Neler Yeni

Ryzen 5 3600 mavi ekran hatası ve Prime95 testinde hata

Muazed

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
502
İsim
Muaz IŞIK
Selam,

Bilgisayarımı Eylül 2020 tarihinde satın aldım. Son 3 aydır bilgisayarımın mavi ekran hatalarıyla uğraşıyorum. Aslında tüm bu sorunlar, 3 ay önce BIOS sürümümü F60'dan F62'ye güncelleyince meydana gelmişti. Fakat ilk mavi ekran hatasını almamın ardından, o dönem için en güncel chipset, Ethernet ve Audio driverları kurduktan sonra hatalar kesilmişti. Aradan 1 ya da 1 buçuk ay geçtikten sonra bu hataları tekrar ve daha sık şekilde almaya başladım. En güncel BIOS sürümlerini teker teker denedim fayda etmedi. Tekrar eski kullandığım F60 sürümüne düşürdüm o da fayda etmedi.

Şu ana kadar oyun oynarken hiç hata aladım. Sistem genellikle boşta kaldığında ya da Chrome'da gezinirken hata alıyorum.

Yapılabilecek birçok şeyi denedim fakat hiçbirisi çözüm olmadı.

Aşağıya, aldığım bazı hataları yazıyorum:

• APC_INDEX_MISMATCH (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION (caused by address: win32kbase.sys+8E2'de, crash address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• MEMORY_MANAGEMENT (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa1D0)
• KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED (caused by address: ntoskrnl.exe+3fa090)
• DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER (caused by address: dxgmms2.sys+D3a0, crash adress: ntoskrnl.exe+3fa090)
• KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED (caused by address: amdppm.sys+111e, crash adress: ntoskrnl.exe+3fa090)

Denediğim her şey aşağıda yazıyor:

• XMP ayarını devre dışı bıraktım.
• RAM modüllerini farklı yuvalara, teker teker takıp denedim.
• En güncel BIOS sürümünü ve AMD chipset Driver'ını kurdum.
• Windows'u temiz kurulum olarak sıfırdan kurdum.
• Global C-state Control ayarını devre dışı bıraktım [Bu ayarı devre dışı bırakınca 5 gün boyunca hata almadım (normalde 2 günde bir hata alıyordum)]
• CPB (Core Performance Boost) ayarını devre dışı bıraktım.
• AMD coolnquiet ayarını devre dışı bıraktım.
• Power Supply idle ayarını typical current olarak ayarladım.

Core Performance Boost ve AMD coolnquiet ayarları hariç tüm ayarlar yukarıda belirttiğim gibiydi.
İlk olarak CPB ve AMD cnq açıkken işlemcime Prime95 uygulamasından smallest ffts testi yaptım. Yaklaşık 50. dakikada 2. ve 4. çekirdekler hata verdi.
Sonrasında CPB ayarını devre dışı bırakarak tekrar aynı testi uyguladım. Bu sefer 6. dakikada 2. çekirdek hata verdi.
Daha sonra hem CPB hem de AMD cnq ayarlarını devre dışı bırakarak aynı testi uyguladım. Bu sefer de ilk testime yakın bir sonuç verdi. 48. dakikada 2. çekirdek, 51. dakikada 4. çekirdek hata verdi.

Aldığım hataların minidump dosyalarını ve Prime 95 test görellerini aşağıya ekliyorum:

Yardımınıza ihtiyacım var.

Minidump dosyaları: MiniDumpFiles.zip

Prime 95 görselleri: https://ibb.co/K2CTPLLhttps://ibb.co/SNZ2VC2

PC Özellikleri

•CPU: AMD Ryzen 5 3600

•Anakart: Gigabyte B450M S2H Rev1.0

•RAM: Team Group 16GB 3000MHz (TLZRD416G3000HC16CBK) X2

•M2 SSD: Western Digital 500GB M2 (WDS500G2B0C-00PXH0)

•Depolama SSD1: ADATA SU 650 240 GB

•Depolama SSD2: Crucial 240 GB (CT240BX500SSD)

•GPU: PNY RTX 3060 12G

•PSU: High Power 85+ Bronze 500W

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
907,067
Üyeler
140,760
Son üye
Burak.aep