Neler Yeni

Yardım Ryzen 5 5600x wraith prism ile boşta 97 derece?

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Arkadaşlar selam. Ryzen 5 5600x ve wraith prism sahibiyim. Bir kaç gündür şöyle bir sıkıntım var işlemci bir anda 95-97 derecelerde çalışmaya başlıyor. Soğutucuyu yanlış mı taktım desem uzun süredir soğutucu ile kullanıyorum herhangi bir sıkıntı olmamıştı bu zamana kadar arka plan işlemlerine vs. bakıyorum işlemci kullanımı yapan uygulamada yok. Sorun nerede sizce?

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Termal macunu yeniledin mi? Ayrıca herhangi bir performans ayarı yapıldı mı?

Soğutucuyu bi' kontrol et elle istersen, dengesiz mi diye bak. Soğutucunun kirli olmaması da önemli.

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Termal macunu yeniledin mi? Ayrıca herhangi bir performans ayarı yapıldı mı?

Soğutucuyu bi' kontrol et elle istersen, dengesiz mi diye bak. Soğutucunun kirli olmaması da önemli.
Termal macun yenilemeye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum alalı sadece bir iki ay oldu. Herhangi bir performans ayarı yapılmadı.
Soğutucuya baktığımda fanı sanki oldukça yavaş dönüyormuş gibi geliyor. Kirli değil. Sistemi resetledikten sonra normal ısı değerlerine döndü tahminimce soğutucuda sıkıntı var fakat bunu nasıl çözebilirim bilmiyorum.

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Termal macun yenilemeye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum alalı sadece bir iki ay oldu. Herhangi bir performans ayarı yapılmadı.
Soğutucuya baktığımda fanı sanki oldukça yavaş dönüyormuş gibi geliyor. Kirli değil. Sistemi resetledikten sonra normal ısı değerlerine döndü tahminimce soğutucuda sıkıntı var fakat bunu nasıl çözebilirim bilmiyorum.

CPU_FAN bağlantısını kontrol et istersen, BIOS'tan da otomatik fana al soğutucuyu.

Karmarija

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Çağan
Arkadaşlar selam. Ryzen 5 5600x ve wraith prism sahibiyim. Bir kaç gündür şöyle bir sıkıntım var işlemci bir anda 95-97 derecelerde çalışmaya başlıyor. Soğutucuyu yanlış mı taktım desem uzun süredir soğutucu ile kullanıyorum herhangi bir sıkıntı olmamıştı bu zamana kadar arka plan işlemlerine vs. bakıyorum işlemci kullanımı yapan uygulamada yok. Sorun nerede sizce?
Montajda sıkıntı vardır normalde 46-50 olmalı

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,589
İsim
Oğuzhan Şahin
İşlemci ısınan bi işlemci de senin montajında problem var yüzde %90. Macunu yenile ve tekrar montajla soğutucunu. Hatta tavsiyem direkt güzel bi kule tipi alman

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
CPU_FAN bağlantısını kontrol et istersen, BIOS'tan da otomatik fana al soğutucuyu.
Edeceğim.
Montajda sıkıntı vardır normalde 46-50 olmalı
İşlemci ısınan bi işlemci de senin montajında problem var yüzde %90. Macunu yenile ve tekrar montajla soğutucunu. Hatta tavsiyem direkt güzel bi kule tipi alman
Dostlar montajda sorun olsa şuana kadar aynı problemi yaşatmaz mıydı? Ayrıca bilgisayar resetledikten sonra şuan boşta 49 derece.

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,589
İsim
Oğuzhan Şahin
Edeceğim.

Dostlar montajda sorun olsa şuana kadar aynı problemi yaşatmaz mıydı? Ayrıca bilgisayar resetledikten sonra şuan boşta 49 derece.
O zaman boşta değilmiş 🤔 Bi virüs taraması yapın isterseniz. Belki de baktığınız uygulamada bi problem vardı ya da sensörlerde

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
O zaman boşta değilmiş 🤔 Bi virüs taraması yapın isterseniz. Belki de baktığınız uygulamada bi problem vardı ya da sensörlerde
Sensörde olduğunu düşünmüyorum çünkü ciddi anlamlarda drop yemeye başlıyorum. Ayrıca elimle de kontrol etmeye çalıştım değerlerde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,167
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
İşlemcin bir şekilde yüke girdiyse ve hava akımın kötüyse prism ile zaten rahat rahat 90' ı geçersin çokta iyi bir soğutucu değil 100 kere söyledim.
1648288998587.png

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
İşlemcin bir şekilde yüke girdiyse ve hava akımın kötüyse prism ile zaten rahat rahat 90' ı geçersin çokta iyi bir soğutucu değil 100 kere söyledim.
Alıntıyı görüntüle
Anladım, normalde valorant tarzı oyunlarda genelde 80 dereceleri geçmediği için birden böyle yapınca bir sorun olduğunu düşündüm.

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,589
İsim
Oğuzhan Şahin
Sensörde olduğunu düşünmüyorum çünkü ciddi anlamlarda drop yemeye başlıyorum. Ayrıca elimle de kontrol etmeye çalıştım değerlerde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum.
Yani dediğim gibi ısınan işlemci. Boşta değilmiş o sırada belli başka problem olamaz. Kule tipi ya da kaliteli 240mm bi sıvı soğutma çözer senin problemini

Fransali

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,138
İsim
Ali Ensar Yavaş
İlgilendiği Kategoriler
Notebook önerisi- tenik sorun
Soğutma ile alakalı olacağını düşünmüyom bozuk değilse . Laptoplar yük altında iken o değerlere ulaşıyor . kasa boşta 30-60 arasında olmalı en fazla .

Top Bottom