Neler Yeni

Siber Güvenlik için Bölüm Tavsiyesi

Alderson

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Talha Kaçar
Arkadaşlar merhaba. 18 yaşındayım ve bu sene ilk defa üniversite sınavına girdim. Siber güvenlik sektöründe uzmanlaşmak istiyorum. Bu sene 2 yıllık siber güvenlik meslek okulları açıldı bazı üniversitelerde. İyi bir siber güvenlik uzmanı olmak isteyen bir öğrenci bu bölümü tercih etmeli mi bir bilginiz var mı? Bölüm 2 yıllık olduğu için kafamı kurcalıyor biraz. Bu sene sınavım hastalığımdan dolayı iyi geçmedi. Maalesef istediğim üniversitede bilgisayar mühendisliği gelmeyecek gibi. Haliyle ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

MertFM

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,048
İsim
Mertcan Ceylan
Özel bir bölüme gitmesen de bir şey değişmiyor yazılım mantığını anladıktan sonra desteklerle beraber ordan ilerleyebilirsin ben mobil tarafına ağırlık vermeye çalışıyorum mesela özellikle oraya gitmen dezavantaj bile olabilir çünkü genel kültür den de kalırsın gerçi ders içeriklerini görmeden bir şey diyemiyorum 23 yaş altı isen de çekinmeden mezuna kal , geçmiş olsun.

Sir Cem T-oker

80+ Gold
Bilişim sistemleri mühendisliği veya bilgisayar bilimleri bak

Escrita

80+ Bronze
Bahsettiğin bölüm "Siber güvenlik analistliği ve operatörlüğü" Gebze Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi vb. birkaç tane daha üniversitede ilk defa bu yıl açılacak ve %30 ingilizce bir bölüm olacak. Yani ilk sene ingilizce hazırlık 2 sene ise bölümün dersleri olmak üzere toplam 3 sene eğitim var. Teknofest ile anlaşmalılar ve özellikle belirttiğim üniversiteler sağlam üniversiteler bu konuda. Benim evim Gebze Teknik Üniversitesinin yanında ve benim de aklımı çeliyor 2 yıllık siber güvenlik bölümü. Yazanlar için burs desteği ve iş garantisi veriliyormuş Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm üzerinden gördüm ben de. Temel dersler (Matematik, Türkçe, vb. zorunlu dersler bu bölümde de görülecek).

Ayrıca ben ciddi anlamda Siber Güvenlik ile uğraşmak istiyorum aklımda Fırat Üniversitesi Adli Bilişim Mühendisliği var bir de bu Gebze Teknikte Açılacak 2 yıllık bölüm var. İki tercihinde siber güvenlik alanında üzmeyeceğinin farkındayım. Özellikle Fırat Üniversitesi Adli Bilişim Mühendisliğinde Siber Güvenlik derslerinin yanında Temel Hukuk da zorunlu olarak geliyor.

EK1: 2 Yıllık Siber Güvenlik bölümünden mezun olursan ünvanın Tekniker olarak geçiyor, bunu daha ileriye taşımak için sanırım görüşmeler yapılıyormuş.

Berkarda

80+ Silver
bölümü bilmem ama çok iyi paralar ödüyor bankaların güvenliği için sarayın 30 dk masrafı kadar kazanabilirsiniz ayda ortalama

Alderson

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Talha Kaçar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bahsettiğin bölüm "Siber güvenlik analistliği ve operatörlüğü" Gebze Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi vb. birkaç tane daha üniversitede ilk defa bu yıl açılacak ve %30 ingilizce bir bölüm olacak. Yani ilk sene ingilizce hazırlık 2 sene ise bölümün dersleri olmak üzere toplam 3 sene eğitim var. Teknofest ile anlaşmalılar ve özellikle belirttiğim üniversiteler sağlam üniversiteler bu konuda. Benim evim Gebze Teknik Üniversitesinin yanında ve benim de aklımı çeliyor 2 yıllık siber güvenlik bölümü. Yazanlar için burs desteği ve iş garantisi veriliyormuş Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm üzerinden gördüm ben de. Temel dersler (Matematik, Türkçe, vb. zorunlu dersler bu bölümde de görülecek).

Ayrıca ben ciddi anlamda Siber Güvenlik ile uğraşmak istiyorum aklımda Fırat Üniversitesi Adli Bilişim Mühendisliği var bir de bu Gebze Teknikte Açılacak 2 yıllık bölüm var. İki tercihinde siber güvenlik alanında üzmeyeceğinin farkındayım. Özellikle Fırat Üniversitesi Adli Bilişim Mühendisliğinde Siber Güvenlik derslerinin yanında Temel Hukuk da zorunlu olarak geliyor.

EK1: 2 Yıllık Siber Güvenlik bölümünden mezun olursan ünvanın Tekniker olarak geçiyor, bunu daha ileriye taşımak için sanırım görüşmeler yapılıyormuş.
Reis aynen bu sene İTÜ,Gebze,Ege gibi üniversitelere gelecek ve benim de aklımı çok kurcalıyor çünkü İTÜ ve Gebze Teknik Üniversitesi' ni baya seviyorum hatta sene başı gebze bilgisayar kazanmak istiyordum ama nasip olmadı maalesef. Bende Siber güvenlik alanında baya ciddi bir kariyer yapmak istiyorum.Yalnız dediğim gibi çok kararsızım 2 yıl olduğu için.Diyelim tercih yaptım ondan sonra beni neler bekliyor kariyerimde neler olacak 2 yıl bittiğinde neler olacak iyi ki seçmişim mi diyeceğim hiç bilmiyorum.Önümde iki seçenek var ya mis gibi üniversitelerde (İTÜ veya GTÜ farketmez) siber güvenlik okuyacağım ya da mezuna kalacağım.Umarım doğru hamleler yaparız.Fikirlerini belirttiğin için de çok teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilişim sistemleri mühendisliği veya bilgisayar bilimleri bak
Gerçekten onu da düşündüm İzmir 9 Eylül Üniversitesinde bilgisayar bilimleri varmış ve oranın mezunu da tavsiye etti siber güvenlik için.Valla çok kararsızım bir arkadaşım diyor ki mutlaka mühendislik oku, başkaları başka bir şey söylüyor.Arada kaldım valla bir de buraya danışmak istedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Özel bir bölüme gitmesen de bir şey değişmiyor yazılım mantığını anladıktan sonra desteklerle beraber ordan ilerleyebilirsin ben mobil tarafına ağırlık vermeye çalışıyorum mesela özellikle oraya gitmen dezavantaj bile olabilir çünkü genel kültür den de kalırsın gerçi ders içeriklerini görmeden bir şey diyemiyorum 23 yaş altı isen de çekinmeden mezuna kal , geçmiş olsun.
Gerçekten mezuna kalırsam çalışıp daha iyisini yapabilirim ama seneye bir çok kişi girecek diyorlar sınava ve gerçekten gün geçtikçe bilgisayar mühendisliğine talep artıyor ve bilgisayar mühendisliği için sıralamalar ciddi anlamda değişebiliyor.Sonuç yine hüsran olursa diye çekiniyorum + mezun senesinin stresi de var tabii :(

Son düzenleme:

fruko.gzz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
385
İsim
furkan gezgin

puanı çok olur mu acaba?

Ders programına bakmak lazım. Hangi hocalar ders verecek falan belli değildir daha. Bizim fakültedeki hocalar 2 yıllık bölüm için ders açsa şahsen söverdim. Zaten bize yetmiyor hocalar hâlâ yeni bölüm açma peşindeler :D Ya adam akıllı hoca alın ya da daha fazla bölüm açmayın kardeşim sonra sınıfa sığmıyoruz 150 kişi jshdkshs

Alderson

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Talha Kaçar
Ders programına bakmak lazım. Hangi hocalar ders verecek falan belli değildir daha. Bizim fakültedeki hocalar 2 yıllık bölüm için ders açsa şahsen söverdim. Zaten bize yetmiyor hocalar hâlâ yeni bölüm açma peşindeler :D Ya adam akıllı hoca alın ya da daha fazla bölüm açmayın kardeşim sonra sınıfa sığmıyoruz 150 kişi jshdkshs
Evet haklısın hocalar önemli ben şöyle düşündüm bu üniversiteler tanıtım günü yaptıklarında tercih için ziyarete gideceğim umarım orada bilgilendirirler bu hakkında

Evet haklısın hocalar önemli ben şöyle düşündüm bu üniversiteler tanıtım günü yaptıklarında tercih için ziyarete gideceğim umarım orada bilgilendirirler bu hakkında
Ben hiç gitmedim tanıtım günlerine. Hocaların keyfine bakıyor genelde. Bu konuda bilgilendirme olmayabilir ama gitmen faydana

Bünyamina

80+ Gold
Hem okuyup oradan genellikle teorik bilgiyi kapıp derslerde ufakta olsa uygulamalar yapılıyor sende üstüne kendini devamlı geliştirirsen iyi yerlere gelirsin .
Bilişim Güvenliği Teknolojisi Bölümü de o bölümde olur ama genelde bilgisayar mühendisliği ve elektronik ve haberleşme bölümünü bitirip uygulamalardaki sertifikaları alıp bu tarz işlere giriliyor. Ama o dediğin bölümle de iyi şeyler başarırsın. Yeter ki yeniliğe açık olup devamlı kendini geliştir .

Alderson

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Talha Kaçar
Hem okuyup oradan genellikle teorik bilgiyi kapıp derslerde ufakta olsa uygulamalar yapılıyor sende üstüne kendini devamlı geliştirirsen iyi yerlere gelirsin .
Bilişim Güvenliği Teknolojisi Bölümü de o bölümde olur ama genelde bilgisayar mühendisliği ve elektronik ve haberleşme bölümünü bitirip uygulamalardaki sertifikaları alıp bu tarz işlere giriliyor. Ama o dediğin bölümle de iyi şeyler başarırsın. Yeter ki yeniliğe açık olup devamlı kendini geliştir .
Eywallah reis aslında bölüm 4 yıllık olsa bir an bile tereddüt etmezdim zaten ama yapacak bir şey yok bölümden sonra dgs yapmakta riskli iş gibi geliyor bana okullar az kontenjan verdiği için.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,116
Üyeler
140,773
Son üye
darty
Top Bottom