Neler Yeni

RYZEN 7 7700X İŞEMCİ İÇİN 75 DERECE NORMAL Mİ ?

CanCan71

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
CanCan
Selamün Aleyküm öncelikle arkadaşlar. Ben gad of war, rdr2 gibi oyunları ultra ayarlarda ve 2k'da oynuyorum. İşlemcim ryzen 7 7700x ve soğutucum cooler master masterliquid ml240l. Ekran kartım da rtx 4080. Genelde oyun içi işlemci sıcaklığı 75 derecede oluyor. Anlık olarak geçtiğinde fanlar hızlanıp tekrardan 75'e düşürüyor. Acaba bu sıcaklık değeri normal mi ? Sıkıntı olur mu ? Yardımcı olabilir misiniz ?

ConquerorXIV

80+ Gold
Selamün Aleyküm öncelikle arkadaşlar. Ben gad of war, rdr2 gibi oyunları ultra ayarlarda ve 2k'da oynuyorum. İşlemcim ryzen 7 7700x ve soğutucum cooler master masterliquid ml240l. Ekran kartım da rtx 4080. Genelde oyun içi işlemci sıcaklığı 75 derecede oluyor. Anlık olarak geçtiğinde fanlar hızlanıp tekrardan 75'e düşürüyor. Acaba bu sıcaklık değeri normal mi ? Sıkıntı olur mu ? Yardımcı olabilir misiniz ?
o soğutucuya göre normal yani o işlemciyi 240mm ile soğutamazsınız

goksel53

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
132
İsim
Göksel
75 derece gayet iyi ısı değeri kafaya takmayınız

ZodiacArs01

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
472
İsim
Yusuf Kaplan
Normal 85 üstü sorun diye biliyorum. Ama ben 1 ay 90 derece calistirip sonra soğutucu almıştım sorun olmadı. Şans olabilirdi de. Tehlikeliii. Eğer sıcaklık artarsa sıvı soğutucu alırsın ona

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Gayet iyi değerler.

Yamoima

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
370
İsim
Ahmet Utku Kargı
Steam
https://steamcommunity.com/id/YamoimaTR/
Discord
Yamoima#1664
75 derece gayet normal bir sıcaklık bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Fakat daha düşük sıcaklık değerleri ve daha yüksek bir performans için BIOS üstünden PBO2 değerlerini değiştirerek undervolt yapabilirsiniz. Ben şahsen 7700X’i PBO2 -30 offset ile kullanıyorum, sıvı soğutucum Cooler Master Liquid Lite 120mm ve oyunlarda gördüğüm max sıcaklık 65 derece civarında geziyor. Bahsettiğim ayarları yapmak isterseniz bununla alakalı bir video bırakıyorum.

CanCan71

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
CanCan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
75 derece gayet normal bir sıcaklık bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Fakat daha düşük sıcaklık değerleri ve daha yüksek bir performans için BIOS üstünden PBO2 değerlerini değiştirerek undervolt yapabilirsiniz. Ben şahsen 7700X’i PBO2 -30 offset ile kullanıyorum, sıvı soğutucum Cooler Master Liquid Lite 120mm ve oyunlarda gördüğüm max sıcaklık 65 derece civarında geziyor. Bahsettiğim ayarları yapmak isterseniz bununla alakalı bir video bırakıyorum.

Hepinize çok teşekkür ederim. Bu dediğinizi yaptığımda herhangi bir sıkıntı olmaz değil mi acaba ? Ömrünü kısaltma gibi soğutucunun ya da fanların falan ? Bilmediğim için soruyorum kusura bakmayın

Ysuflix

80+ Gold
75 iyi bile :D

Yamoima

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
370
İsim
Ahmet Utku Kargı
Steam
https://steamcommunity.com/id/YamoimaTR/
Discord
Yamoima#1664
Hepinize çok teşekkür ederim. Bu dediğinizi yaptığımda herhangi bir sıkıntı olmaz değil mi acaba ? Ömrünü kısaltma gibi soğutucunun ya da fanların falan ? Bilmediğim için soruyorum kusura bakmayın
Hayır, ömrünün kısalması söz konusu değil. İşlemciniz şuan hali hazırda 75 derece sıcaklıkta normal değerlerinde çalışıyor. Bahsettiğim yöntem ile sıcaklığı biraz daha düşürüp performansınızı biraz daha artırabilirsiniz. Tamamen size kalmış. Hiç dokunmadan kullanmanızda bir sakınca yok.

Top Bottom