Neler Yeni

Ryzen 5 5600X Sıcaklık

M_Dincer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Melih
Merhabalar, bugün sizlere uzun zamandır karşılaştığım ve anlam veremediğim bir konuda danışmak istiyorum. Öncelikle sistemin termal macununu 1 ay önce değiştirdim. Sistemin fotoğrafını da eklemiş olacağım. Aşağıda sıcaklık değerlerini iki farklı şekilde olmak üzere, Ryzen Master ve FurMark üzerinde stress testi gerçekleştirdim. Sıcaklık değerleri ortada. Core Temp ve Ryzen Master sıcaklık değerlerini karşılaştırdığımda her zaman Core Temp daha sıcak göstermekte. İlk sorum, sistemde 240mm lik sıvı soğutma mevcutken, bu sıcaklık değerleri normal mi? Asıl sorum ise oynamış olduğum Valorant oyununda ortalama sıcaklık değerleri 65, anlık 72leri görüyor. Valorantın işlemci yükü %40 ları görüyor ona rağmen böyle sıcak olması normal mi? İlgili görselleri aşağıda ekleyip, sistem bilgilerimi de sizlerle paylaşıyor olacağım. Temizlik bakımından sorun yok sıvı soğutmasına kadar söktüm bir ay kadar önce detaylı şekilde temizliğini yapıp Arctic mx4 termal macun sürdüm. Özetlemek gerekirse, bu sıcaklık ve voltaj değerleri normal mi? Değil ise bunların kaç olması gerekir ve nasıl düzeltirim? Ryzen 5 5600x kullanan arkadaşlar da yorum yaparsa çok sevinirim. İyi forumlar.
SİSTEMİM
İşlemci:
Ryzen5 5600x
Ekran Kartı: MSI Rtx3060Ti Ventus 3x OC
Anakart: MSI B550M Pro-Vdh
Sıvı Soğutma: MSI CoreLiquid C240 (240mm)
RAM: 32GB Gskill 3600Mhz (8x4)

Ekler

• furmark test.png
    furmark test.png
    766.6 KB · Hit: 103
  • ryzenmaster test.png
    ryzenmaster test.png
    470 KB · Hit: 100
  • WhatsApp Image 2023-04-05 at 18.14.08 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-05 at 18.14.08 (1).jpeg
    337.2 KB · Hit: 97

FutFlix

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,340
İsim
Çağatay
Merhabalar, bugün sizlere uzun zamandır karşılaştığım ve anlam veremediğim bir konuda danışmak istiyorum. Öncelikle sistemin termal macununu 1 ay önce değiştirdim. Sistemin fotoğrafını da eklemiş olacağım. Aşağıda sıcaklık değerlerini iki farklı şekilde olmak üzere, Ryzen Master ve FurMark üzerinde stress testi gerçekleştirdim. Sıcaklık değerleri ortada. Core Temp ve Ryzen Master sıcaklık değerlerini karşılaştırdığımda her zaman Core Temp daha sıcak göstermekte. İlk sorum, sistemde 240mm lik sıvı soğutma mevcutken, bu sıcaklık değerleri normal mi? Asıl sorum ise oynamış olduğum Valorant oyununda ortalama sıcaklık değerleri 65, anlık 72leri görüyor. Valorantın işlemci yükü %40 ları görüyor ona rağmen böyle sıcak olması normal mi? İlgili görselleri aşağıda ekleyip, sistem bilgilerimi de sizlerle paylaşıyor olacağım. Temizlik bakımından sorun yok sıvı soğutmasına kadar söktüm bir ay kadar önce detaylı şekilde temizliğini yapıp Arctic mx4 termal macun sürdüm. Özetlemek gerekirse, bu sıcaklık ve voltaj değerleri normal mi? Değil ise bunların kaç olması gerekir ve nasıl düzeltirim? Ryzen 5 5600x kullanan arkadaşlar da yorum yaparsa çok sevinirim. İyi forumlar.
SİSTEMİM
İşlemci:
Ryzen5 5600x
Ekran Kartı: MSI Rtx3060Ti Ventus 3x OC
Anakart: MSI B550M Pro-Vdh
Sıvı Soğutma: MSI CoreLiquid C240 (240mm)
RAM: 32GB Gskill 3600Mhz (8x4
Testlerde 70-80 dereceleri görebilir bu normal. 240mm sıvı soğutma yeterli oluyor bu işlemci için sizin soğutucunuz da zaten kaliteli bir model.. Oyunlarda 60-70 arası sıcaklık değerlerine çıkabilir normal değerler. Kasanızın modeli nedir? Termal macun olarak ne kullandınız?

M_Dincer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Melih
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Testlerde 70-80 dereceleri görebilir bu normal. 240mm sıvı soğutma yeterli oluyor bu işlemci için sizin soğutucunuz da zaten kaliteli bir model.. Oyunlarda 60-70 arası sıcaklık değerlerine çıkabilir normal değerler. Kasanızın modeli nedir? Termal macun olarak ne kullandınız?
Termal macun olarak Arctic Mx-4 kullandım.
Kullanmış olduğum kasa: Thermaltake Versa T25

Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca hız olarak yük altında max Ghz hızına çıkması gerekmez mi?

FutFlix

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,340
İsim
Çağatay
Termal macun olarak Arctic Mx-4 kullandım.
Kullanmış olduğum kasa: Thermaltake Versa T25

Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca hız olarak yük altında max Ghz hızına çıkması gerekmez mi?
Kasanın önü cam sıcaklığa etkisi olur. Mesh kasa tercih edilebilir. Resimlerde 4.5 - 4.6 ghz lere çıkmış yani gerektiğinde otomatik olarak yükseliyor. Bir sorun göremedim.

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
Soğutucuda bir sorun var, pompayı ayarlayabildiğin bir yazılım vs var mı diye bir araştır. 100W çeken işlemciyi 240mm soğutucu 70 dereceden yukarı çıkartmaması lazım.

M_Dincer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Melih
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hiçbir ayar yapmadım tek bildiğim o da doğrumu bilmiyorum max hızda çalışıyor otomatik olarak. Araştırdım ama bulamadım herhangi bir ayar yapıldığı bir yazılım.

emir147

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
641
İsim
Emir Acar
Bence sıcaklıklar fazla. R5 5600'ü yılların emektarı EVO 212 ile kullanıyorum PBO açıkken stress testlerinde 100-105w civarı çekiyor 70-71 derecelerde sabitleniyor oyun olarakta Bf 2042 işlemciyi çok yoruyor onda da 85w çekiyor 60-62 derecelerde geziyor. Sizde de bu değerlerde olmalı bence

Aderal

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
818
İsim
Hasan Doruk
Kesinlikle fazla 240mm soğutucuyla o işlemci max yükte bile 70i geçmemeli

Top Bottom