Neler Yeni

Ryzen 5 3600x Anakart seçimi yaparken neye dikkat etmeli

OrhanDo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Orhan
Arkadaşlar selamlar, herkese bu zorlu zamanlarda sağlıklı günler dilerim. Yakın zamanda bir pc toplama düşüncem var. Daha önce pc toplamadım, teknolojilerden ve yeniliklerden tamamen habersizim şu anda. Alacağım işlemciyi kararlaştırdım Ryzen 5 3600x, fakat anakart konusunda tamamen bir çıkmaza girmiş durumdayım. B450 ve x570 seçeneklerinin olduğunu gördüm. Bir anakart seçimi yaparken temel almam gereken değişken nedir? Niyetim oyun oynamak değil, programlama yapıyorum ve bi kaç ağır sayılabilecek program kullanıyorum alanımla ilgili. Onun için yakın zamanda işlemcimi değiştireceğimi düşünmüyorum, bununla beraber ekran kartını da tamamen ortalama bir ekran kartı alarak kullanacağım. Bunun için en doğru anakart seçimi ne olmalıdır? B450 de bi kaç model önerenler olmuş fakat o işlemciye x570 almak mantıklı diyen bir kısım insan da var. Tavsiyelerinize ihtiyacım var, iyi forumlar.

Düzenleme: Arkadaşlar herkes haklı olarak bütçe soruyor, yardımcı olmak isteyen zahmet edip yazan herkese teşekkür ederim. Bütçe ile ilgili net fikrim yok dediğim gibi donanım piyasasından çok uzak kaldım. Toplam 5-5.5k civarlarında cihaz toplama fikrim var bunun için sanıyorum 1000 lira civarında bir anakart seçimi yapmak makul olur. Bazı arkadaşlar 1000 TL civarında x570'e yönelmek mantıklı olur demiş acaba giriş seviye bir x570 mi mantıklı olur yoksa üst seviye bir b450 mi? Ekran kartına çok para yatırmayacağımı tekrar hatırlatmak isterim.Tekrar iyi niyetli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

RmzDayi

80+ Silver
b450 aorus pro kullanıyorum
4,3 Ghz de kullanıyorum. Gayet memnunum

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,333
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Temel alman gereken şey bütçedir en önce.

Ozzyy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
569
İsim
Ozan Korzay
Arkadaşlar selamlar, herkese bu zorlu zamanlarda sağlıklı günler dilerim. Yakın zamanda bir pc toplama düşüncem var. Daha önce pc toplamadım, teknolojilerden ve yeniliklerden tamamen habersizim şu anda. Alacağım işlemciyi kararlaştırdım Ryzen 5 3600x, fakat anakart konusunda tamamen bir çıkmaza girmiş durumdayım. B450 ve x570 seçeneklerinin olduğunu gördüm. Bir anakart seçimi yaparken temel almam gereken değişken nedir? Niyetim oyun oynamak değil, programlama yapıyorum ve bi kaç ağır sayılabilecek program kullanıyorum alanımla ilgili. Onun için yakın zamanda işlemcimi değiştireceğimi düşünmüyorum, bununla beraber ekran kartını da tamamen ortalama bir ekran kartı alarak kullanacağım. Bunun için en doğru anakart seçimi ne olmalıdır? B450 de bi kaç model önerenler olmuş fakat o işlemciye x570 almak mantıklı diyen bir kısım insan da var. Tavsiyelerinize ihtiyacım var, iyi forumlar.
Bütçeniz neye yetiyorsa onu alın b450 tarafında msi tomahawk oneririm.

Köl Tigin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
743
İsim
Hakan Yöyen
X570 bence çok fazla olur. Güzel VRM'lere sahip, mosfet soğutuculu bir B450 anakart fazlasıyla işinizi görecektir.

RmzDayi

80+ Silver
Hocam yanıtın için teşekkürler, seçim yaparken baktığınız parametreler nedir peki? Sizinde işlemci 3600x mi acaba?
ever 3600x kullanıyorum,
mosfet soğutması güzel. Yani en dolu b450 anakartlardan bir tanesi aynı standartlarda asus çok daha pahalı bu yüzden gigabyte tercih ettim, başka marka tercih etmem zaten

OrhanDo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Orhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Temel alman gereken şey bütçedir en önce.
Arkadaşlar hızlı yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle bir bütçe belirlemedim çünkü dediğim gibi piyasanın çok uzağındayım. 3000 mhz ya da üzeri ramler kullanmayı düşünüyorum. Bunun dışında tamamen ortalama bir ekran kartı kullanmayı düşünüyorum, o konuda bir araştırma yapmadım. O yüzden beni bu özelliklerle götürecek en uygun fiyatlı anakartı arıyorum. Tekrar tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
B450 serisi kartlar ideal.
Ama 400 liraya da B450 var, 1.400 liraya da var.
Bütçe + ne için kullanacağın önemli.

OrhanDo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Orhan
B450 serisi kartlar ideal.
Ama 400 liraya da B450 var, 1.400 liraya da var.
Bütçe + ne için kullanacağın önemli.
Hocam bir üstteki mesajda belirttiğim isteğimi (#8). MSI B450 Tomahawk Max öneren arkadaşları gördüm diğer forumlarda ama x570 ile b450 leri ayıran farklar nedir acaba?

Köl Tigin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
743
İsim
Hakan Yöyen
Dediğiniz tarife uygun hangi B450 kartını önerirsiniz hocam?
Bütçeniz nedir tam olarak? Kendim şu an AsRock B450M Pro4 kullanıyorum. Fiyatına göre özellikleri çok çok iyi, tavsiye ederim.

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
97
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,737
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
İşlemci 95W gibi biraz yüksek bir TDP ye sahip.
Güçlü bir anakart almakta fayda var.
MSI B450 A Pro öneririm, umarım aklındaki bütçeye uyuyordur.

Top Bottom