Neler Yeni

Çözüldü✓ S23 FE Yakınlık Sensörü

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Metehan Usta
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji, Bilgisayar, Müzik
Instagram
https://www.instagram.com/metehannusta/
Facebook
metehanusta007
Merhaba, telefona sahip olanlardan birkaç konuda bana bilgi vermelerini rica ediyorum. Telefonu alalı 1 hafta oldu.

1 - Always on Display açıkken, telefonun üzerine elimi koyduğumda, telefonu ters çevirdiğimde, cebime koyduğumda vb. durumlarda yakınlık sensörünün bunu algılayıp always on display'i kapatması gerekiyor ama bu olmuyor. Bu S23 FE'nin bir olayı mı yoksa bendeki cihazda sorun mu var? (NOT: Telefon görüşmesi yaparken yakınlık sensörü çalışıyor ve ekranı kapatıyor.)

2 - Telefon titreşim modundayken gelen mesajları vs genelde hiç fark edemiyorum. Bana çok zayıf geldi. (NOT: Önceki telefonum LG G7'ydi ve asla böyle bir şey yaşamıyordum. Bu bana zayıf geldi, sizce de öyle mi?)

3 - Kamera geniş açı modunda video çekerken 30 FPS olmadan bunu yapamıyor mu? Kaç yıllık telefondan buna geçiş yaptım ve gece geniş açılı bir video çekmeyi denedim. 30 FPS'e almadan geniş açıya izin vermediği için video aşırı vasat oldu. LG G7 60 FPS'te geniş açılı videolar çekebiliyordu ve kalitesi buna göre çok çok öndeydi.

MacWix

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
563
İsim
HAYRETTİN KÖNEŞ
Cihaz nasıl az pişman olmuş gibisin alınır mı sizce?

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Metehan Usta
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
Facebook
metehanusta007
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Cihaz nasıl az pişman olmuş gibisin alınır mı sizce?
Her şey fiyatına göre değerlendirilmeli.

Ben bana uygun olan özellikleri şu şekilde filtreledim:
1 - Kablosuz hızlı şarj olacak.
2 - IP68 sertifikası olacak.
3 - 5G olacak.
4 - Depolama SD kart girişi varsa en az 128GB, yoksa en az 256GB olacak.
5 - OIS olacak.
6 - En az 60 FPS video kayıt desteği olacak.

Epey'de bu özelliklere göre filtreleme yaptığınızda en ucuz telefon S21 FE. Aslında bende onu alacaktım. Ancak S23'ün özellikle 4 yıl civarı android güncelleme garantisi gibi bazı artı özelliklerinden dolayı vazgeçip S23 FE almaya karar verdim.

Telefon aldığımdan günden beri 1 kere bile kasma, takılma yapmadı. Şarjıyla ilgili olumsuz konuşanlar olmuş ancak bilinçli bir kullanıcıysanız, ayalarınızı kendinize göre optimize ettiğinizde pil çok uzun dayanıyor. (Örneğin; 120 HZ'i kapatmak gibi pil ömrünü uzatacak bazı ayarlar.)

Telefonun bariz bir şekilde eksi olan birkaç özelliği;
1 - Çok kalın.
2 - Gereksiz ağır.
3 - Ekran/gövde oranı fiyat ve segmentine göre kötü denilebilecek ancak rahatsız etmeyen bir oranda.
4 - Bana kalırsa tuhaf bir şekilde titreşim özelliği çok zayıf. Titreşim modundayken mesaj geldiğini anlamıyorum bile.
5 - Kamera performansı genel olarak olumlu ancak video tarafında geniş açılı kameranın 30 FPS'den fazlasını otomatik modda yapamaması resmen skandal. (Ancak bunu yazılım güncellemeleriyle geliştirilebileceğini düşünüyorum.)

NOT: Bu özelliklerin kıyaslamasını LG G7'den bu modele geçmiş bir kullanıcı olarak yapıyorum. LG G7, çıktığı dönemde LG'nin amiral gemisi sınıfındaydı. Bu sebeple sahip olduğu özellikler itibariyle günümüzde amiral gemisi sınıfı olmayan, özellikle orta-segment her türlü telefonla kapışabilir nitelikte. Çıktığı dönemin amiral gemilerinden birisi olması itibariyle, hafiflik, incelik, ekran/gövde oranı, kamera performansı gibi bazı özellikleriyle hala öne çıkmakta.

Ancak sonuca baktığımızda LG G7 artık güncel bir telefon değil. Yetersiz depolama alanı, yetersiz ram yüzünden kasmalar, takılmalar, yetersiz pil ömrü gibi olumsuz yanlarından dolayı telefonu değiştirmek durumunda kaldım.

Sonuç olarak S23 FE'yi fiyatına göre değerlendirdiğimde telefonun birkaç eksi özelliği olduğunu kabul etmekle birlikte, telefonu öneririm. Bu fiyata, belirttiğim özelliklerde alınabilecek en iyi ve en güncel telefon bu. Alternatifini ben göremedim.

MacWix

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
563
İsim
HAYRETTİN KÖNEŞ
Her şey fiyatına göre değerlendirilmeli.

Ben bana uygun olan özellikleri şu şekilde filtreledim:
1 - Kablosuz hızlı şarj olacak.
2 - IP68 sertifikası olacak.
3 - 5G olacak.
4 - Depolama SD kart girişi varsa en az 128GB, yoksa en az 256GB olacak.
5 - OIS olacak.
6 - En az 60 FPS video kayıt desteği olacak.

Epey'de bu özelliklere göre filtreleme yaptığınızda en ucuz telefon S21 FE. Aslında bende onu alacaktım. Ancak S23'ün özellikle 4 yıl civarı android güncelleme garantisi gibi bazı artı özelliklerinden dolayı vazgeçip S23 FE almaya karar verdim.

Telefon aldığımdan günden beri 1 kere bile kasma, takılma yapmadı. Şarjıyla ilgili olumsuz konuşanlar olmuş ancak bilinçli bir kullanıcıysanız, ayalarınızı kendinize göre optimize ettiğinizde pil çok uzun dayanıyor. (Örneğin; 120 HZ'i kapatmak gibi pil ömrünü uzatacak bazı ayarlar.)

Telefonun bariz bir şekilde eksi olan birkaç özelliği;
1 - Çok kalın.
2 - Gereksiz ağır.
3 - Ekran/gövde oranı fiyat ve segmentine göre kötü denilebilecek ancak rahatsız etmeyen bir oranda.
4 - Bana kalırsa tuhaf bir şekilde titreşim özelliği çok zayıf. Titreşim modundayken mesaj geldiğini anlamıyorum bile.
5 - Kamera performansı genel olarak olumlu ancak video tarafında geniş açılı kameranın 30 FPS'den fazlasını otomatik modda yapamaması resmen skandal. (Ancak bunu yazılım güncellemeleriyle geliştirilebileceğini düşünüyorum.)

NOT: Bu özelliklerin kıyaslamasını LG G7'den bu modele geçmiş bir kullanıcı olarak yapıyorum. LG G7, çıktığı dönemde LG'nin amiral gemisi sınıfındaydı. Bu sebeple sahip olduğu özellikler itibariyle günümüzde amiral gemisi sınıfı olmayan, özellikle orta-segment her türlü telefonla kapışabilir nitelikte. Çıktığı dönemin amiral gemilerinden birisi olması itibariyle, hafiflik, incelik, ekran/gövde oranı, kamera performansı gibi bazı özellikleriyle hala öne çıkmakta.

Ancak sonuca baktığımızda LG G7 artık güncel bir telefon değil. Yetersiz depolama alanı, yetersiz ram yüzünden kasmalar, takılmalar, yetersiz pil ömrü gibi olumsuz yanlarından dolayı telefonu değiştirmek durumunda kaldım.

Sonuç olarak S23 FE'yi fiyatına göre değerlendirdiğimde telefonun birkaç eksi özelliği olduğunu kabul etmekle birlikte, telefonu öneririm. Bu fiyata, belirttiğim özelliklerde alınabilecek en iyi ve en güncel telefon bu. Alternatifini ben göremedim.
Bence de fiyatının en iyisi. Birde One UI 6,1 güncellemesi ile S24 deki samsung yapay zeka özelliklerini ve kamera özelliklerini de alacakmış önümüzdeki günlerde. Tam bir f/p

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Metehan Usta
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
Facebook
metehanusta007
Bence de fiyatının en iyisi. Birde One UI 6,1 güncellemesi ile S24 deki samsung yapay zeka özelliklerini ve kamera özelliklerini de alacakmış önümüzdeki günlerde. Tam bir f/p
Çok iyi! Umarım şu geniş açı modunda 60 kare çekme gibi özellikler gelir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

titreşimi ayarlardan ayarlıyabiliyorsun
Biliyorum ve ayar en yüksekte. Telefon sizde de varsa 1. soruma cevap verirseniz çok güzel olur. Teşekkürler.

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,024
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
1 - Always on Display açıkken, telefonun üzerine elimi koyduğumda, telefonu ters çevirdiğimde, cebime koyduğumda vb. durumlarda yakınlık sensörünün bunu algılayıp always on display'i kapatması gerekiyor ama bu olmuyor. Bu S23 FE'nin bir olayı mı yoksa bendeki cihazda sorun mu var? (NOT: Telefon görüşmesi yaparken yakınlık sensörü çalışıyor ve ekranı kapatıyor.)
AOD u sen tetiklediysen ekran kapanmaz.

Telefon titreşim modundayken gelen mesajları vs genelde hiç fark edemiyorum.
Titreşim şiddetini ve patternini ayarlayabilirsin. Titreşim motoru yok artık samsunglarda. haptic motor var.
1711456460796.png
1711456625467.png

normal motor vs selenoid

3. soruna bir şey diyemeyeceğim. belki çözünürlülükten kaynaklı sorun yaşıyor olabilirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Metehan Usta
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
Facebook
metehanusta007
AOD u sen tetiklediysen ekran kapanmaz.

Titreşim şiddetini ve patternini ayarlayabilirsin. Titreşim motoru yok artık samsunglarda. haptic motor var.
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

normal motor vs selenoid

3. soruna bir şey diyemeyeceğim. belki çözünürlülükten kaynaklı sorun yaşıyor olabilirsin.
Cevaplar için çok teşekkür ederim. AOD'i sadece benim ayarladığım saatler arasında kapanacak şekilde ayarladım evet. Ancak temelde mantık şudur. Örneğin telefonu cebinize koyduğunuzda yakınlık sensörü bunu algılar ve AOD'i gereksiz olduğu için kapatır. LG G7 modeli de dahil olmak üzere birçok modelde böyledir ve olması gereken de budur. Hatta konuyla ilgili Samsung canlı desteğe bağlandığımda oradaki temsilci de bunu bir sorun olarak algıladı ve çözmeye çalıştı ancak çözemeyince servise gitmemi söyledi. Ancak sizde ki cihazda da durum böyleyse, o halde bu bir sorun değil. Samsung bu modelde bu şekilde bir ayarlama yapmış demektir. Belki ilerideki yazılım güncellemeleriyle bu durum düzelir.

Titreşim konusuyla ilgili tüm ayarları keşfettim ve uyguladım ancak sizin verdiğiniz bilgiyi göz önünde bulundurunca bahsettiğim zayıflığın sebebini anlamış oldum. LG G7 titrediğinde masa titriyordu ancak S23 FE'de telefon kendini zor titretiyor.

• Beğen
Reaksiyonlar: com2

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
437
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
Telefon. Bilgisayar. Monitör. Kulaklık.
Çok iyi! Umarım şu geniş açı modunda 60 kare çekme gibi özellikler gelir.

Biliyorum ve ayar en yüksekte. Telefon sizde de varsa 1. soruma cevap verirseniz çok güzel olur. Teşekkürler.
60 FPS gelmez. Klasik FE sorunları. Ben önermiyorum S23 FE. Alınmaz neden mi A54 ile aynı kasaya aynı tasarıma sahip cihaz. Çerçeveleri leş. S20 FE kullanıyorum hala 60 FPS'te kamera geçişi yok sadece ana kamera çalışıyor. PRO video ayarlarında yenilik yok. S23 FE alınacak bir cihaz değil 18 19K olsa öperim başıma koyarım hatta ben de alırım ama S20 FE ile aralarında alınacak geçilecek bir fark bile yok. S22'nin şarj sorunları mevcut ama S23 FE'den yazılımsal olarak çok çok daha üstün bir cihaz. 22 25 civarlarında bütçe için 2. el S23 ya da 0 S22 alınmalı. S23 FE Samsung'un elimizde ki parçalar çöp olmasın diye çıkarttığı bir cihazdır benim için. AOD içinse evet A54 S20 FE'de ekranı ters de çevirsem cebime de koysam kapanmıyor. S21 Ultra ve S22 de böyle bir şey görmedim yazılımsal olabilir. Bir de benim S20 FE'mde AOD açıkken AMOLED şekilde çalışmıyor gece çıplak gözle bakınca IPS ekran gibi tüm ekranın açık hafif grimsi bir renk gösterdiğini gördükten sonra AOD kullanmamaya başladım.

Şu an olmaz ama ileri zamanlarda bir tane Y.D S23 Ultra düşünüyorum 25 civarlarına kapalı kutuları mevcut. Y.D modellerde Samsung Pass ve Güvenli Klasör devre dışı kalıyor diye duydum eğer gerçekten Pass çalışmıyorsa S20 FE ile vedalaşıp 2.el S23 alacağım. Yazılımsal özellikler azımsanmayacak şekilde çok.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Metehan Usta
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
Facebook
metehanusta007
60 FPS gelmez. Klasik FE sorunları. Ben önermiyorum S23 FE. Alınmaz neden mi A54 ile aynı kasaya aynı tasarıma sahip cihaz. Çerçeveleri leş. S20 FE kullanıyorum hala 60 FPS'te kamera geçişi yok sadece ana kamera çalışıyor. PRO video ayarlarında yenilik yok. S23 FE alınacak bir cihaz değil 18 19K olsa öperim başıma koyarım hatta ben de alırım ama S20 FE ile aralarında alınacak geçilecek bir fark bile yok. S22'nin şarj sorunları mevcut ama S23 FE'den yazılımsal olarak çok çok daha üstün bir cihaz. 22 25 civarlarında bütçe için 2. el S23 ya da 0 S22 alınmalı. S23 FE Samsung'un elimizde ki parçalar çöp olmasın diye çıkarttığı bir cihazdır benim için. AOD içinse evet A54 S20 FE'de ekranı ters de çevirsem cebime de koysam kapanmıyor. S21 Ultra ve S22 de böyle bir şey görmedim yazılımsal olabilir. Bir de benim S20 FE'mde AOD açıkken AMOLED şekilde çalışmıyor gece çıplak gözle bakınca IPS ekran gibi tüm ekranın açık hafif grimsi bir renk gösterdiğini gördükten sonra AOD kullanmamaya başladım.

Şu an olmaz ama ileri zamanlarda bir tane Y.D S23 Ultra düşünüyorum 25 civarlarına kapalı kutuları mevcut. Y.D modellerde Samsung Pass ve Güvenli Klasör devre dışı kalıyor diye duydum eğer gerçekten Pass çalışmıyorsa S20 FE ile vedalaşıp 2.el S23 alacağım. Yazılımsal özellikler azımsanmayacak şekilde çok.
AOD bilgisi ve diğer yorumlar için çok teşekkür ederim. Ancak kıyaslama konusunda tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. S23 FE 3K fiyat farkıyla birçok yeni özellik sunuyor. Bu konuda yanıldığınızı düşünüyorum.

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
437
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
Telefon. Bilgisayar. Monitör. Kulaklık.
AOD bilgisi ve diğer yorumlar için çok teşekkür ederim. Ancak kıyaslama konusunda tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. S23 FE 3K fiyat farkıyla birçok yeni özellik sunuyor. Bu konuda yanıldığınızı düşünüyorum.

Aradaki fiyat farkı maalesef gerçek bir fiyat farkı değil. Resmi mağaza stokları tükendiği için 17-18K arasında satılıyor. Benim anlatmak istediğim şu. Eğer yeni bir cihaz alıyorsam ki S20 FE kullanıcısı olarak bana benim telefonumdan farklı bir telefon kullandığımın hissiyatını vermesini isterim. S23 FE de bunu göremiyorum. Evet ekran farklı kameralar farklı tasarım farklı her şey farklı arada 2 nesil fark var. Peki sonuç? Cihazı kullanırken kamera ayarları aynı 60 FPS'de sadece ana kamera çalışabiliyor. Pro Video ayarlarında 60FPS lens ayarı yok. Telephoto lensi kullandırtmıyor. Aynısını S22 yapabilirken S23 FE yapamıyor. Ön kamerada 4K EIS ve Hiper Geçiş modunda yıldız eklentisi modundan başka yenilik göremiyorum. İşlemci tarafına hiç değinmeyeceğim bile. S21 ile karşılaştırmam da bile S21'den daha yüksek skor alıyorum. 1 Milyon Antutu puanı beni pek tatmin etmiyor.

Ekler

• 1711559816704.png
    1711559816704.png
    592.5 KB · Hit: 3
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,949
Üyeler
140,733
Son üye