Neler Yeni

Ryzen 3 3100 işlemci ısınma ısınma sorunu için voltaj düşürme

vuennix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Mustafa Kaynak
Hocam sen bir bak yoksa PC yi hiç açma git 1 kutu al sür/yenile.
Sana önerimin PC biraz açık kalsın. Sonra kapat, dışı çek. Kasayı ac. Soğutucunun yanındaki vidaları sok. Daha sonra yumuşak hamlelerle soğutucuyu sağa sola döndur. Sakın tak diye yukarı çekme.
Biraz döndürdukten sonra döndürmeye devam ederek yavaşça çek. Eğer macun kıvamında bir madde varsa sıkıntı burdan kay aklı değildir. Eğer yoksa veya çok azsa termal macun uygulaman gerekir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@kandes22
Hocam başka ne olabilir?
tamam hocam yakın zamanda uyguarım şuan yan kapağı açtım 48 derecelerde geziyor boşta iken

Yan kapağı çıkardım 50 derece diyor.

Bir oyun testi yapsın.
suan witcher 3 oyununda 15 dk boyunca oynadım ve 67 dereceyi geçtiğini görmedim

tamam hocam yakın zamanda uyguarım şuan yan kapağı açtım 48 derecelerde geziyor boşta iken

suan witcher 3 oyununda 15 dk boyunca oynadım ve 67 dereceyi geçtiğini görmedim
ekran kartı her zamanki gibi 80 derecelerdeydi

kasadan dolayı hava akışı az olduğundan dolayı ısnıyor tahminimce ama en yakın zamanda termal macunu da değiştireceğim

Son düzenleme:

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
İşlemci normal, ekran kartı fazl.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,643
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları

vuennix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Mustafa Kaynak
Hocam hava alan kısmı çok az gibi geldi. Ayrıca kasa kötü değiştirmenizi öneririm. Fanları çok zayıf hava alacak yer olmayınca daha da kötüleşiyor ve ısınıyor sistem doğal olarak.
hocam aynen dediğin gibi kasa ava akışı kötü yan kapağı açtığımda sorun çözüldü gibi

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
alperen
Ryzen 3 3100 işlemci aldım ama işlemci boşta iken 60-70 dereceleri görüyor. İnternette yaptığım araştırmalarla voltaj düşürme eylemi işlemci sıcaklığını düşürüyormuş ama ryzen 3 3100 işlemci için hangi değerde voltaj girmem gerekiyor.
İşlemci ryzen 3 3100
Anakart Gigabayt B450M S2H serisi anakart
16 gb 3000mhz işlemci (8x2)
ekran kartı xfx rx 570 4 gb 256 bit
Aynı zamanda witcher 3 oyununda high ayarlarda işlemci sıcaklığı 90 derece veya 85 derece ekrankartı sıcaklığı 89 derece çok fazla sıcaklıklar.
dostum aynı sorunu yaşamaya devam ediyor musun bilmiyorum bende de seninkine yakın bir donanımla aynı sorunu yaşadım işlemciyi garantiden değiştirdiğimde sorun düzeldi bilgin olsun

mfimmel

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,091
İsim
fimmel
Steam
mfimmel
Ryzen 3 3100 işlemci aldım ama işlemci boşta iken 60-70 dereceleri görüyor. İnternette yaptığım araştırmalarla voltaj düşürme eylemi işlemci sıcaklığını düşürüyormuş ama ryzen 3 3100 işlemci için hangi değerde voltaj girmem gerekiyor.
İşlemci ryzen 3 3100
Anakart Gigabayt B450M S2H serisi anakart
16 gb 3000mhz işlemci (8x2)
ekran kartı xfx rx 570 4 gb 256 bit
Aynı zamanda witcher 3 oyununda high ayarlarda işlemci sıcaklığı 90 derece veya 85 derece ekrankartı sıcaklığı 89 derece çok fazla sıcaklıklar.
voltajı kaç gireceğini işlemci markasına göre bilemezsin işlemci silikonun kalitesine göre stok fanla eğer iyiyse en az 4.2 ghz'ye kadar çıkarsın fakat 4.2 ghz'den sonra voltajlar dalgalı oluyor stok fanda yani sıkıntı çıkabilir o yüzden fazlasını tavsiye etmem öncelikle AMD Ryzen Master programını indir ve oradan kendine bir GHz seç diyelim 4.2 (4.2 ve üstünü seçme tavsiye etmem riskli) Voltaj 1.1'den düşür habire 1.05'e kadar felan geldiğinde hala apply&test'te sorun yoksa aida64 extreme uygulamasını indir CPU ve FPU hariç diğerlerini seçme ryzen master uygulamasından voltajı 0.25 düşüre düşüre test yap bilgisayarın donmaya başladığı zamanlarda testi bitir 2 tık üstü stabil voltajındır onu not et sonra ryzen master ve diğer uygulamaları sil sadece CPU-Z kalsın sonra bios'a işle o voltaj ve 4.2 ghz'yi işledikten sonra CPU-Z girip voltajı kontrol et eğer senin girdiğin voltaj ve ghz ise işlem sorunsuz bir şekilde tamamlanmış demektir.

Top Bottom