Neler Yeni

Saçkıran Hastalığım Gençliğimi Başıma Yıktı!

Qzer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
816
İsim
Ekrem
egerki geçmesse, tavsiyem komple sıfıra vur, daha uyumlu olur kafan. Bende de egzama var, mahvetti kafamı geçmiyor

faustiN

80+
Kardeş ilk başladığı zamanlarda hayatında ne gibi bir değişiklik oldu hatırlıyor musun? Önemli bir olay, acı ayrılık vs gibi.
valla ben neyden çıktığını da iyi biliyorum aslında aileme soyleyemedigim bir olay vardı ondan sonra çıkmaya basladi bende o saçkıran iletti
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim kafamda da saçkıran mevcut. 17 yaşındayım yaklaşık 3-4 senedir farkındayım fakat bendeki saçkıran dağılmaya veya sekmeye uğramadı sadece bir bölgede 1 adet 25 kuruş büyüklüğünde mevcut. Daha önce sadece bir kere sarımsak sürdüm bir işe yaramadı mecbur saçımı uzatıp orayı kapatıyorum saçımı kesmek istemiyorum. Doktora gidip kafadan iğne olmam gerekiyorsa bir deneyeyim konu için çok teşekkür ederim
valla bende öyle yapıyorum saçım baya uzun o bölgeyi kapatıyor bazıları Aa geçmiş felanda Yapıyorlar ama , işte geçmiyor sarımsak tek çare diyorlar doktorlar kortizon uyguluyor. Yarardan çok zararı var bu kortizonun ben sarımsağın suyunu sıkıp öyle deneyeceğim olumlu sonuç alırım inşaallah

panda_1

80+
Eyvallah Sağolun Deneyelim Bakalım dediklerinizi sarımsağı denicem ama sarımsağın suyunu siksam mi direk oraya mi sürsem bilgisi olan?
ortadan ikiye böl ama bıçak kullanma elinle sonra iç kısmını saçkıran olan yere sür bir tanıdığım yapmış işe yaramış

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,244
İsim
MehmedVII
Saçkıran (Alopesi Areata); daha önce kıl bulunan alanlarda, bir veya daha fazla, yaklaşık olarak bozuk para büyüklüğünde, yuvarlak, düzgün yüzeyli saç dökülmesi olarak ya da başka değişiklik izlenmeyen, yama biçimli saç kaybı olarak karşımıza çıkar.

17 Yaşındayım saçlarımı hep çok severim 2 günde bir yıkarım. Hep uzun olarak kullanırdım zaten saçı bundan yaklaşık 5-6 ay önce ( saçım uzun olduğu için farketmedim ilk zamanlarda ) annemin görmesi ile farkettim saçkıran hastalığını ayrıca fazla umursamadım. Hemen Geçer Kafasindaydim Ama is ciddiye bindi saçımın tam orta taraflarında 1₺ büyüklüğünde saçların hepsi dökülmüştü zaten Hemen Cildiye Doktoruna gidip derdimi anlattım . Kortizonlu iğne vurdu ilk zamanlarda harika etki yarattı. Saçlarım çıkmaya başlamıştı 1 Ay sonra tekrar gidip tekrar vurdurduk ve saçlarım tamamen çıkmıştı ( bu olaylar 4-5 ay sürüyor) Bu hafta yeniden saçımda saçkıran çıkmış büyük ihtimalle yine cildiye yolu göründü öneriniz varmı forumdaki arkadaşlara sormak geldi içimden sarımsak felan denemedim önerilerinizi bekliyorum nasıl geçer bu hastalık ?
Bende 2,5 yıldır var biri geçti diğeri duruyor. Asitli bi ilaç verdi eczane onu kulak çöpü ile sürüyorum ve derim soyuluyor yavaşça ardından kantaron veya vazelin sürüyorum

Aaahmt

80+ Silver
valla ben neyden çıktığını da iyi biliyorum aslında aileme soyleyemedigim bir olay vardı ondan sonra çıkmaya basladi bende o saçkıran iletti

valla bende öyle yapıyorum saçım baya uzun o bölgeyi kapatıyor bazıları Aa geçmiş felanda Yapıyorlar ama , işte geçmiyor sarımsak tek çare diyorlar doktorlar kortizon uyguluyor. Yarardan çok zararı var bu kortizonun ben sarımsağın suyunu sıkıp öyle deneyeceğim olumlu sonuç alırım inşaallah
Bende bugün sarımsak kullanmayı düşünüyorum iğne işi korkuttu beni :D. Hatırladığım kadarıyla düzenli bir şekilde sürmek gerekiyordu galiba araştırıp plana sadık sarımsağı uygulamak gerekiyor bence

goshawk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
958
İsim
Çağrı Ö

faustiN

80+
Bende bugün sarımsak kullanmayı düşünüyorum iğne işi korkuttu beni :D. Hatırladığım kadarıyla düzenli bir şekilde sürmek gerekiyordu galiba araştırıp plana sadık sarımsağı uygulamak gerekiyor bence
Kesinlikle sarımsağı düzenli olarak denediğimiz de sonuç vereceğini bende bu yorumlardan sonra , aslında kafana birşeyleri takmassan geçiyor zaten kendisi ama eger kafamda saçkıran var diyip kafana daha cok takarsan daha fazla büyüyor birakicaksin takılacak kendisine :)

goshawk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
958
İsim
Çağrı Ö

Halsiz

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,519
İsim
Efe Demir
İlgilendiği Kategoriler
Bende Bilm....
Jiletle deil arkadaşlar yanlış bilgi vermesin töbeler olsun...
Kese ile orayı kızartıp veya az bişey kanatarak dayanman gerek ama annenden yardım orayı iyice keselesin sora sarımsağın özünüoraya sürsün bunları yaparken saçın temiz olsun banyonu yap 3 gün öle bekletip sora duş al bende böle geçiriyorlardı knk denemek istersen bi düşün bende geçti bide stres yapma

Kesinlikle sarımsağı düzenli olarak denediğimiz de sonuç vereceğini bende bu yorumlardan sonra , aslında kafana birşeyleri takmassan geçiyor zaten kendisi ama eger kafamda saçkıran var diyip kafana daha cok takarsan daha fazla büyüyor birakicaksin takılacak kendisine :)
Ben çok strese giriyordum kafamada saç kıran olmasına yaw berbat bişey ya şu sarımsağın canına kurban ya 😄

AlphaOMG

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
646
İsim
Ömer Keskin
Bu Mantar mı? Sarımsağı yarın en iyi şekilde deneyeceğim evde iğne var ufak ufak batırıp kanaticam amaç oradaki pis kanı dökmekmiş sonra sarımsağın suyunu çıkartıp o bölgeye dökeceğim gelişmeleri sizinlede paylaşırım dostlar eyvallah allah razı olsun berbat bir şey ya özgüveni düşürüyor allahtan saçım uzun orayı bir şekilde kapatmaya çalışıyorum :)
Saçkıran olayı mantar değil dostum. Bağışıklık sisteminle alâkalı. Bağışıklık sistemin saç köklerine saldırıyor öyle düşünebilirsin. Bende yaşadım hatta bendeki öyle 1 TL büyüklüğünde olmadı bende saçımda avuç içi büyüklüğünde döküldü saçım bazı yerler madeni para büyüklüğünde. Bende doktora gittim iğne yaptı hemen çıkmaya başladı. Sonra ara ara 0.50 - 1 TL büyüklüğünde dökülmeler oldu ama kafaya takmadım hiçbirşey de yapmadım kendi kendine düzeldi. Sarımsakmış şuymuş buymuş hikaye. Bende dökülme olayı birşeyleri çok stres ettiğim zaman olmaya başlıyor. Kafana takmayacaksın amaan dökülürse dökülsün gibi kafada olacaksın hergün aynanın karşısına geçip dertlenmeyeceksin ve başka durumları kendine dert edinmeyeceksin en önemlisi bu.

RavenoLL

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Ahmet ALİGÜL
Doktorunuz ne diyorsa onu uygulayın. Alopesia areata bir çeşit otoimmun hastalık. İnsanın ruhsal durumuyla ilişkisi olduğu söyleniyor. Ayrıcı tanısına tinea capitis giriyor ancak işini az çok bilen her dermatoloji uzmanı o ayrımı genelde hemen yapabiliyor sizde kortizonlu iğne vurulduktan sonra geçmiş muhtemelen alopesi areata. o mantar olsaydı kortizonlu iğneden sonra kötüleşirdi. Bu sarımsak sürme vs. Onlar genel anlamda telkin olarak geçiyor sizi psikolojik olarak iyi olacağınıza inandırıyor buda etyolojisinde ruhsal durumun etkisinin olduğu bir hastalıkta işe yarayabiliyor. Ama hacamat gibi şeyleri yapmamanızı öneririm enfeksiyon riski var onlarda.

faustiN

80+
Doktorunuz ne diyorsa onu uygulayın. Alopesia areata bir çeşit otoimmun hastalık. İnsanın ruhsal durumuyla ilişkisi olduğu söyleniyor. Ayrıcı tanısına tinea capitis giriyor ancak işini az çok bilen her dermatoloji uzmanı o ayrımı genelde hemen yapabiliyor sizde kortizonlu iğne vurulduktan sonra geçmiş muhtemelen alopesi areata. o mantar olsaydı kortizonlu iğneden sonra kötüleşirdi. Bu sarımsak sürme vs. Onlar genel anlamda telkin olarak geçiyor sizi psikolojik olarak iyi olacağınıza inandırıyor buda etyolojisinde ruhsal durumun etkisinin olduğu bir hastalıkta işe yarayabiliyor. Ama hacamat gibi şeyleri yapmamanızı öneririm enfeksiyon riski var onlarda.
Hacamat geçeceğini bilsem yine yaptırmam. Riski çok en rahatı sarımsak dediğiniz gibi ruhsal olarakda ise yaradığını inandirip geçmesini hızlandıracak eyvallah dostlar hepinizden allah razı olsun

Erdem Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,245
İsim
Erdem Arslan
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık, Spor, Yabancı Dil
Otoimmun hastalıkların nedenleri bilinmiyor tedavileri de o kadar net değil. Ms veya lupus da olabilirdin. Saçkıran yine iyi kazırsın kafayı her sabah usturayla cillop gibi olur. Stres yapma o bölgeyi kanatıp bir şeyler sürme işini de yapma. Enfeksiyon falan kaparsın daha kötü olur. Kortizol bağışıklık sistemini baskıladığı için kesinlikle işe yarar. Sistemik ilaçlar da var ama kullanılmasını tavsiye etmem.

Top Bottom