Neler Yeni

Ryzen 5 3600x Anakart seçimi yaparken neye dikkat etmeli

xAhmetBilgin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
Ahmet Bilgin
bütçen 1000tl seviyesindeyse x570
altı ise b450nin üst donanımlıları

OrhanDo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Orhan
Bütçeniz nedir tam olarak? Kendim şu an AsRock B450M Pro4 kullanıyorum. Fiyatına göre özellikleri çok çok iyi, tavsiye ederim.
İşlemci 95W gibi biraz yüksek bir TDP ye sahip.
Güçlü bir anakart almakta fayda var.
MSI B450 A Pro öneririm, umarım aklındaki bütçeye uyuyordur.
bütçen 1000tl seviyesindeyse x570
altı ise b450nin üst donanımlıları
Hepinize teşekkür ederim ilginiz için.
Bütçe ile ilgili net fikrim yok dediğim gibi donanım piyasasından çok uzak kaldım. Toplam 5-5.5k civarlarında cihaz toplama fikrim var bunun için sanıyorum 1000 lira civarında bir anakart seçimi yapmak makul olur. Ekran kartına çok para yatırmayacağımı tekrar hatırlatmak isterim.Tekrar iyi niyetli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Giriş seviye bir x570 almak mı mantıklı olur yoksa üst seviye bir b450 mi acaba?

xAhmetBilgin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
Ahmet Bilgin
Bütçe ile ilgili net fikrim yok dediğim gibi donanım piyasasından çok uzak kaldım. Toplam 5-5.5k civarlarında cihaz toplama fikrim var bunun için sanıyorum 1000 lira civarında bir anakart seçimi yapmak makul olur. Ekran kartına çok para yatırmayacağımı tekrar hatırlatmak isterim.Tekrar iyi niyetli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Giriş seviye bir x570 almak mı mantıklı olur yoksa üst seviye bir b450 mi acaba?
üst seviye b450 daha mantıklı olur bence

Köl Tigin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
743
İsim
Hakan Yöyen
Bence üst seviye bir b450 daha iyi olacaktır.

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
97
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,726
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
Bütçen varsa X570 alman daha ileriye dönük olur. MSI B450 A Pro Max da olur ancak aşağıdaki anakart daha ileriye dönük olur, karar senin. (Ben olsam B450 A Pro max alır yoluma bakardım :))

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Ortalama ekran kartı + 3200 mhz ram alsan - X570'e çok gerek olmaz.
Yüksek performans için sistem kuracaksan X570'i seçenekler arasına ekle.

X570 daha yeni nesil, B450'den en büyük farkı PCIe 4.0 destekliyor olması,
Çoğu x570'te B450'ye göre daha fazla USB çıkışı vs. var, daha yüksek Mhz desteği falan.
Başka farkları da vardır elbet.
Ama senin böyle güçlü bir sistem toplama gibi niyetin yok.
O yüzden X570 biraz şımarıklık olur yani.

B450 alırken de, standart bir kullanıcı gibi kullanacaksan, pahalı B450 almaya gerek yok.
Fiyatları yukarıda da dediğim gibi, çok değişken oluyor.
Eğer "oyunumu oynayayım, internette takılayım" gibi düşüncelerin varsa 450-550 arasında bir şey alırsın.

Eğer yüksek bütçeli B450 alacak olursan da, hiç deneme, direk X570 al,
İleride upgrade yaparsan falan, yatırımın olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Muhammet GÜLMEZ
X570 pcı express 4.0
B450 çip set ise 3.0
Önemli olanlar bir kere O.C yapacaksan en az b450 cip set diğer hususlar
Ekran kartı seçimi
Maddi durum
Tam uyumluluk
Geleceğe biraz yatırım dersen x570
Yok abi ben kullanayım güzelce o.c da yapayım bir kaç sene arkama bakmayayım dersen b450

OrhanDo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Orhan
Vaktinizi ayırıyorsunuz çok teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konuda şu. Bu seviyeler arasında ki fiyat farkını oluşturan temel etken nedir acaba? Birini diğerinden ayıran en büyük özellik nedir aynı modelin seviyeleri arasında?

Ortalama ekran kartı + 3200 mhz ram alsan - X570'e çok gerek olmaz.
Yüksek performans için sistem kuracaksan X570'i seçenekler arasına ekle.

X570 daha yeni nesil, B450'den en büyük farkı PCIe 4.0 destekliyor olması,
Çoğu x570'te B450'ye göre daha fazla USB çıkışı vs. var, daha yüksek Mhz desteği falan.
Başka farkları da vardır elbet.
Ama senin böyle güçlü bir sistem toplama gibi niyetin yok.
O yüzden X570 biraz şımarıklık olur yani.

B450 alırken de, standart bir kullanıcı gibi kullanacaksan, pahalı B450 almaya gerek yok.
Fiyatları yukarıda da dediğim gibi, çok değişken oluyor.
Eğer "oyunumu oynayayım, internette takılayım" gibi düşüncelerin varsa 450-550 arasında bir şey alırsın.

Eğer yüksek bütçeli B450 alacak olursan da, hiç deneme, direk X570 al,
İleride upgrade yaparsan falan, yatırımın olur.

Hocam sizinde yorumunuza ek olarak önceden belirttim öyle ağır oyunları son ayarda oynama takıntım yok program yazarken kullanacağım bi kaç ağır program olabilir ama öyle çok çılgın şeyler değiller.

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Vaktinizi ayırıyorsunuz çok teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konuda şu. Bu seviyeler arasında ki fiyat farkını oluşturan temel etken nedir acaba? Birini diğerinden ayıran en büyük özellik nedir aynı modelin seviyeleri arasında?

Hocam sizinde yorumunuza ek olarak önceden belirttim öyle ağır oyunları son ayarda oynama takıntım yok program yazarken kullanacağım bi kaç ağır program olabilir ama öyle çok çılgın şeyler değiller.

Hesaplı B450'ler işini görür.

Çakıcı

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
tercan
Evet X570 doğrudan 3. nesil işlemciler için üretildiı ve PCI Expres 4.0 destekliyor ama fazla pahalılar onlardan daha sağlam oturmuş B450 anakartlar var.
Marka olarak Asus da yoğunlaşmanı tavsiye ederim MSİ değil :)

OrhanDo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Orhan
Evet X570 doğrudan 3. nesil işlemciler için üretildiı ve PCI Expres 4.0 destekliyor ama fazla pahalılar onlardan daha sağlam oturmuş B450 anakartlar var.
Marka olarak Asus da yoğunlaşmanı tavsiye ederim MSİ değil :)
Asus Prime'ın giriş seviye x570 modeline şu an ısındım gibi hocam.

Çakıcı

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
tercan
Top Bottom