Neler Yeni

Sıvı soğutucu takılı Ryzen 5 3600 işlemcim stabilde 80 derece aşağısına inmiyor.

Metanoraa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berk
Merhaba.

AMD Ryzen 5 3600 işlemciye sahip bir bilgisayarım var ve başlıktan da anlayacağınız üzere çok ısınıyor. Sıvı soğutucu almadan önce stok AMD fanı ile bilgisayar açılır açılmaz 70 derece altına inmiyordu ve Forza Horizon 5 oyununda bir anda sistem kapanıyordu. Sıvı soğutucu aldıktan sonra bu değer anlamadığım bir şekilde 80 derece altına inmiyor ama diğer bir garip kısmı ise Forza Horizon 5 oyununda kapanmıyor. Bir farklı örnek vermem gerekirse CS 2 oyununda grafik ayarlarım düşük bir şekilde oynuyorum ve işlemcim 100 dereceleri aşıyor . 100 dereceye geldiğinde sıvı soğutucu fanlarım biraz daha hızlanmaya başlıyor ve ısı 95 dereceye düşüyor. Sonrasında tekrar ısınıyor ve bu bir döngü haline geliyor. Zaten bilgisayarı açar açmaz fanların çalıştığına eminim. Sıvı soğutucu kablolarının da doğru takıldığına ve soğutucunun oturduğuna eminim. Soğutucu da gayet parama kıyıp aldığım bir soğutucudur. Termal macunu da yeni değiştirdim. İnternette voltaj düşürme videoları vardı denedim ancak değişen bir durum yok. Sizce benim sorunum nedir?

Sistem Özellikleri;
Ekran Kartı: MSI AMD RADEON RX 5700XT Mech OC
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Anakart: MSI B450M-A PRO MAX
Sıvı Soğutucu: RAMPAGE DEEPLIGHT-360
RAM: HyperX 1x16 3200 Mhz

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
keday samur
sıvı soğutucu ne? ne kadar dandik?
kaç soketi var? örneğin arctic tek soketi var ve cpu_fan soketine takılmalı.
montajı düzgün olmayabilir. anlamanın yolu söküyorsun, siliyorsun,

ve işlemcinin üzerine ortasına tek çok küçücük bir damla macun bırakıp soğutucuyu montajlıyorsun.

tekrar söküyorsun. ve görmeyi beklediğin şey iyi, düzgün yayılmış güzel kontakt kurmuş olması. eğer kontakt hiç kurmadıysa (ki bence öyle) montajı baştan yapmalısın.

Metanoraa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
sıvı soğutucu ne? ne kadar dandik?
kaç soketi var? örneğin arctic tek soketi var ve cpu_fan soketine takılmalı.
montajı düzgün olmayabilir. anlamanın yolu söküyorsun, siliyorsun,

ve işlemcinin üzerine ortasına tek çok küçücük bir damla macun bırakıp soğutucuyu montajlıyorsun.

tekrar söküyorsun. ve görmeyi beklediğin şey iyi, düzgün yayılmış güzel kontakt kurmuş olması. eğer kontakt hiç kurmadıysa (ki bence öyle) montajı baştan yapmalısın.
Merhaba montajda hiç bir problem yok daha öncede bir çok arkadaşıma montaj yaptım ek olarak macundada bir sıkıntı yok. cpu fan ve pump soketleri doğru takıldı. Farklı bir donanımda sorun olduğunu düşünüyorum örnek psu gibi sizin fikirlerinizi almak istedim sizce benim hangi bileşenimde sorun olabilir? Anakart sıcaklığı işlemciyle eş değer artıyor.

Top Bottom