Neler Yeni

RX 6800 ve R5 5600X Takılma Olayı Olumsuz Sonuçlandı!(Pazartesi Olayı)

Dahası  
Reaksiyon skoru
184
İsim
crazy
konuyu anlamadım derli toplu şekilde sorunu anlatabilirseniz daha iyi olur (odaklanılan nokta anakartın cpu yu besleyememesi, ramın mhz si fakat bunlar son bakılacak noktalar)
1- parçalara göre yorum yapmak gerekirse, olayın en temeli 6800 gibi bi kartı pcie 3.0 olarak b450 ile 1080p de kullanmaya çalışmak zaten stutter sebebi, çok pahalı anakarta gerek yok, orta şeker mosfet soğutmalı herhangi bir b550 alınabilir, pcie 4.0 geçmek olayı çözer diye düşünüyorum,
2- 6800 1080p için kalın bir kart, darboğaz yapıp fps düşürür, yani o kartın hakkı 2k çözünürlük
3- psu değişti demişsiniz, ama model söylememişsiniz, watt her ne kadar yüksek olsa da markasız psu lar amd nin istediği voltajı sağlıklı - stabil şekilde veremeyebilir, fsp gibi sağlam üreticileri tercih etmek gerekli

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
Merhaba arkadaşlar, morepowertool, ulps'ı devre dışı bırakma, adrenalin ayarlarını değiştirme ve adrenalin/yonga seti sürücüsünü yeniden yükleme/kaldırma gibi her şeyi denedim ve hiçbir şey işe yaramadı, ama sonunda sorunu buldum! Msi b550 gaming plus anakartımın bios ayarlarından F7'ye basın veya üstteki gelişmişe tıklayın ve hız aşırtma\gelişmiş işlemci yapılandırması\amd cbs'ye gidin ve global c-state kontrolünü devre dışı bırakın , bu saçmalık benim için çok fazla soruna neden oldu fps'deki düşüşler, takılmalar, gecikmeler vb. gibi, ayrıca cihaz yöneticisi\sistem cihazları\yüksek hassasiyetli olay zamanlayıcısı\ sağ tıklama\cihazı devre dışı bırak seçeneğine de gidebilirsiniz. Ve adrenalin ayarlarından minimum frekans (Mhz) saatinizi maksimum frekans (Mhz) saatinizden 100 daha düşük çalıştırabilirsiniz .

İnternette böyle bir şey buldum dene istersen

ingilizce olarak
Hello guys, I tried everything like from morepowertool, disable ulps, changing adrenalin settings and reinstall/deinstall adrenalin/chipset driver and so many other things and nothing helped, but finally I found the problem! It was in the bios settings of my msi b550 gaming plus motherboard, press F7 or click on advanced in the top and go into overclocking\advanced cpu configuration\amd cbs and disable global c-state control, this crap caused so many problems for me like dips in fps stutters lags and so on, also you can go into device manager\system devices\high precision event timer\ right click\disable device. And you can run your minimum frequenz (Mhz) clock 100 lower than your max frequenz (Mhz) clock in the adrenalin settings.
Tamam hocam deneyip bilgilendireceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

konuyu anlamadım derli toplu şekilde sorunu anlatabilirseniz daha iyi olur (odaklanılan nokta anakartın cpu yu besleyememesi, ramın mhz si fakat bunlar son bakılacak noktalar)
1- parçalara göre yorum yapmak gerekirse, olayın en temeli 6800 gibi bi kartı pcie 3.0 olarak b450 ile 1080p de kullanmaya çalışmak zaten stutter sebebi, çok pahalı anakarta gerek yok, orta şeker mosfet soğutmalı herhangi bir b550 alınabilir, pcie 4.0 geçmek olayı çözer diye düşünüyorum,
2- 6800 1080p için kalın bir kart, darboğaz yapıp fps düşürür, yani o kartın hakkı 2k çözünürlük
3- psu değişti demişsiniz, ama model söylememişsiniz, watt her ne kadar yüksek olsa da markasız psu lar amd nin istediği voltajı sağlıklı - stabil şekilde veremeyebilir, fsp gibi sağlam üreticileri tercih etmek gerekli
Cooler Master 600 watt 80 plus 3500tl civarında sıfırı.Bende anakartın besleyememesi diye düşünüyorum.Bir pc'ci diyor ki onla alakası yok biz onla kaç tane sistem topluypruz diyor başkası onu beslemez ilk segment diyor b550 serisi ile devam edin diyor.Bütçe toparlayıp anakart almam daha mantıklı.

Sistemde değişmeyen, denemediğin parça kalmamış gibi. Son olarak ssd veya hdd de bir sorun olabilir. Varsa elinde veya çevrende sorunsuz olduğundan emin olduğun bir disk tek başına takıp temiz kurulum yaparak test edebilir misin. Bir tek diski kontrol etmemişsin sanırım
Onuda yaptım dayıcığım olur mu ssd yeni denedik çöp oda işe yaramıyor bence sağlam bir anaakart

ekleme: kendim şahsen rx 6600 sistemimde özellikle m2 ssd'deki car mechanic simülatör oyununda (drop,kasma,kekeleme) ,stuttering ve microstuttering yaşıyordum. bu modlu driver'i indirdim ve oyunun benchmark testini yaptım. ilk testte bir fark olmadı LAKİN 2. KEZ TEST ETTİĞİMDE HİÇBİR SORUN YAŞAMADIM VE PERFORMANS ARTIŞI ELDE ETTİM. MODLU SÜRÜCÜYÜ KURMANI TAVSİYE EDERİM.
Herhangi bir sorun olur mu sinyal alamama gibi durumlar=

Son düzenleme:

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
539
İsim
Murat Cemal
Tamam hocam deneyip bilgilendireceğim.

Cooler Master 600 watt 80 plus 3500tl civarında sıfırı.Bende anakartın besleyememesi diye düşünüyorum.Bir pc'ci diyor ki onla alakası yok biz onla kaç tane sistem topluypruz diyor başkası onu beslemez ilk segment diyor b550 serisi ile devam edin diyor.Bütçe toparlayıp anakart almam daha mantıklı.

Onuda yaptım dayıcığım olur mu ssd yeni denedik çöp oda işe yaramıyor bence sağlam bir anaakart

Herhangi bir sorun olur mu sinyal alamama gibi durumlar=
olacağını sanmam en kötü format atarsın, benim tavsiyem sadece modlu sürücü kurman kende kökten çözdü modlu sürücü

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
olacağını sanmam en kötü format atarsın, benim tavsiyem sadece modlu sürücü kurman kende kökten çözdü modlu sürücü
20.4.1 SÜRÜCÜSÜ AKICI FAKAT işte arada droplar girmese çok güzel olacak.

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
539
İsim
Murat Cemal
20.4.1 SÜRÜCÜSÜ AKICI FAKAT işte arada droplar girmese çok güzel olacak.
hocam anakartların pce yönetimi ve veri yolu ile alakalı bir sorun olabilir. şimdi konuyu öncedende biliyoruz, pce 3.0 anakart pce 4.0 ekran kartı + ssd ile bir darboğaz yaratıyor olabilir. para harcamadan önce modlu son sürücüyü denemek fayda edebilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
hocam anakartların pce yönetimi ve veri yolu ile alakalı bir sorun olabilir. şimdi konuyu öncedende biliyoruz, pce 3.0 anakart pce 4.0 ekran kartı + ssd ile bir darboğaz yaratıyor olabilir. para harcamadan önce modlu son sürücüyü denemek fayda edebilir.
Büyük ihtimal reis anakarttır.Boşu boşuna anakart alacağım parayı boş yere başka yere harcadık.Küçük bir bütçe direktmen 3-4 milyarlık anakart b550 serisinden iş çözer gibi.Amd modları tam emin değilim bu arada sizin anakart neydi?

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
539
İsim
Murat Cemal
Büyük ihtimal reis anakarttır.Boşu boşuna anakart alacağım parayı boş yere başka yere harcadık.Küçük bir bütçe direktmen 3-4 milyarlık anakart b550 serisinden iş çözer gibi.Amd modları tam emin değilim bu arada sizin anakart neydi?
işlemci beslemesine dikkat et vram farkını araştır ya da burada bir öneri konusu aç.

msı b365m pro-vh hem eski hemde teklonoji olarak geri bir kat tabii

i7 8700 işlemcim

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
işlemci beslemesine dikkat et vram farkını araştır ya da burada bir öneri konusu aç.

msı b365m pro-vh hem eski hemde teklonoji olarak geri bir kat tabii

i7 8700 işlemcim
Ee siz çözdünüz mü anakrt almadan drop işini?

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
539
İsim
Murat Cemal
Ee siz çözdünüz mü anakrt almadan drop işini?
çözüldü hocam, ddu ile kullandığım driver'i sildim modlu driver'i yükledim ve çözdüm hocam. tavsiyem modlu sürücüdür, belki çözersin çözemesende ddu ile kaldırırsın anakart değişirsin

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
çözüldü hocam, ddu ile kullandığım driver'i sildim modlu driver'i yükledim ve çözdüm hocam. tavsiyem modlu sürücüdür, belki çözersin çözemesende ddu ile kaldırırsın anakart değişirsin
Hocam hangi sürüm öneriyorsun modlu? 6800 kullanıyorum.

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
539
İsim
Murat Cemal
buradan 24.1.1 afmf sürümünü indirebilirsin, sağ en üst köşede olması lazım.
kurulum içinse
bu video yabancı bir video ama altyazıyı türkçeye çevirip izlemeni tavsiye ederim, tabii ingilizcen iyiyse anlıyorsan ne gerek

o 23.9.1 kuruyor ama sıkıntı değil aynı işlemleri yapıyoruz sonuçta

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
kurulum içinse
bu video yabancı bir video ama altyazıyı türkçeye çevirip izlemeni tavsiye ederim, tabii ingilizcen iyiyse anlıyorsan ne gerek

Deneyip haber edeceğim.

kurulum içinse

Hocam instagramdan ulaşabilirsin kurulumu anlamadım tam instagram:ugurtkn01

Son düzenleme:

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
539
İsim
Murat Cemal
Deneyip haber edeceğim.