Neler Yeni

Yardım Sıfır AMD Ryzen 3 5300U Laptopda Aşırı Derecede Fps Drop

LionMAX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Mert ASLAN
Merhabalar, 1 hafta önce bu linkten bu laptopu aldım. ( www.hepsiburada.com/lenovo-v15-g2-alc-82kd0001tx-amd-ryzen-3-5300u-4gb-1tb-hdd-156-fhd-free-dos-tainabilir-bilgisayar-p-HBCV00002YV9V8?magaza=Teknoreyonum&url_src=and-product-detail )

Laptopu aldığımdan beri valorant ve cs:go aşırı derecede 2 saniyede bir fps drop yiyor. Fps 120 olsa dahi 10 lara doğru çakılıyor. Denemediğim bişey kalmadı nerdeyse. İki defa windows 10 ve iki defa windows 11 üzerinden deneme yaptım bazıları diğerlerine göre daha az takılma oluyor ama hiç bir şekilde kesilme olmuyor. Ayrıca windows üzerindede baya ağırlık var. Amd driverların iki farklı sürümlerine kadar denedim. İlginç olan durum ise tomb raiderda nerdeyse hiç bir şekilde fps drop yemiyor gayet iyi oynanıyor. Oyundalarda sorun var desem hem csde hem valoda sıkıntı olamaz bence çünkü aynı laptop arkadaşımda var tek fark bende 1tb hdd onda 240gb ssd var. Hdd var diye bu kadar basit oyunlar kasacağınıda sanmıyorum. Arkadaşım gayet valoda 100lü fpslerde akıcı şekilde oynuyor ve windows 11 kullanıyor. (Arkadaşımın laptopunun kurulumunu ben yaptım.) MSI Afterburnerdan sıcaklıkları ve işlemci hızını takip ettiğimde işlemcinin 70 dereceği geçtiği görmedim ve nerdeyse her zaman 3900mhz e sabitlenmişti. Ona rağmen fps droptan hiç bişey yapılmıyor. Ram az geliyor diyen varsada arkadaşımkidede 4 gb var yağ gibi bilgisayar. Ssdi yok diye donuyor diye düşünen varsada önceki laptopumda ryzen 3 2200u 4gb ram ve 1tb hdd vardı bundan kat kat daha iyidi. Windows özellik güncelleştirmelerine kadar sildim ama hiç şekilde yok olmadı fps drop. Bir sürü yöntem denedim. Donanımsal olsa tomb raiderda niye sıkıntı yok. Ramden dolayı olsa aynı işlemcili 4gb ramlık laptop oynatıyor. CPU GPU RAM HDD'yi teker teker test ettim herhangi sorun bulamadım naptısam. Cpu ve gpu'yu Geekbench 5 ile ram'i windows üzerinden, hhd'yi hddtune slow modda badsector ile test ettim. Tomb Raider 720p low grafikler ile benchmark ortalaması 85 fps. Ssd yok diyede cs:go ve valorant donmaz. Arkadaşımın laptopu ile kendi laptopumu Geekbench 5 ile test ettiğimde birbirine çok yakın sonuçlar aldık. Ram ve ssd takviyesi yap diyen olmasın bir ay sonra yapacağım. Arkadaşım 4 gb ramle donmuyor ve bende donuyor o koyuyor. Donanımsal mı yoksa yazılımsal mı durum var ? Donanımsalsa laptopu sökmeden değişime gönderirim.

Sizin tavsiyeniz nedir, ne yapmam lazım ?

Yuudra

80+
4gb ram var gayet normal, bu tur cihazlarda 8gb bile az kalıyor 16 ideal

LionMAX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Mert ASLAN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
4gb ram var gayet normal, bu tur cihazlarda 8gb bile az kalıyor 16 ideal
Sanırım konuyu tamamen okumadınız. Aynı laptop arkadaşımda var ve ondada 4 gb ram var gayet akıcı oynuyor.

LionMAX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Mert ASLAN
1666961722168.png

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,024
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
fpsini 60a kilitlemeyi dene.

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,024
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Denedim hocam herhangi farkı olmuyor.
Çözüm Ram eklemekte bu arada. Arkadaşın belki arka planda senin kadar uygulama vs çalıştırmıyordur. Valorant için önerilen Ram zaten 8gb.

LionMAX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Mert ASLAN
Çözüm Ram eklemekte bu arada. Arkadaşın belki arka planda senin kadar uygulama vs çalıştırmıyordur. Valorant için önerilen Ram zaten 8gb.
Valorant hariç hiç bir program yokken tertemiz windows ile test ettim. Csgo droplarda ayrıca çok saçma 2gb ramle oynanan oyun.

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,024
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Valorant hariç hiç bir program yokken tertemiz windows ile test ettim. Csgo droplarda ayrıca çok saçma 2gb ramle oynanan oyun.
işlemci macunu pump out yaptığından ısınıyor bu yüzden clock düşürüyor olabilir.

LionMAX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Mert ASLAN
işlemci macunu pump out yaptığından ısınıyor bu yüzden clock düşürüyor olabilir.
8 gb ram ekleyip 12 gb ram yaptım üstünede 256 gb 2500/1500 m2ssd taktım her sorun düzeldi. Arkadaşım 4 gb ramle oynayabilmesi hala enteresan. Zaman ayırıp cevap verdiğin için teşekkürler.

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,024
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
8 gb ram ekleyip 12 gb ram yaptım üstünede 256 gb 2500/1500 m2ssd taktım her sorun düzeldi. Arkadaşım 4 gb ramle oynayabilmesi hala enteresan. Zaman ayırıp cevap verdiğin için teşekkürler.
Dediğimiz gibi ram önemli, dielrsen en iyi cevap olarak raportlayabilirsin.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,055
Üyeler
140,755
Son üye
gnine
Top Bottom