Neler Yeni

Yardım Sahibinden param güvende alıcı ne kadar güvende?

Can...

80+ Platinum
Birde kredi kartına 6 ay taksit yaparak aldım diyelim, kart geldikten sonrada iade etmek istediğimde geri limitim yerine mi geliyor? Hiç taksitli alışveriş yapmadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hiçbir türlü dolandırılma ihtimalim yok o zaman. Yinede böyle bir durum olursa parayı geri atıyor mu sahibinden bu konuyla ilgileniyor mu? Desteğine hiç ulaşmadım sormadımda. Siz biliyor musunuz?
Şuna dikkat et satıcı sana kendi linkini atıp buradan al derse WhatsApp üzerinden sakın bulaşma şikayet et sahibindene

Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
Mert Öztürk
Kardeşim ben bilgisayar satacaktım ama tereddüt ettiğim için sahibinden destek ile görüştüm. Ürünü sağlam gönderdim adam bana hasarlı olarak iade etti mesela ben iade almak zorunda mıyım dediğimde evet iade alma şartınız var o bizlik bir durum değil. Bunun için kargoya verirken sağlam olduğuna dair rapor tutturun aldığınızda bozuk gönderirse aynı rapordan tutturup mahkemeye verin dedi. Yani anlayacağın satıcıysan sistem aşırı rezalet. Alıcının haklarını bilmiyorum ama

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
621
İsim
Serdar BULUT
Kardeşim ben bilgisayar satacaktım ama tereddüt ettiğim için sahibinden destek ile görüştüm. Ürünü sağlam gönderdim adam bana hasarlı olarak iade etti mesela ben iade almak zorunda mıyım dediğimde evet iade alma şartınız var o bizlik bir durum değil. Bunun için kargoya verirken sağlam olduğuna dair rapor tutturun aldığınızda bozuk gönderirse aynı rapordan tutturup mahkemeye verin dedi. Yani anlayacağın satıcıysan sistem aşırı rezalet. Alıcının haklarını bilmiyorum ama
Satıcı olarak uğraşmak istemem zaten. Sahibinden desteği pek bir garanti sunmuyor anladığım kadarıyla. En iyisi yine tedbirli davranıp dolandırılmamaya dikkat etmek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuna dikkat et satıcı sana kendi linkini atıp buradan al derse WhatsApp üzerinden sakın bulaşma şikayet et sahibindene
Evet evet link geldiği anda direk engelleyeceğim karşı tarafı

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,319
İsim
Hakanbey
Yaklaşık 5 yıldır haftada 2-3 tane param güvende ile satış yapan biriyim.

Param güvende tamamen Alıcıyı güvende tutmak için kurulmuş bir sistem satıcının Hiç bir zaman arkasında durmuyor Satıcı iseniz bir sorun yaşadığınızda ikna etmek için avukat v.s Baya uzun süreçlerden geçmeniz gerekiyor.
Alıcı tarafında ise Bütün haklar sizin elinizde Ancak Bazı açıklarıda yok değil,
Satıcı olarak Bazı açıklardan Alıcı yönündede Yine Dolandırıcılık tekniklerini açıklayacağım.

Bunlar başımıza sık gelen şeyler burada dikkat edilmesi gereken husus bilinçli davranmak hepsi bu

Satıcı için olan kısıma gelelim;

Elinizde satmak istediğiniz bir ürün var diyelim Ürünü karşı tarafı dolandırmak için satıcaksınız, ( Bunu yapan bir çok satıcı var) DİKKATLİ OLUN

Öncelikle Satacağınız ürün Sarı sitenin Paramgüvende satış koşullarına aykırı olacak ve Kargo şirketinde Tanıdık biri olacak,
Daha sonra Param güvende sitesinde yazan bu kuralı çiğneyebileceğin bir ürün satman gerekiyor,
1693276144026.png

Ve ürünü Kutusu Çok güzel ama içi boş yada sorunlu parça olabilir ( Salatalık v.s )
Ve Avukat v.s durumlarını garantilemek içinde Aynı kutudan İçine olması gereken ürünü koyarken paketlerken Video çekiyorsun ( tabi Aynı kutudan 2 tane olduğunu varsayalım olması gerekenin videosu çekildi ama içi farklı olan Kutuyu Yollamak için kargoya gittin )

Burada satıcı 10 ds den fazla olan kargoyu örnek olarak 25 ds gibi Ürünü Tanıdık Kargocu sayesinde ( 10 ds ) olarak kargoladı.

Karşı tarafta siz ürünü teslim aldınız açtınız baktınız içi farklı hemen param güvende sitesinde iade talebi oluşturdunuz. İade kodu geldi , Kod ile Şubeye gittiniz Şube personeli Ürünün 25 ds geldiğini ve Param güvende ile yollayamacağınızı beyan etti . Bu durumda Acil karar vererek tamam alıcıya direk kargolayalım ben dekontu alır param güvendeye atarım hallederim gibi düşünmeyin .

Sonra param güvendeye bu durumu izah ettiniz ve karşı tarafa ödeme sistemi askıya alındı. Bu noktada param güvende satıcıya ulaştı ve bu durumdan bahsetti ve Satıcıdan video talep etti Başta belirttiğim Videoyu Satıcı yolladı Bu noktada Param güvende ekibi insiyatif alırda Video gördükten sonra parayı satıcıya teslim edebilir yada İnsiyatif almak Zaman aşımına bırakır bu sürece Mağdur alıcı Param güvendeye güvenip 3 gün süreyle bekler ise otomatik olarak para Satıcının hesabına geçer.

Bu noktadan sonra Avukat v.s işlemlerde Avukat Param güvendeden Kanıt ister gönderilen video izlenildikten sonra %80 ihtimalle Sonuca ulaşılamaz ve Alıcı mağdur bırakılır Sonuç çok uzun sürelere 3-5 yıla kadar uzayabilir ancak Alıcı mağdur olur büyük ihtimalle.

Gelelim Dürüst satıcı ile dolandırıcı alıcıya

Burada satıcı eğer ürünü kargoya vermeden önce Sattığı ürünün seri nosu dahil ve Paketledikten sonra kargoya teslim süreci dahil video çekerse Genelde Satıcı mağdur olmuyor ama hiç. bir şey yapmadan yollarsanız ALICI her koşulda haklı bir pozisyonda kalıyor avukat v.s 3-5 yıl sonunda satıcı mağdur oluyor.

Burada alıcı kişi ürünü teslim alıp teslim aldığı ürünün birebir aynısı ama arızalı olanını içine koyup geri iade ederse Satıcı ürünü teslim aldıktan sonra Eğer kanıtı yok ise Mağdur kalıyor %95 ihtimal ile

Hepsi bu bunlara dikkate alarak alışveriş yapın iyi sabahlar herkeze.

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
621
İsim
Serdar BULUT
Yaklaşık 5 yıldır haftada 2-3 tane param güvende ile satış yapan biriyim.

Param güvende tamamen Alıcıyı güvende tutmak için kurulmuş bir sistem satıcının Hiç bir zaman arkasında durmuyor Satıcı iseniz bir sorun yaşadığınızda ikna etmek için avukat v.s Baya uzun süreçlerden geçmeniz gerekiyor.
Alıcı tarafında ise Bütün haklar sizin elinizde Ancak Bazı açıklarıda yok değil,
Satıcı olarak Bazı açıklardan Alıcı yönündede Yine Dolandırıcılık tekniklerini açıklayacağım.

Bunlar başımıza sık gelen şeyler burada dikkat edilmesi gereken husus bilinçli davranmak hepsi bu

Satıcı için olan kısıma gelelim;

Elinizde satmak istediğiniz bir ürün var diyelim Ürünü karşı tarafı dolandırmak için satıcaksınız, ( Bunu yapan bir çok satıcı var) DİKKATLİ OLUN

Öncelikle Satacağınız ürün Sarı sitenin Paramgüvende satış koşullarına aykırı olacak ve Kargo şirketinde Tanıdık biri olacak,
Daha sonra Param güvende sitesinde yazan bu kuralı çiğneyebileceğin bir ürün satman gerekiyor,
Alıntıyı görüntüle

Ve ürünü Kutusu Çok güzel ama içi boş yada sorunlu parça olabilir ( Salatalık v.s )
Ve Avukat v.s durumlarını garantilemek içinde Aynı kutudan İçine olması gereken ürünü koyarken paketlerken Video çekiyorsun ( tabi Aynı kutudan 2 tane olduğunu varsayalım olması gerekenin videosu çekildi ama içi farklı olan Kutuyu Yollamak için kargoya gittin )

Burada satıcı 10 ds den fazla olan kargoyu örnek olarak 25 ds gibi Ürünü Tanıdık Kargocu sayesinde ( 10 ds ) olarak kargoladı.

Karşı tarafta siz ürünü teslim aldınız açtınız baktınız içi farklı hemen param güvende sitesinde iade talebi oluşturdunuz. İade kodu geldi , Kod ile Şubeye gittiniz Şube personeli Ürünün 25 ds geldiğini ve Param güvende ile yollayamacağınızı beyan etti . Bu durumda Acil karar vererek tamam alıcıya direk kargolayalım ben dekontu alır param güvendeye atarım hallederim gibi düşünmeyin .

Sonra param güvendeye bu durumu izah ettiniz ve karşı tarafa ödeme sistemi askıya alındı. Bu noktada param güvende satıcıya ulaştı ve bu durumdan bahsetti ve Satıcıdan video talep etti Başta belirttiğim Videoyu Satıcı yolladı Bu noktada Param güvende ekibi insiyatif alırda Video gördükten sonra parayı satıcıya teslim edebilir yada İnsiyatif almak Zaman aşımına bırakır bu sürece Mağdur alıcı Param güvendeye güvenip 3 gün süreyle bekler ise otomatik olarak para Satıcının hesabına geçer.

Bu noktadan sonra Avukat v.s işlemlerde Avukat Param güvendeden Kanıt ister gönderilen video izlenildikten sonra %80 ihtimalle Sonuca ulaşılamaz ve Alıcı mağdur bırakılır Sonuç çok uzun sürelere 3-5 yıla kadar uzayabilir ancak Alıcı mağdur olur büyük ihtimalle.

Gelelim Dürüst satıcı ile dolandırıcı alıcıya

Burada satıcı eğer ürünü kargoya vermeden önce Sattığı ürünün seri nosu dahil ve Paketledikten sonra kargoya teslim süreci dahil video çekerse Genelde Satıcı mağdur olmuyor ama hiç. bir şey yapmadan yollarsanız ALICI her koşulda haklı bir pozisyonda kalıyor avukat v.s 3-5 yıl sonunda satıcı mağdur oluyor.

Burada alıcı kişi ürünü teslim alıp teslim aldığı ürünün birebir aynısı ama arızalı olanını içine koyup geri iade ederse Satıcı ürünü teslim aldıktan sonra Eğer kanıtı yok ise Mağdur kalıyor %95 ihtimal ile

Hepsi bu bunlara dikkate alarak alışveriş yapın iyi sabahlar herkeze.
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Alıcı olarak bu dediğiniz durumları yaşamamak için satıcının profilindeki diğer ilanlara kadar herşeyi inceliyorum. Umarım dediğiniz olaylar gibi bir şey yaşamam.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,354
İsim
Yusuf
satıcı taraf esas ne kadar güvende olmalı. param güvendeyle monitörümü sattım, param püskül geri geldi, ekran kartımı sattım pcie soket yeri kırık geldi. hiç kimse kusura bakmasın birisi bi tarafını güvene alacak diye ben çalışan tertemiz bir cihazlarımı kargoda heba diğerini ise iki elini kullanamayan kişi yüzünden heba ettim. bu yüzden tavsiyem satış yapan taraf için kırılabilecek kargoda hasar alabilecek hiçbir elektronik parçanızı param güvende ile satmayın. birileri kendini güvene alırken oluşacak hasar kucağınızda kalıveriyor. alıcı tarafa tavsiyem ise mutlaka elden alın yada yakınlarında oturan biri varsa ortak noktada buluşup aldırmaya çalışın ve mümkün olduğunca yakın çevrenizden ikinci el alışverişinizi yapın.
ikinci elde 3060ti'mı şuan satıyorum, indirimden çok param güvende teklifleri geliyor. hepsi ret ret ret.

Vuudx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,148
İsim
Yusuf Karakaya
Hocam kargo size ulastiktan sonra 2 gun sureniz oluyor. O surede karti test ediyorsunuz ve siparisi onayliyorsunuz

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
621
İsim
Serdar BULUT
Hocam konuyu tekrardan hortlatıyorum ama bir sorum vardı ben şimdi sahibinden param güvende ile taksitle ekran kartı aldım bunu iade etmek istediğimde iade işlemimde taksitli oluyor ya bunun için tek seferde gelmesi için başka bir yöntem var mı? Sonradan taksitlendirip ödeyebiliyor muyum? Kullandığım kart ziraat bankasının. @VS07 @55superx @theGladyator01 @Trifact @Vuudx

Dahası  
Reaksiyon skoru
51
İsim
HasHoca
Hocam konuyu tekrardan hortlatıyorum ama bir sorum vardı ben şimdi sahibinden param güvende ile taksitle ekran kartı aldım bunu iade etmek istediğimde iade işlemimde taksitli oluyor ya bunun için tek seferde gelmesi için başka bir yöntem var mı? Sonradan taksitlendirip ödeyebiliyor muyum? Kullandığım kart ziraat bankasının. @VS07 @55superx @theGladyator01 @Trifact @Vuudx
O konu hakkında bi bilgim yok ama bankayla bı konuş istersen

Vuudx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,148
İsim
Yusuf Karakaya
Hocam maalesef o konuda bilgim yok, ben hem pesin almistim hem de iade gibi sorunum olmamisti

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,178
İsim
Selim
Arkadaşlar merhabalar uzun zamandır elimdeki kartı satıp RTX 3060'a geçmeye çalışıyorum ancak sıfırına param yetmediği için bende malum 2.el'e yönelmek durumunda kaldım. Sahibinden param güvende ile alışveriş yaparken süreç tam olarak nasıl işliyor? Kart bana ulaşıktan sonra sorun çıktı diyelim kaç gün geri göndermek için sürem olacak? Ben tam parayı öderken karşı taraf beni engelleme durumu veya parayı gönderemedin bir daha gönder gibisinden bir sorun yaşadığımda Sahibinden bununla ilgileniyor mu? Bu dediğim olayları yaşayan veya tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. Sağda solda bir birikimimiz var zar zor koyarak o da elimden gitsin istemiyorum.
Param güvende alıcı için güvenli ama satıcı için hiç güvenli olmayan bir sistem 👍 ayrıca kartı teslim alırken ve kutuyu açarken video kaydı alın.

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
621
İsim
Serdar BULUT
Param güvende alıcı için güvenli ama satıcı için hiç güvenli olmayan bir sistem 👍 ayrıca kartı teslim alırken ve kutuyu açarken video kaydı alın.
Olası @hakan32 hocamın dediği tarzda olaylar gelirse başıma şikayet nereden edebilirim?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,047
Üyeler
141,385
Son üye
Galahadn
Top Bottom