Neler Yeni

Çözüldü✓ Sistemimin kaç W PSU’ya ihtiyacı var?

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,495
İsim
Diyarhan
Merhabalar, öncelikle yanıt için teşekkür ederim.
Ne yazık ki kasayı topladığım firma 850Watt'ın yetersiz olduğunu söyledi.

Dolayısıyla bu bağlantıdaki ürünü satın aldım.
1000 de yeterdi ama almışken 1200 almanız iyi oldu ileride çıkacak gpuların tüketimi bence artacaktır işinizi 10 sene çok rahat görür.

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
H.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Çok güzel bir fikir, ben de çevremde usta olan bir bilgisayarcı arıyordum. Geçenlerde ekran kartını takmaya geldi biri ama işçiliğini beğenmedim, sonradan fark ettim ki ekran kartının üstünde film/koruyucu vs. kalmış, onla uğraştım.

Vatan Bilgisayar yok çevremde ama bu firmayı buldum. Önce bu firma ile iletişime geçeceğim, olmazsa en yakın Vatan şubesine gideceğim.

Sizi çok meşgul ediyorum, rahatsızlık için özür dilerim ama bilen birini bulmuşken şunu da sormak istiyorum:

Kasam şu anda aşağıdaki gibi görünmekte. Aşağıdaki boşlukları görüyorsunuz, sanırım oraya da fan koyulacak, satıcı firma ile iletişime geçtim bana kasanın web sitesinde yazdığını söylediler ama bulamadım. Bu kasada gözünüze çarpan bir eksik var mı? Üst kısımda fan var ama alt kısımda yok. Ayrıca kasayı kullanan diğer insanların resimlerine/videolarına baktığımda adeta akvaryum gibi her yerinden su geçiyor, muhteşem soğutma yapmışlar. Bunları nasıl yapıyoruz? Şimdiden teşekkürler.

3123001D-F49B-4179-A893-E3FA29C71A1C.jpg
:D Bir daha çağırmayın o ekran kartı üzerindeki filmi çıkarmayan arkadaşı.
Servisi bilmiyorum maalesef.
Kasanın tüm içini atsanız daha iyi olur. O sizin bahsettiğiniz Custom sıvı soğutma. Yani sizin aldığınız gibi hazır kapalı sistem sıvı soğutma değil o yüzden istedikleri gibi borulama yapabiliyorlar ve su rengini değiştirebiliyorlar.
Yani alta extra fan takacaksınız diye bir şey yok. Size kalmış bir şey.
Kasanın yanında zaten ön için 2 arka için 1 fan geliyor siz de sıvı soğutucunun 3 fanlı radyatörünü üste taktınız değil mi? Aldığınız 3lü fan seti de kasanın yanına taktınız sanırım. Eğer istiyorsanız alt için de ayrı fan seti alabilirsiniz ama sıcaklıklar normalse gerek yok. Görsellik için istiyorsanız size kalmış .
Ayrı konu açabilirsiniz eğer izmirde yaşıyorsanız bilgisayar kurulumu yapabilecek var mı diye ya da güvenilir profesyonel tanıdığı olan var mı diye.

ÖmerS

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
307
İsim
Ömer SARLUGİL
Çok güzel bir fikir, ben de çevremde usta olan bir bilgisayarcı arıyordum. Geçenlerde ekran kartını takmaya geldi biri ama işçiliğini beğenmedim, sonradan fark ettim ki ekran kartının üstünde film/koruyucu vs. kalmış, onla uğraştım.

Vatan Bilgisayar yok çevremde ama bu firmayı buldum. Önce bu firma ile iletişime geçeceğim, olmazsa en yakın Vatan şubesine gideceğim.

Sizi çok meşgul ediyorum, rahatsızlık için özür dilerim ama bilen birini bulmuşken şunu da sormak istiyorum:

Kasam şu anda aşağıdaki gibi görünmekte. Aşağıdaki boşlukları görüyorsunuz, sanırım oraya da fan koyulacak, satıcı firma ile iletişime geçtim bana kasanın web sitesinde yazdığını söylediler ama bulamadım. Bu kasada gözünüze çarpan bir eksik var mı? Üst kısımda fan var ama alt kısımda yok. Ayrıca kasayı kullanan diğer insanların resimlerine/videolarına baktığımda adeta akvaryum gibi her yerinden su geçiyor, muhteşem soğutma yapmışlar. Bunları nasıl yapıyoruz? Şimdiden teşekkürler.

3123001D-F49B-4179-A893-E3FA29C71A1C.jpg

Sisteminiz mükemmel parçalar içeriyor adeta hayalimdeki sistem diyebilirim bide başroldeki ekran kartı müthiş

Dediğiniz sıvı soğutmaya CUSTOM sıvı sğutma deniliyor onu kendiniz montajlamanız çok zor heleki bilgisayardan anlamayan biri için imkansız. araştırırsanız custom sıvı soğutmayı ne dediğimi anlarsınız fakat böyle bi sisteme de custom sıvı soğutma çok yakışırdı

ve ekran kartının bu şekilde fanların alt yüzeye değilde size doğru baksa görüntüsü çok daha iyi olur böyle bir efsane ekran kartının görünmemesi çok yazık olurdu.

ekran kartı uzatma kablosu:

Sagittarius

80+ Silver
Merhabalar.
Bir sistem satın aldım fakat ne kadar güç tüketiyor bilmiyorum. Sistemimi tam güçte kullandığımda satın aldığım yer, sahip olduğum 850W PSU’nun yetersiz kalabileceğini söyledi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum, çünkü bu bilgiyi sistemi almamın ardından oyun testi yaparken bilgisayarımın aniden kapanmasından ötürü kendilerine mail atmam sonucunda öğrendim. Donanımdan anlamadığımı belirterek uyumsuz bir parça varsa, beni bu konuda bilgilendirmelerini söylememin üzerine eğer bir sorun varsa arayacaklarını eklemelerine rağmen bir ikazda/aramada bulunmadılar.

Sistemimin kapanmasının, kullandığım çoklu prizlerden kaynakladığını saptadık, bilgisayarı direkt ana güç kaynağına bağladık fakat kendileri 850W'nin tam güçte yetersiz olduğunu söylediler. Yani mantıken 850W yetersiz ise, bilgisayarımı trafoya bağlasam bile kapanacaktır diye düşünüyorum.

Bu arada donanımdan zerre anlamıyorum, PSU'nun ne olduğunu dün öğrendim. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Sizce aşağıdaki özelliklere sahip bir PC, tam yük esnasında kaç W enerji tüketiyor?

Sistemim:
ASUS ROG STRIX White Edition GeForce RTX 3090 24GB GDDR6X 384 Bit (ROG-STRIX-RTX3090-O24G-WE) Ekran Kartı
Intel Core i9 12900K (BX8071512900K) 3.2GHz 30MB Önbellek 16 Çekirdek 1700 10nm İşlemci
GSKILL 32GB (2x16GB) Trident Z5 6000Mhz CL36 DDR5 Silver Dual Kit Ram
MSI MEG Z690 ACE 6666MHz(OC) DDR5 Soket 1700 M.2 E-ATX Anakart
SAMSUNG 1TB 980 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD (7000MB Okuma / 5000MB Yazma)
SAMSUNG 250GB 980 NVMe M.2 SSD (2900MB Okuma / 1300MB Yazma)
MSI MPG CORELIQUID K360 RGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
Cooler Master MWE 850W 80+ Gold V2 2xEPS Full Modüler 120mm Fanlı PSU
Thermaltake View 51 Snow ARGB Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa
Thermaltake Pure 14 ARGB 140mm Fan (3 lü Paket,Fan Kontrolcülü)
Razer Seiren Mini Ultra Kompakt Mikrofon
Casper Excalibur GK21 Oyuncu Klavyesi
Ve kablosuz sıradan bir fare.

Firmanın maili:

Alıntıyı görüntüle
900W yeter

ÖmerS

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
307
İsim
Ömer SARLUGİL
kimse mesajları okumamış herhalde arkadaş zaten satın almış psu yu

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
H.
:D Bir daha çağırmayın o ekran kartı üzerindeki filmi çıkarmayan arkadaşı.
Servisi bilmiyorum maalesef.
Kasanın tüm içini atsanız daha iyi olur. O sizin bahsettiğiniz Custom sıvı soğutma. Yani sizin aldığınız gibi hazır kapalı sistem sıvı soğutma değil o yüzden istedikleri gibi borulama yapabiliyorlar ve su rengini değiştirebiliyorlar.
Yani alta extra fan takacaksınız diye bir şey yok. Size kalmış bir şey.
Kasanın yanında zaten ön için 2 arka için 1 fan geliyor siz de sıvı soğutucunun 3 fanlı radyatörünü üste taktınız değil mi? Aldığınız 3lü fan seti de kasanın yanına taktınız sanırım. Eğer istiyorsanız alt için de ayrı fan seti alabilirsiniz ama sıcaklıklar normalse gerek yok. Görsellik için istiyorsanız size kalmış .
Ayrı konu açabilirsiniz eğer izmirde yaşıyorsanız bilgisayar kurulumu yapabilecek var mı diye ya da güvenilir profesyonel tanıdığı olan var mı diye.
Custom soğutma bilgisi için teşekkür ederim, işime yaradı!

Kasamın üst kısmı da aşağıdaki gibidir, evet dediğiniz gibi fan takılmış üst kısma, sadece aşağıya fan takacağım.
B1B57831-DBDA-48D7-B13F-39B2FEF9D2C8.jpeg

Aşağıya takacağım fan 200mm mi olmalı?
69E955C0-C2F2-474D-B923-E8DB276DCC56.jpeg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Sisteminiz mükemmel parçalar içeriyor adeta hayalimdeki sistem diyebilirim bide başroldeki ekran kartı müthiş

Dediğiniz sıvı soğutmaya CUSTOM sıvı sğutma deniliyor onu kendiniz montajlamanız çok zor heleki bilgisayardan anlamayan biri için imkansız. araştırırsanız custom sıvı soğutmayı ne dediğimi anlarsınız fakat böyle bi sisteme de custom sıvı soğutma çok yakışırdı

ve ekran kartının bu şekilde fanların alt yüzeye değilde size doğru baksa görüntüsü çok daha iyi olur böyle bir efsane ekran kartının görünmemesi çok yazık olurdu.

ekran kartı uzatma kablosu:
Çok teşekkürler, umarım size de nasip olur. 🙏 Ekran kartını ben takmadım, maalesef nasıl olur ne olur bilmiyorum, belki gelecekte dediğiniz gibi yaparım. 😇

Sagittarius

80+ Silver

Kasamın üst kısmı da aşağıdaki gibidir, evet dediğiniz gibi fan takılmış üst kısma, sadece aşağıya fan takacağım.
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Çok teşekkürler, umarım size de nasip olur. 🙏 Ekran kartını ben takmadım, maalesef nasıl olur ne olur bilmiyorum, belki gelecekte dediğiniz gibi yaparım. 😇
Şu dizayni nasil yapiyonuz ya

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

3x120'ye kadar destekliyor. Yani 140 ya da 200mm fan almayın. 3x120 ARGB olan hoşunuza giden bir fan kiti alın. Zaten ARGB kontrolcü var sanırım önceki aldığınız kitten. Ona takarsınız ama o ARGB kontrolcüde 3 fan için daha yer var mı kontrol edin çünkü kasada bir sürü fan takılı zaten. Eğer yer yoksa ARGB kontrolcüsü olan bir fan kiti alın.

1650391271831.png

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
H.
3x120'ye kadar destekliyor. Yani 140 ya da 200mm fan almayın. 3x120 ARGB olan hoşunuza giden bir fan kiti alın. Zaten ARGB kontrolcü var sanırım önceki aldığınız kitten. Ona takarsınız ama o ARGB kontrolcüde 3 fan için daha yer var mı kontrol edin çünkü kasada bir sürü fan takılı zaten. Eğer yer yoksa ARGB kontrolcüsü olan bir fan kiti alın.

Alıntıyı görüntüle
Net cevap için teşekkür ederim, sonunda netleşti.

Bu arada kasanın Türkçe sayfasında görünmüyor ama İngilizce sayfasında üzerine tıklayınca, neyin nereye uyumlu olduğunu gösteriyor, örneğin 120mm tıklayınca bu şekilde belirtiyor:
270100BB-6275-41A0-A036-893AE0520A71.jpeg

Kasamın içindeki fan:

Almak istediğim fan:

Ne olur ne olmaz fan kontrolcülü alayım diyorum, çünkü netten fan kontrolcüsü resimlerine baktım ve kasamın içinde göremiyorum. Muhtemelen göremeyeceğim bir yerde. Dolasıyla yer var mı emin değilim. RGB kontrolcüsünde yer olmasına rağmen RGB kontrolcülü bir fan kiti almamın kablo kalabalığı dışında dezavantajı var mı?

Top Bottom