Neler Yeni

Ryzen 5 3500x CPU Fan hatası ve AMD Wraith Prism

Kamogera

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Ege Bahçe
Merhabalar bilgisayarımı topladığımdan beri hiç termal macun değiştirmemiştim (3 yıl) ve değiştirdiğimde ise bilgisayar açılmadı. Anakart asus b450m dragon İşlemcim ryzen 5 3500x ve amd wraith prism soğutucu kullanıyorum, macun değiştirden sonra fanı geri taktığımda önce hiç fan çalışmadı, 1 saat sonra tekrar denedim fan biraz çalıştı ve bilgisayar açıldı ancak sonrasında tamamen durdu tekrar kapat aç yaptığımda ise fan çalışıp durdu sürekli. CPU Fan error hatası her seferinde ekrana geliyordu ancak en azından bilgisayarı başlatmak için biostan cpu fan hatasını kaldırdım sonrasında stok fanı takınca eski haline getirdim. BİOS güncellemesini de yaptım ancak değişen bir şey olmadı. Stok fanı monte ettiğimde ise sorunsuz bir şekilde bilgisayar açıldı ancak şimdi de cpu 100 derece görüp bilgisayar kapanıyor zaten bu yüzden wraith prism almıştım. Bunu çözebilir miyiz veya en azından yazılımsal mı yoksa fandan mı kaynaklandığını görebilme şansımız var mıdır?

Bünyamina

80+ Gold
Stok fan çalışıyorsa diğer fanında bir sorun olduğu anlamına geliyor. Yapılacak şey acaba kablonda mı sıkıntı oldu yoksa fanın mı bozuldu onu nasıl tespit edeceksin bilemedim. Macunu güzelce uygularsan 3500x stok fanda 100 dereceleri görmez tam takamıyor olabilirsin.

Kamogera

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Ege Bahçe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Stok fan çalışıyorsa diğer fanında bir sorun olduğu anlamına geliyor. Yapılacak şey acaba kablonda mı sıkıntı oldu yoksa fanın mı bozuldu onu nasıl tespit edeceksin bilemedim. Macunu güzelce uygularsan 3500x stok fanda 100 dereceleri görmez tam takamıyor olabilirsin.
Hazır sistem olarak almıştım ve aldığımda da bu ısı problemi vardı, şimdi tekrar ona dönünce yine aynı problem devam ediyor, termal macunu X şeklinde sıkıp fırçasıyla yaydım vidaların hepsi de tam takılı. Hafta içi wraith prism'i bilgisayarcıya götürüp sorarım en kötü ihtimalle.

Bünyamina

80+ Gold
Hazır sistem olarak almıştım ve aldığımda da bu ısı problemi vardı, şimdi tekrar ona dönünce yine aynı problem devam ediyor, termal macunu X şeklinde sıkıp fırçasıyla yaydım vidaların hepsi de tam takılı. Hafta içi wraith prism'i bilgisayarcıya götürüp sorarım en kötü ihtimalle.
Bir hata yapıyorsun demek ki. 100 derecede çalışan bir işlemci değil. Kasa en kötü havalandırmaya sahip olsa bile 90 zor görür yükte. Kaliteli bir macunla güzelce montajlanmış stok fanla 75 85 yükte arası görürsün.

Kamogera

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Ege Bahçe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir hata yapıyorsun demek ki. 100 derecede çalışan bir işlemci değil. Kasa en kötü havalandırmaya sahip olsa bile 90 zor görür yükte. Kaliteli bir macunla güzelce montajlanmış stok fanla 75 85 yükte arası görürsün.
Tekrar çıkarıp taktım macun yeni vidalar tam takılı
1705800613128.png

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
907,103
Üyeler
140,768
Son üye
BJKLİ TARİHÇİ