Neler Yeni

Sapphire nitro + rx 580 8gb'de sürekli wattman yiyorum

SYiğit

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Sami Yiğit
elimde sapphire nitro + rx 580 8gb bulunmaktadır bu 2 gündür monitör bi anda siyah ekran veriyor ekran kartı tam fan açıyor ve ışıklar yanmaya devam ediyor.
Anladığım kadarıyla bu hata wattman denen şeymiş 2 gündür denemediğim şey kalmadı.
Bios güncelledim, chıpset guncelledim, fotmat attım, eski bir driver kurdum.
Ne denesen olmadı lakin bi yerde undervolt yapmak sorunu çözebilir demişler ama hiç bişey anlamıyorum undervolt hakkında lütfen yardımcı olun.

Sistem:
Ryzen 5 2600
Msı b450m a pro max
Rx 580 sapphire nitro +
8gb ram 3200 mhz ( 29** ) kullanıyorum işlemci max desteği miş

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin

SYiğit

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Sami Yiğit
Kasayı başka oda da prize tak bakalım hocam bir de.
Bu saate müsait bi oda bulamam ama coklayıcı ile yapmamda sorun olmazsa başka prize takabikirim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kasayı başka oda da prize tak bakalım hocam bir de.
undervolt yapsam düzelir belki diye duydum ama amd ekran kartında nasıl yapılır hiçbir fikrim yok ayrıca amd software den ayar yapınca bilgisayar daha rahat çalışıyor ve 30 sn de kapanırken 5-6dk buluyor sizce undervolt yapmak kurtarırmı

Son düzenleme:

musti1824

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
151
İsim
Mustafa Aydın
Bakım yaptırıcam en kötü bu gün içini açtım pedler kötü durumda gibiydi ama macun iyidi az cok lakin kart ısınmıyor genede kapanıyor

H

Hemen deniyorum gene siyah ekren yedim

Bumudur yapmam gereken
ısınıp ısınmamasına bakma zaten 60 70 derece görürsün ama kart kapanıyor ısınmayla yine ilgili sanırım fanların hızını arttırıp kısa süreliğine kullanabilirsin termal macunu değiştir pedler o kadar önemli değil ama macun kesinlikle değiştirip dene yazılımsal olduğunu sanmıyorum ne denersen dene

https://hizliresim.com/abi24ot şu ayarları denermisin

Bu saate müsait bi oda bulamam ama coklayıcı ile yapmamda sorun olmazsa başka prize takabikirim

undervolt yapsam düzelir belki diye duydum ama amd ekran kartında nasıl yapılır hiçbir fikrim yok ayrıca amd software den ayar yapınca bilgisayar daha rahat çalışıyor ve 30 sn de kapanırken 5-6dk buluyor sizce undervolt yapmak kurtarırmı

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin

Undervoltla ilgili falan sorun değil. Ya donanımsal bir şey var ya da Windows kaynaklı. O hızlı başlat seçeneği aktif hale getir bir de.

SYiğit

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Sami Yiğit
bildiğim bir bilgisayarcı var anca hafta sonu deneyebilirim eğer bi çözüm bulamazsan kasayla beraber gidicem. Termal macunları değiştirince bi farklılık olursa haber ederim ama hafta sonunu beklemek gerekir
ısınıp ısınmamasına bakma zaten 60 70 derece görürsün ama kart kapanıyor ısınmayla yine ilgili sanırım fanların hızını arttırıp kısa süreliğine kullanabilirsin termal macunu değiştir pedler o kadar önemli değil ama macun kesinlikle değiştirip dene yazılımsal olduğunu sanmıyorum ne denersen dene

Undervoltla ilgili falan sorun değil. Ya donanımsal bir şey var ya da Windows kaynaklı. O hızlı başlat seçeneği aktif hale getir bir de.
Getirip yeniden başlatıp sonra gene test mi ediyim

Dediğiniz gibi oluyor kısa süreliğine rahatlama geliyor

musti1824

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
151
İsim
Mustafa Aydın
bildiğim bir bilgisayarcı var anca hafta sonu deneyebilirim eğer bi çözüm bulamazsan kasayla beraber gidicem. Termal macunları değiştirince bi farklılık olursa haber ederim ama hafta sonunu beklemek gerekir

tamamdır mutlaka değiştirip dene bir de attığım şu fan ayarlarını denermisin Performans>>>Özel>>>Fan Ayarı Etkin>>>Gelişmiş Kontrol>>>İnce Ayar Kontrolleri>>>Vermiş Olduğum değerleri gir>>Değişiklikleri Uygula
abi24ot.png

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin

Dediğiniz gibi oluyor kısa süreliğine rahatlama geliyor
Evet test et. Normalde Windows ayarlarında Hızlı Başlat görünür halde olmalıydı. Sen emin misin Windows ayarlarıyla oynamadığına?

SYiğit

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Sami Yiğit
tamamdır mutlaka değiştirip dene bir de attığım şu fan ayarlarını denermisin Performans>>>Özel>>>Fan Ayarı Etkin>>>Gelişmiş Kontrol>>>İnce Ayar Kontrolleri>>>Vermiş Olduğum değerleri gir>>Değişiklikleri UygulaAlıntıyı görüntüle
sebebini bilmiyorum şuanda amd software açılmıyor yavaş açıldığını biliyordum ama direk açılmaması şaşırttı

Evet test et. Normalde Windows ayarlarında Hızlı Başlat görünür halde olmalıydı. Sen emin misin Windows ayarlarıyla oynamadığına?
Oynamadım gerekli olursa baştan format ta atarım

Şuan bedenim amd software acılmıyor alt r de bastım

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
sebebini bilmiyorum şuanda amd software açılmıyor yavaş açıldığını biliyordum ama direk açılmaması şaşırttı

Oynamadım gerekli olursa baştan format ta atarım

Şuan bedenim amd software acılmıyor alt r de bastım
Sürücüyü o yazdığım şekilde kaldırıp kur tekrardan.

SYiğit

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Sami Yiğit
Öyle yapıyorum şuanda peki ne olarak kurayım

Minimal önermidi birisi ama şuanda minimal kuruluydu ve software gelmedi. Gene minimal mı tercih ediyim yoksa tam mı kurayım yoksa direk sadece driver mı kurayım

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
Full sürüm.

Minimal önermidi birisi ama şuanda minimal kuruluydu ve software gelmedi. Gene minimal mı tercih ediyim yoksa tam mı kurayım yoksa direk sadece driver mı kurayım
Tam kur hocam.

SYiğit

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Sami Yiğit
Full sürüm.

Tam kur hocam.
Fabrika ayarlarına sıfırlama diye bir kutucuk var ama seçemiyorum önemli değilse geçiyorum

Full sürüm.

Tam kur hocam.
Son dedim kurdum attığınız linkten driverı başka ne yapayım

tamamdır mutlaka değiştirip dene bir de attığım şu fan ayarlarını denermisin Performans>>>Özel>>>Fan Ayarı Etkin>>>Gelişmiş Kontrol>>>İnce Ayar Kontrolleri>>>Vermiş Olduğum değerleri gir>>Değişiklikleri UygulaAlıntıyı görüntüle
Yaptım fakar bu ayalar her aç kapada gidiyor kalıcı yapma şansımız varmı bunu

Fan ayarlarını yaptık çalışma süresi uzuyor sadece ekran kartı 72-73 derecede kapanıyor

Ekler

• image.jpg
    image.jpg
    2.5 MB · Hit: 15
Son düzenleme:
Top Bottom