Neler Yeni

RX 6800 ve R5 5600X Takılma Olayı Olumsuz Sonuçlandı!(Pazartesi Olayı)

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,719
İsim
Hacı
Sorun halen devam mı ediyor?
Devam ediyorsa 12400F i dene bir de :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
Monitöründe Freesync premium olmadığı için 60FPS üstüne Monitör ile senkronizasyon sağlanamıyor anlık lag'dan dolayı yetişmek için drop giriyor olabilir, Freesync kapatıp dene istersen.
Eski bilgisayarlarda videonun akmayıp sonra bir anda hızlı bir şekilde akması şeklinde düşünebilirsin.
165 hz premium var açık freesync kapalı ikende sorun aynı.Her zaman drop girmiyor bu arada arada giriyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ben olsam her şeyi satar 0 sistem alırdım ne çok uğraşmışsın
İnan son bir şey yapacağım 5000 tl'lik anakart alıp deneyeceğim oda olmazssa satış.

Sorun halen devam mı ediyor?
Devam ediyorsa 12400F i dene bir de :)
Bugün ryzen 5600 sıfır bir işlemci denedik mevzu aynı.Bu başka bilgisayarcı sıfır işlemci aldığım mağaza.Anakarta yönel b550 serisine.

Anakart yetersiz diye bir şey yok, dibine kadar overclock yapmıyorsan teorik olarak a320 anakarta 5800x3d bile takarsın. PCIe versiyonu da en son etkili değildi diye hatırlıyorum. Benim önceki sistemimde de b450 vardı 5700xt sorunsuz çalışıyordu.

Biosunu güncelle, güncelse bile tekrar üstüne yaz.
Ramleri memtest ile test et. Sorun çıkarsa overclocksuz tekrar test et. Yine sorun varsa birinden birini sök tekrar dene, farklı yuvaları da dene.
Eğer yakınınızda herhangi bir fazladan am4 ryzen işlemci varsa en son işlemciyi değiştirip test edin.
Her şeyden önce sıcaklıkları kontrol edin ancak sadece işlemci değil, hwinfo kullanabilirsin. Kasanın kapağı açık şekilde ayrıca test edebilirsin, kasanın havalandırması kötü olabilir. Biostan fan ince ayarlarını yap, işlemci 70 derece olunca %100 çalışsın, 60 ta %50, 65 te %75 yapabilirsin. 60 altı kafana göre, çok yapma kafanı ütülemesin.
İnan hepsi denendi.Sorun ya anakart ya da bilmiyorum artık.

Hocam sizin takılmanızım 3 sebebi olabilir.
1 si ve en yüksek ihtimal PSU EN AZ 750 W olmalı.
2. Si harddiskiniz sıkıntılı olabilir kaldı ki m2 ssd kullanıyorsunuz pek sanmıyorum.
3. Sü ramleriniz 3600 den 3200 e geçmişssiniz ondada problem vardı dedğniz. O yüzden ben yine söylüyorum. 750 W psu taktığınızda problem olmayacaktır. Anakart falan değil konu... Son çare de EKRAN KARTtınız bozuk yada mining li falan ise ısı değerleri yükseliyor olabilir. İzmirde olsanız yardımcı olmaya çalışırdım
İlk baştaki 1050w power vardı sorun ondan değil ki.Değiştirdik poweri ve ekran kartı miningli herhalde ama ısı hiç 80 i görmedi bile.Sağolun yinede,ve ekran kartıda değiştirildi denendi fayda etmedi arada droplar ya da kasmalar yapıyor.

TPM kekemelik yaptırıyordu ama bios güncellemesi ile markalar büyük ölçüde çözmüştü. Yinede TPM açınca bir kasma hissi oluyor ve kapatınca düzeliyor. TPM kapatıp denermisin?
Nerden yapılıyor hocam o onu hiç denememiştim.

TPM kekemelik yaptırıyordu ama bios güncellemesi ile markalar büyük ölçüde çözmüştü. Yinede TPM açınca bir kasma hissi oluyor ve kapatınca düzeliyor. TPM kapatıp denermisin?
Maalesef denedim işe yaramadı.

Son düzenleme:

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,719
İsim
Hacı
165 hz premium var açık freesync kapalı ikende sorun aynı.Her zaman drop girmiyor bu arada arada giriyor.

İnan son bir şey yapacağım 5000 TL'lik anakart alıp deneyeceğim oda olmazssa satış.

Bugün ryzen 5600 sıfır bir işlemci denedik mevzu aynı.Bu başka bilgisayarcı sıfır işlemci aldığım mağaza.Anakarta yönel b550 serisine.

İnan hepsi denendi.Sorun ya anakart ya da bilmiyorum artık.

İlk baştaki 1050w power vardı sorun ondan değil ki.Değiştirdik poweri ve ekran kartı miningli herhalde ama ısı hiç 80 i görmedi bile.Sağolun yinede,ve ekran kartıda değiştirildi denendi fayda etmedi arada droplar ya da kasmalar yapıyor.

Nerden yapılıyor hocam o onu hiç denememiştim.

Maalesef denedim işe yaramadı.
Daha intel denemedin :D Bir de intel dene.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,719
İsim
Hacı
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ercan Yuztemur
Hocam anakartın üstünde ki pili çıkart tak bios bir sıfırlansın. Bütün site seferber oldu senin pc için :)

VisnaSuyu

80+
Aynı sorunu yaşıyorum. r5 5600g işlemcim rx6700xt ekran kartım var. 2k çekiyorum gene drop 4k çekiyorum gene drop 1080p gene drop. TPM KAPADIM 0 DAN SİSTEMİ KURDUM YOK ARKADAŞ İŞİN İÇİNDEN ÇIKILMIYOR AMD ALMAYIN ALDIRMAYIN

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
Hocam anakartın üstünde ki pili çıkart tak bios bir sıfırlansın. Bütün site seferber oldu senin pc için :)
Kral inan biosla alakası yok.Sağolun var olun ama sistemi satılığa çıkardım soğudum,kasma donma bana direkt droplanmış kaçış yok :)

Aynı sorunu yaşıyorum. r5 5600g işlemcim rx6700xt ekran kartım var. 2k çekiyorum gene drop 4k çekiyorum gene drop 1080p gene drop. TPM KAPADIM 0 DAN SİSTEMİ KURDUM YOK ARKADAŞ İŞİN İÇİNDEN ÇIKILMIYOR AMD ALMAYIN ALDIRMAYIN
Bende bugün full bugün onla uğraştım TPM kapatmak için çoğunluk öyle sorundan kurtulmuş.Ben TPM kapatıyorum f10 yapıyorum yine biosa giriyorum kendi kendine aktif oluyor TPM bir kapatabilsem şu TPM'i deneyeceğimde.Anakart neydi bu arada

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
İbrahim
Sistemde değişmeyen, denemediğin parça kalmamış gibi. Son olarak ssd veya hdd de bir sorun olabilir. Varsa elinde veya çevrende sorunsuz olduğundan emin olduğun bir disk tek başına takıp temiz kurulum yaparak test edebilir misin. Bir tek diski kontrol etmemişsin sanırım

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
524
İsim
Murat Cemal
amd bundan 1,5 yıl önce dx 11 ve dx9 optimizasyonu yayınladı. evet eski anakartlar ve ram ya da pce 3.0 olan işlemcilerde stutter ya da micro stutter görülsede yabancılardan üst düzey bir r7 7800x3d işlemcili bir arkadaşta sorunu yaşamıştı demekki sorun yazılımsal. o günden beridir insanlar stutter, microstuterden şikayetçi. bu konuda riske girebilirsen üstteki rehberleri inceleyeceksin. en kötü senaryo ddu ile sürücüleri silip tekrar kurarsın ama sorumluluk kabul etmem

direk modlanmış sürücüde kullanabilirsin.

burada sürümler var modlu sürücüyü bir dene

bu arada shader önbelleği temizlendiğinden ilk 5 dakikada takılma olmasını normal karşılamalısın. videoyu türkçe altayızı bir şekilde sonuna kadar izlemenide tavsiye ederim(iyi bir ingilizcen yoksa tabii)

Son düzenleme:

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
524
İsim
Murat Cemal
ekleme: kendim şahsen rx 6600 sistemimde özellikle m2 ssd'deki car mechanic simülatör oyununda (drop,kasma,kekeleme) ,stuttering ve microstuttering yaşıyordum. bu modlu driver'i indirdim ve oyunun benchmark testini yaptım. ilk testte bir fark olmadı LAKİN 2. KEZ TEST ETTİĞİMDE HİÇBİR SORUN YAŞAMADIM VE PERFORMANS ARTIŞI ELDE ETTİM. MODLU SÜRÜCÜYÜ KURMANI TAVSİYE EDERİM.

Godric1461

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
623
İsim
Godric
İlk topladığım pc de bu lanet sorunu yaşamaıştım.Sistem 1600af, tuf b450 plus ve rx 580 üzerine kuruluydu.Özellikle cs go oynarken fps anlık düşüp yükseliyordu ve ani takılmalar oluyordu.Sonunda pes edip o dönem 10400f'e geçmiştim.

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,230
İsim
Sinan Aba
Arkadaşlar öncelikle merhaba herkese;
Adama ilk ultra düzey 22.000'lik anakartta denedim 5-10 dakika denedim takılma olmadı gibi.Herhalde ya şansıma o an takılma olmadı ya da bilmiyorum.Her neyse

PRIME B450M-K II 2.el taktı diğerini ona verdim(B450M-A PRO MAX eski anakart)​

sonra denedik yine takıldığını gördüm ve adama söyledim bir şeyler söyledi kardeşim kasanı vs istiyorsan eski takayım dedim.Sonra oda bir sustum sinirli hareket yapıp mevzu çıkartmadım.Sonra RAM muhabbeti açtı benim eski ramler 3600mhz garantili idi dedim bunlar şimdilik sende kalsın sorunlu ramler onda bu arada 3600 mhz olan ram 3600 mhz'ye alınca 5-10 dakika sonra oyundan atar,3533mhz almak zorundasın.Her neyse bugün dedim bana temiz ramlerini ver 3200 mhz'lik ramdende şüphelendik test ettim.Ve şuan yine takılma yaşadım ben pes ettim artık.RX 5700XT adama 1-2 liraya geldi sorun yok verdiği parçalar için değilde sadece emeği için helali hoş olsun.Ne kadar ufak bir sürtüşmede yaşasakda adamla işçiliğine ses edemeyiz.Ama ben hala bu yeni takılan PRIME B450M-K II anakartın 5600x'i beslemediğini tahmin ediyorum.Çünkü araştırdım ikiside birbirine yakın ve ilk segmentler bence b550 serisi anakartlarda aralarda drop takılma hissi yaşatmayacaktır diye umuyorum.Bu konuda maalesef olumsuz sonuçlandı bana yardım eden etmeyen arkadaşlara teşekkür ediyorum...
Merhaba arkadaşlar, morepowertool, ulps'ı devre dışı bırakma, adrenalin ayarlarını değiştirme ve adrenalin/yonga seti sürücüsünü yeniden yükleme/kaldırma gibi her şeyi denedim ve hiçbir şey işe yaramadı, ama sonunda sorunu buldum! Msi b550 gaming plus anakartımın bios ayarlarından F7'ye basın veya üstteki gelişmişe tıklayın ve hız aşırtma\gelişmiş işlemci yapılandırması\amd cbs'ye gidin ve global c-state kontrolünü devre dışı bırakın , bu saçmalık benim için çok fazla soruna neden oldu fps'deki düşüşler, takılmalar, gecikmeler vb. gibi, ayrıca cihaz yöneticisi\sistem cihazları\yüksek hassasiyetli olay zamanlayıcısı\ sağ tıklama\cihazı devre dışı bırak seçeneğine de gidebilirsiniz. Ve adrenalin ayarlarından minimum frekans (Mhz) saatinizi maksimum frekans (Mhz) saatinizden 100 daha düşük çalıştırabilirsiniz .

İnternette böyle bir şey buldum dene istersen

ingilizce olarak
Hello guys, I tried everything like from morepowertool, disable ulps, changing adrenalin settings and reinstall/deinstall adrenalin/chipset driver and so many other things and nothing helped, but finally I found the problem! It was in the bios settings of my msi b550 gaming plus motherboard, press F7 or click on advanced in the top and go into overclocking\advanced cpu configuration\amd cbs and disable global c-state control, this crap caused so many problems for me like dips in fps stutters lags and so on, also you can go into device manager\system devices\high precision event timer\ right click\disable device. And you can run your minimum frequenz (Mhz) clock 100 lower than your max frequenz (Mhz) clock in the adrenalin settings.

Top Bottom