanal ramin etkisi büyük, ayrıca işlemcinin de hızı düşük. Muhtemelen bu şartlar düzelince sorun da çözülecektir.
Size tavsiyem işlemci için otomatik değil de elle voltajı ayarlayıp çıkabildiğiniz yere kadar çıkmanız.

KeReM 1963

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,726
İsim
Kerem ORUÇ
İlgilendiği Kategoriler
Yurtdışı Alışverişi
Instagram
oruckereem
Steam
Kerem1963
Discord
Kerem1963 #8121
Tek kanal Ramden dolayı yapıyor ayrıca D.O.C.P yi Profile1 yapmadıysanız onunda etkisi vardır.

Odysseyin optizimasyonuda çok iyi değil. İmzamdaki sistemle ara sıra darboğaz olarak oynuyordum

kawaii

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Eren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tek kanal ramin etkisi büyük, ayrıca işlemcinin de hızı düşük. Muhtemelen bu şartlar düzelince sorun da çözülecektir.
Size tavsiyem işlemci için otomatik değil de elle voltajı ayarlayıp çıkabildiğiniz yere kadar çıkmanız.
Evet araştırmalarım sonucunda tek kanal ramin etkisinin dediğiniz gibi büyük olduğunu öğrendim, işlemci hızını ve voltajını da daha önce hiç yapmadığım için cesaret edemedim. Yanlış yaptığımda bir zararı dokunmazsa yapmayı düşünüyorum.
Ek olarak da işlemciyi boost hızıyla kullanarak da oynamayı denedim fps bakımından neredeyse hiçbir etkisi olmadı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim de aklıma ilk olarak RAM geldi.
Bu arada SSD ve ya HDD marka model nedir ?
Alakası yok demeyin sebebini anlatacağım.
Oyun, ubisoft ve windows Toshiba nvme m2 ssd ye kurulu.

Tek kanal Ramden dolayı yapıyor ayrıca D.O.C.P yi Profile1 yapmadıysanız onunda etkisi vardır.

Odysseyin optizimasyonuda çok iyi değil. İmzamdaki sistemle ara sıra darboğaz olarak oynuyordum
Evet maalesef odysseyin optimizasyonu da iyi değil bunun da etkisi var. DOCP sanırsam Profile1 de.

Şuan 3 yorumu da göze alarak konuşmak gerekirse tek etkili çözüm ya dual channel 32 gb'a yükseltmek ya da elimdeki mevcut rami satıp 2x8 yapmak gibi görünüyor. Yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkürler.

Qzer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
816
İsim
Ekrem
O rami sat 2 slot ram tak. YENİ CPU SOGUTUCU AL

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Evet araştırmalarım sonucunda tek kanal ramin etkisinin dediğiniz gibi büyük olduğunu öğrendim, işlemci hızını ve voltajını da daha önce hiç yapmadığım için cesaret edemedim. Yanlış yaptığımda bir zararı dokunmazsa yapmayı düşünüyorum.
Ek olarak da işlemciyi boost hızıyla kullanarak da oynamayı denedim fps bakımından neredeyse hiçbir etkisi olmadı.

Oyun, ubisoft ve windows Toshiba nvme m2 ssd ye kurulu.

Evet maalesef odysseyin optimizasyonu da iyi değil bunun da etkisi var. DOCP sanırsam Profile1 de.

Şuan 3 yorumu da göze alarak konuşmak gerekirse tek etkili çözüm ya dual channel 32 gb'a yükseltmek ya da elimdeki mevcut rami satıp 2x8 yapmak gibi görünüyor. Yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkürler.
1.6 1.7 gibi voltajlar vermedikçe kolay kolay bir şey olmaz zaten.
Ctr ile silikona bakıp dediği silikonu söylerseniz size değer de önerebilirim.

kawaii

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Eren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
1.6 1.7 gibi voltajlar vermedikçe kolay kolay bir şey olmaz zaten.
Ctr ile silikona bakıp dediği silikonu söylerseniz size değer de önerebilirim.
Şuanda ctr'ı indiriyorum testi yapıp sonuçlarını söyleyeceğim.

@Leade Diagnostic testine başlıyorum fakat maksimum cpu sıcaklığına geldiği için cinebench kendiliğinden kapanıyor. Sıcaklık limitini arttırmak istiyorum ama en fazla 90 yapabiliyorum sanırsam.

Son düzenleme:

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Şuanda ctr'ı indiriyorum testi yapıp sonuçlarını söyleyeceğim.

@Leade Diagnostic testine başlıyorum fakat maksimum cpu sıcaklığına geldiği için cinebench kendiliğinden kapanıyor. Sıcaklık limitini arttırmak istiyorum ama en fazla 90 yapabiliyorum sanırsam.
Anladım, o halde değer deneyelim direk.

4ghz 1.2v dener misiniz?
Bu arada cpb de kapalı olsun.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
946,159
Üyeler
148,989
Son üye
perseuzzrs