Neler Yeni

Secure Boot Kapalı Windows Yüklemek

ShimShim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Şehmus Ulusoy
Arkadaşlar benim laptobum acer nitro 5 an515-58 teknik servis ve forumlarda sora sora en sonunda kurulumun secure boot kapalı bir şekilde yapılması gerektiğini ve başka bir çare olmadığını öğrendim fakat kurulumu secure boot kapalı bir şekilde yapmak herhangi bir güvenlik açığı ws bir şey oluşturur mu( valorant gibi karnel seviye güvenliği olan oyunlar da olsun steam bazlı oyunlarda olsun vb vb) sonradan biostan açınca bir problem çıkar mı gibi

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,133
İsim
Semih Boran
Arkadaşlar benim laptobum acer nitro 5 an515-58 teknik servis ve forumlarda sora sora en sonunda kurulumun secure boot kapalı bir şekilde yapılması gerektiğini ve başka bir çare olmadığını öğrendim fakat kurulumu secure boot kapalı bir şekilde yapmak herhangi bir güvenlik açığı ws bir şey oluşturur mu( valorant gibi karnel seviye güvenliği olan oyunlar da olsun steam bazlı oyunlarda olsun vb vb) sonradan biostan açınca bir problem çıkar mı gibi
Kim diyor öyle gerektiğini? Açık da olabilir, kapalı da olabilir. Kişisel tercih. Ek olarak, Windows dışında başka şeyler denemek isterseniz kapalı bırakabilirsiniz.

ShimShim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Şehmus Ulusoy
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kim diyor öyle gerektiğini? Açık da olabilir, kapalı da olabilir. Kişisel tercih. Ek olarak, Windows dışında başka şeyler denemek isterseniz kapalı bırakabilirsiniz.
Teknik servisi aradım rufusla yaptırdığım sürece kapalı olarak kurmam gerektiğini söylediler ki denedim ve surekli secure boot hatası aldim( secure boot açıkken) o yüzden öyle yazıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben o yüzden güvenilirlik hakkında soru soruyorum

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,133
İsim
Semih Boran
Teknik servisi aradım rufusla yaptırdığım sürece kapalı olarak kurmam gerektiğini söylediler ki denedim ve surekli secure boot hatası aldim( secure boot açıkken) o yüzden öyle yazıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben o yüzden güvenilirlik hakkında soru soruyorum
Rufus'tan NTFS olarak yazdırınca GRUB bootloader atıyor içine. Onun da imzası olmadığı için secure boot engelliyor. NTFS'de GRUB atma sebebi, BIOS'ların çoğunda NTFS sürücüsü olmamasından kaynaklı. FAT32 yazdırırsanız secure boot ile sorunsuz Windows, Ubuntu vs. kurabilirsiniz.

ShimShim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Şehmus Ulusoy
Rufus'tan NTFS olarak yazdırınca GRUB bootloader atıyor içine. Çünkü nedense BIOS'ların çoğunda NTFS sürücüsü yok. FAT32 yazdırırsanız secure boot ile sorunsuz Windows, Ubuntu vs. kurabilirsiniz.
Onu yapcağımı bilmiyorum anlatabilir mısıniz

ShimShim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Şehmus Ulusoy
FAT32 seçtirtiyorsa GPT FAT32 olarak yazdırabilirsiniz. Fark etmez aslında. Windows'u kurduktan sonra da secure bootu açabilirsiniz.
Öyle olunca bazı problemler yaşadım mavi ekran ws bide internette okuduklarım güvenlik problemi olabilir tarzı şeyler korkuttu açıkçası o dediginiz yöntem baya mantıklı geldi şuanda

Top Bottom